“Erdemliler Kulübü’nden” Erdemli davranış
“Erdemliler Kulübü’nden” Erdemli davranış

Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından kurulan Erdemliler Kulübü, Gaziosmanpaşa Ortaokulunda öğrenim gören yabancı uyruklu 17 öğrenciye çanta ve kırtasiye yardımı yaptı.

            22 kişilik öğrenci ekibi ile kurulan Erdemliler Kulübü ilimizde yaşayan mülteci öğrencilere kırtasiye ve çanta yardımında bulunmak için kermes düzenlemişti. Öğrencilerin kermesten elde ettikleri gelirle çanta ve kırtasiye malzemeleri alındı. Alınan malzemeler Gaziosmanpaşa Ortaokulunda öğrenim gören yabancı uyruklu 17 öğrenciye teslim edildi. Programa İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı,  Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mustafa Solmaz, Erdemliler Kulübü Başkanı Fatma Sueda Yılmaz ve kulübe üye öğrenciler katıldı.

            Amaçlarının yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eli uzatmak olduğunu belirten Erdemliler Kulübü Başkanı Fatma Sueda Yılmaz, “Biz Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesinden 22 kişilik bir ekip olarak Erdemliler Kulübünü kurduk. Bizim asıl amacımız şu, biz yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eli uzatmak, çaresizlere deva olmak, yalnızlara da destek olmak. Bunun ilk adımını atmak için buraya gelmiş bulunmaktayız. Türkiye’ye göç etmiş olan arkadaşlarımıza aramızda ki kardeşlik bağını güçlendirmek üzere onlara okulumuzda düzenlediğimiz bir kermesten elde ettiğimiz parayla ufak hediyeler aldık. Onlara elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Her anlamda maddi manevi olarak o kardeşlerimizin yanındayız. Bunu belli etmek istedik. Biz küçük bir su birikintisiyiz ve bu su birikintisinin ilerde çok geniş bir alana yayılıp göl olacağına inancımız sonsuz. Hediyelerin içinde çanta ve kırtasiye malzemeleri var. Toplam 17 öğrenciye hediye aldık, ilerde daha farklı çalışmalarımızda olacak. Yabancı uyruklu öğrencileri seçmemizin amacı onlar burada kendi milletlerinden olmayan bir ülkedeler ve bu yüzden onların kendilerini yalnız hissetmemeleri ve her zaman maddi manevi olarak onları desteklediğimizi belirtmek” dedi.

Çam sakızı çoban armağanı

            Okul öğrencileri tarafından düzenlenen kermesten elde edilen geliri çanta ve kırtasiye malzemesine dönüştürdüklerini kaydeden Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mustafa Solmaz, “Erdemliler Kulübümüzün bir çalışması dolayısıyla Gaziosmanpaşa Ortaokulunda ki 17 yavrumuza hediyelerimiz var. Onları takdim etmek için buradayız. Erdemliler Kulübü öğrencilerimizin okul yönetimine kendilerinin teklifte bulunarak oluşturdukları bir kulüp. Amaçları, hayrı iyiliği tüm dünyaya cihana yaymak. Küçük bir damla, inşallah bu damla dalga, dalga tüm dünyaya yayılacak. Hedefimiz dünyada kanın gözyaşının savaşın olmadığı bir dünya kardeşliğin insanlığın en güzel şekilde yaşadığı bir dünya. Bu dünyayı oluşturmak için öğrencilerimizin bir çalışması. Ben bu çalışmayı oluşturan tüm öğrencilerime teşekkür ediyorum. Bu çalışmamızda Göç İdaresi İl Müdürlüğüne bir ziyarette bulunmuştuk.Onlar özellikle ülkemizde misafir olarak bulunan öğrencilerin çanta ve kırtasiye malzemesine çok ihtiyaçları olduğunu söylemişti.  Okulumuzda öğrencilerimizin düzenlemiş olduğu kermes ten elde edilen geliri çanta ve kırtasiye malzemesine dönüştürdük. Çam sakızı çoban armağanı küçük belki ama öğrencilerimizin gönlünden kalbinden çıkan şeyler olması açısından da çok büyük bir değere sahip eşyalar bence. Ben öğrencilerimi tebrik ediyorum böyle bir çalışmada bulundukları için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan yardımlardan ötürü gurur duydum

            Mülteci öğrencilere çanta ve kırtasiye yardımında bulunan Erdemliler Kulübü’nü tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, yapılan katkının çok anlamlı olduğunu belirterek, “Çocuklarımız gerçekten çok güzel düşünmüşler bu güzel düşüncelerini de aksiyona dönüştürmüşler. İlimizde misafir olan çok kıymetli öğrencilerimize, farklı ülkelerden gelmiş olan burada mülteci durumunda olan ama artık bizim eğitim kurumlarımızla bütünleşen öğrencilerimize küçük katkı sağlamak istemişler. Bu katkı çok anlamlı,tamamen okul temelli katkılar. Öğrenim görmelerinde kendilerine yardımcı olacak unsurları hazırlamışlar. Ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir öğretmeni olarak bundan gurur duydum. Ülkemizin şu anda mazlum coğrafyalarda, zor koşullarda olan bütün ülkelere insanlara topluluklara destek sağladığı gibi burada ki meslektaşlarımız öğrencilerimizin yaptığı yardımlardan ötürü de katkılardan ötürü de gurur duydum. Başta çocuklarımızı tebrik ediyorum. Onlara yol göster değerli okul müdürümüze ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Hepsine başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

            Konuşmaların ardından çanta ve kırtasiye malzemelerinden oluşan hediyeler öğrencilere teslim edildi.