Eğitim-Sen'den Mustafa Sabri ismine tepki
Eğitim-Sen'den Mustafa Sabri ismine tepki

Eğitim Sen Tokat Şubesince Yeşilırmak Mahallesinde yeni açılan İmam Hatip  Lisesine Mustafa Sabri isminin verilmesine tepki gösterildi.

            Eğitim Sen yürütme kurulunca yazılı yapılan açıklamada okulun ismine ilişkin yapılan açıklama şöyle oldu:

            "Damat Ferit Hükümetinde Şeyhülislam olarak görev yapan 1869 Tokat doğumlu Mustafa Sabri, Mustafa Kemal İçin 'Sultan Osman Oğlunun' makamına geçmek isteyen kişi diyen, aynı zamanda İngiliz Muhipleri Cemiyetine mensup bir kişidir. İstanbul Hükümetinin, Anadolu’daki milli mücadele hareketine karşı yumuşak davrandığını savunmuş, Sevr Antlaşmasının kabulünü ısrarla istemiş hatta bunun için eşinden bile eleştiri almıştır.

            Milli Mücadeleye karşı daima olumsuz tutum ve davranışlar içerisinde yer alan Mustafa Sabri, yeni kurulan Türk devletini ve rejimini daima eleştiren, tüm inkılaplara karşı çıkan Cumhuriyet’e ve Atatürk’e karşı devamlı kin ve nefret kusan bir kişi olmuştur. Bu kişi milli mücadelenin kazanılmasından sonra önce Yunanistan’a kaçmış ardından Mısır’a geçerek burada ölmüştür.

            Sonuç olarak, bu kişinin ismi, ilimizde bir Anadolu İmam Hatip Lisesine verilmiştir. Eğitim Sen Tokat Şubesi olarak şunu soruyoruz: İlimizde, ismi okula verilebilecek bir Türk Büyüğü, ilim adamı, eğitimci, yazar veya sanatçı yok mudur?

 

            Şube olarak bu anlamlı hafta devam ederken bu yanlıştan bir an önce dönülmesini talep ediyor ve kamuoyunu bilgilendiriyoruz."