Oyuncu performansları
Oyuncu performansları

Tokatspor, geçen hafta Eyüpspor ile oynadığı maçta 0-0 kalmıştı. Teknik Direktör Ercümend Coşkundere’nin sahaya sürdüğü kadro da şöyle olmuştu:

         Tokatspor  : Akın İsmail Köroğlu **, Hasan Erbey *, Murat Cömert **, Ömercan Öndaş **, Ercüment Eray Ataklı * (dk. 64 Burak Kara **), Ali Kemal Yükseker *, Alperen Pak *, Enes Keleş **, Emre Hasan Balcı * (Dk. 64 Recep Türköz **), Mehmet Öztonga **, Nezir Özer * (dk. 75 Yaşar Yurduseven **)

ARİF SAĞDIÇ’TAN PERFORMANS NOTLARI

         Spor Yazarı Arif Sağdıç, izlediği Tokatspor – Eyüpspor maçının ardından Tokatspor’un sahaya çıkan ilk 11’i ve sonradan oyuna dahil olan oyuncuların performanslarına dair izlenimlerini gazetemiz için yazdı.

         İşte Arif Sağdıç’ın notları:

AKIN İSMAİL KÖROĞLU: Maçta Tokatspor takımı adına sahada görevini yapan tek futbolcu oldun. Rakibin maçta tek ciddi atağını önleyerek gol şansı vermedin. Bir kalecinin bir takım için sahada önemli olduğunu türbinlere izlettin. Maçtaki eksikliğin topu oyuna biraz daha hızlı başlamaman oldu. Daha hızlı başlatırsan oyunu daha iyi olur. 

HASAN ERBEY: Bu maçtaki performansın ve futbolun vasatın altında kaldı. İkili mücadelelerde isteksiz oyunla takımın hücum gücünü düşürdün. Topu ayağına aldığın zaman kendine güvenin vasat. Bir takımın defans futbolcusu önce sahada görevini rakip üzerinde gösterecek. Topları ortalarken hepsini rakip futbolculara çarptırman kendine hiç yakışmadı. Oyunun son dakikalarında ayağına gelen topa şutun bir fiyaskoydu. Şut yerine pası tercih etsen daha iyi olurdu. Bu maçtaki futbolunla takımın vasat sınıfında kalan futbolcuların başını çektin.

MEHMET ÖZTONGA: Oynadığın mevki ve blok tabii ki hatayı kabul etmiyor. İkili mücadelelerde oynadığın futbol ve takımını atağa kaldırırken biraz daha özgüvenle mücadele etmelisin. Topu ayağına aldığın zaman rakip ceza sahalarına adrese teslim ortalar yapmalısın. Topla fazla oynama yerine oyunu defanstan çıkarken boş alanlara taşımayı ilk hedef olarak belirlersen daha iyi olur.

MURAT CÖMERT: Soyadın gibi oynadığın futbolu da cömert oynamaya geldin. Oynadığın mevkiinin hata kabul etmediğini bilerek oynamak zorundasın. Oyunu defanstan çıkarken okuyacaksın. Oyunda doğru kararlar vermelisin ki takım rakip alanda daha fazla kalmalı. Bu maçta hava toplarındaki mücadelenle defansta güven verdin. Özellikle çimler üzerindeki mücadelenle zaman zaman topları iyi kullanmadığın zaman kalende tehlikeli pozisyonları yaşatmak başarı yerine başarısızlığı getiriyor. Bir an önce kendini toparlayıp rakip atakları yerinde karşılamalısın.

ÖMERCAN ÖNDAŞ: Bir takımın defansının son adamının maçta hata yapma şansı olmamalı. Rakip atakları ilk pozisyonda yerinde müdahale etmelisin. Topla defansın gereksiz yere geri pas oynaması rakibin sahada direncin artmasına etken oluyor. Sahada libero olarak oynayıp, topları oyunda olumlu kullanıp takımı atağa kaldırmak için gerekli mücadeleyi daha iyi yapmak zorundasın.

ERCÜMENT ERAY ATAKLI: Takımın sağ taraftan rakip kaleye giderken rakip defansın ileri çıkma şansı yoktur. Altmış küsur dakika rakip defansla mükemmel mücadele etmen rakibin sahada sinirini de bozdu. Oyundan çıktıktan sonra rakip defansın ileri çıkması hiç de hoş olmadı. Tabii ki oyuncu değişikliği de teknik kadronun inisiyatifindedir. Biz zaten buna saygı duyarız. Bu futbolun ve pozisyonların, takımını atağa kaldırman mükemmeldi. Bu futbola devam inşallah diyoruz.

ALİ KEMAL YÜKSEKER: Kaptan gemisini yüzdürmek ve batırmamak için sahada mücadele etti. Bu başarıyı getirmeleri için yeterli oldu mu? Hayır. Oynadığın mevkiinin futbolda zor bir mevki olduğunu biliyoruz. Topları ayağına aldığın zaman biraz daha yan pas yerine dikine rakip kaleyi düşünürsen daha iyi olur. Bu performansın ilerleyen haftalar için yeterli olmayabilir. Kaptan olarak hem kendi performansını hem de arkadaşlarının performansını üst seviyede tutmak için daha çok çalışmalısınız. Kaptanlar her zaman içinde bulundukları gemileri batırmamak için mücadele etmelidir.

ENES KELEŞ: Bu futbolunu biraz daha rakip alana taşıyıp, kendine özgüvenle mücadele etmelisin. Ayaklarına topu aldığın zaman yardımlaşmayı ön planda tutmalısın. Topla fazla oynamak hem kendi enerjini düşürüyor hem de takımına zor anlar yaşatıyorsun topları kaptırdığın zaman. Önce yardımlaşma ve pas yüzdesini yüksek tutarak takımının sahada ayakta kalmasını sağlamayı başarmalısın.

ALPEREN PAK: Golcü futbolcuya kenarlardan ortalarla paslar gelmezse nasıl gol atacak? Bu maçta ayakta kalan birkaç futbolcudan biri oldun. Rakip defansa baskı kurup ileri çıkmasını önledin. Gelmeyen ortalar olunca orta sahadan top alıp rakip kaleye gittin. Sahada arkadaşlarının yapacağı mücadeleyi yaptın. Bu maçtaki başarılı mücadelen bir de golle süslenseydi 3 puanlık tokadı tek başına atmış olacaktın.

EMRE HASAN BALCI: Oynadığın futbol bu maçta adına da klasına da yakışmadı. Birçok pozisyonda topu rakibe kaptırdın. Bir pozisyonda öyle hata yaptın ki gol olsaydı mağlubiyetin faturası sana kesilirdi. Oynadığın mevkide hatalara hiçbir zaman yer yok. Bu futbolunla vasatın altında kaldın. Biran önce kendini toparlayıp bu takımı ayağa kaldırmak için mücadele etmelisin.

NEZİR ÖZER: Golcüler sahada adları ile değil gol atıp takımlarına puan kazandırdıklarında başarılı olurlar. Bu maçtaki performansınla gol atacak mücadeleyi hiç de göstermedin. Geçmişteki başarılar değil gelecekteki başarılarınla gündemde kalmalısın. Biran önce kendine yakışan o başarılı ve can alıcı futbolunu sahada sergilemek zorundasın. Tekrar tribünleri heyecanlandıran futbolunu izlemek istiyor taraftarlar. Bu forma altında başarılı futbol yakışır sana.

(OYUNA GİRENLER)

YAŞAR YURDUSEVEN: Oyuna girdikten sonra orta sahada takımına bir heyecan yaşattın. Topları doğru adreslere kullanmak olumlu sinyallerin oldu. Gereksiz yan pas hastalığından takım olarak kurtulmamız gerek. Sahadaki yirmi dakikalık performansınla maça niye ilk 11’de başlamadı diye taraflı tarafsız herkes sitem etti.

RECEP TÜRKÖZ: Artık tecrübe ise tecrübelendin. Bu takımın başarısı için sahada üst düzey mücadeleyi yapmalısın. Topla fazla oynamak yerine doğru pasları ve zamanı tercih etmelisin. Attığın bir şut tam yerinde ve isabetli idi ama gol olmayınca bu da bir işe yaramıyor.

BURAK KARA: Oyunun skorunu değiştirmek için oyuna dahil edilmen doğruydu. Oyunda hareketli oldun da. Maçın kaderini değiştirecek gol gelmeyince iyi futbol da puan getirmiyor. Senden daha iyi mücadele ve skora katkı bekliyoruz.