"Yasakların kaldırılmasına öncülük ettik"

Memur Sen İl Temsilcisi Suat Mantar Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in güçlü duruşu sayesinde Türkiye’de yasakların kaldırıldığını belirtti.

            Mantar yazılı yaptığı açıklamada ortak akıl mitingleriyle darbeye kalkışanlara milletin adına meydanlara inerek duruşlarını net bir şekilde ortaya koyduklarını ifade ederek, “Kat sayı engelini ortadan kaldırarak, bu ülkenin gençlerinin önünün açılmasına vesile olduk. Çalışanlarının haklarını arayan sendikacılık anlayışımızdan asla taviz vermeden yolumuza devam edeceğimiz. Başörtüsü yasağı da Memur-Sen’in öncülüğünde kaldırıldı. Biz sendikacılığı ücret boyutuna hapsetmiyoruz. Ülkemiz ve dünya mağdurları, mazlumları adına sendikacılık yapıyoruz. Bize uzatılan hiçbir eli karşılıksız bırakmıyoruz. Umudunu Memur-Sen ve Sağlık-Sen’e bağlayan kamu görevlilerinin taleplerini kazanıma dönüştürüyor, sorunlarını çözüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

YIPRATMAYA ÇALIŞTILAR

            2009 yılında yetkiyi aldıktan sonra onlarca kazanımın altına imza attıklarını ifade eden Mantar, "Toplu sözleşmede maalesef yine klavye silahşörleri masaya oturdular, sahneye çıktılar; rol çalmaya çalıştılar. 2015 yılındaki toplu sözleşme, her yönüyle dört dörtlük bir şekilde imzalandı. Ancak, biz talep edince, ‘olmaz’ diyenler, talepler kazanıma dönüşünce, sahip çıkmaya çalışıyorlar. Kazanımlarımıza sahip çıkalım, emek hırsızlarına izin vermeyelim. Memur-Sen gibi güçlü bir sendika asla yanlış yapmaz, kamu görevlilerini mağdur etmez" ifadelerini kullandı.

            Lisans tamamlamanın Sağlık-Sen’in talebi olduğunu da hatırlatan Mantar, bu talebin gerçekleşmeyeceğini iddia edenlerin, yasa çıkar çıkmaz lisans tamamlamaya koştuğunu belirtti.           Yıpranma payı konusunun da kendi çabalarıyla bu noktaya geldiğini belirten Mantar, bu konunun da takipçisi olduğuklarını, bütün sağlık çalışanları yıpranma payı alana kadar mücadelenin süreceğini ifade etti.

MANTAR: ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK

            Başkan Mantar Sağlık-Sen olarak her geçen gün üye sayını arttırdıklarını belirterek, şöyle devam etti:

 

            "Sahada yaptığımız çalışmalar sonucu sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına çok önemli kazanımlar elde ettik. Memur-Sen ve Sağlık-Sen sendikal mücadelenin yanı sıra hayatın her anında bir duruş sergiliyor. Biz ilkelerimizden, bizi biz yapan değerlerimizden taviz vermeden sendikacılık yapıyoruz. Teşkilatımızla bir ve beraberiz. Bu ailenin her mensubunun olduğu gibi, bütün sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini dikkate alıyor, çözüm için çalışıyoruz."