Tarım Fuarı’nda tescilli “Tokat Kovanı”
Tarım Fuarı’nda tescilli “Tokat Kovanı”

Tokat Kovanı mucidi Tahir Bice: “Yıllık 200-250 bin adet sipariş aldık, böyle bir kapasitemiz var ama seri imalata geçmedik. Tokat’a mal olan bir ürün. Düşüncemiz Tokat’ta imal etmek.”

Tokat Tarım ve Hayvancılık Fuarı Atlas Fuarcılık koordinesinde, Senateks Fuar Alanında 350 firmanın katılımı ile açıldı. Fuar açılışına Vali Ömer Toraman, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, Atlas Fuarcılık Genel Müdürü Fevzi Atasağun, diğer protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Atlas Fuarcılık Genel Müdürü Fevzi Atasağun 6 yıldır Tokat Tarım Fuarının organizasyonunu yaptıklarını söyledi.

350 FİRMA KATILIYOR

Fuarı yaparken Tokat’ı merkez olarak aldıklarını belirten Atasağun, “Bu seneki fuarımıza 350 firma katılıyor, geçen sene 250 firma vardı. Biz bu fuarı yaparken Tokat’ı merkez olarak aldık. Fuarda üretici firmalar üretmiş oldukları makine ve ekipmanları fuarlar sayesinde sergiliyorlar. Çiftçilerimiz de teknolojik gelişmeleri fuarlar sayesinde takip ediyorlar. Bu fuarımızın Tokat’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Fuarımız 9-12 Kasım tarihleri arasında sabah 10.00 akşam 20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Fuarımızın büyümesine ve gelişmesine destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.” dedi.

YÜZDE 60 TARIMLA GEÇİNİYOR

Daha sonra açıklama yapan Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, “Tarım beslenme istihdam ve kalkınma için önemli bir sektördür. İstisnasız bütün insanlar tarım sektörünün yani gıdanın bir tüketicisidir. İnsanoğlu var olduğu müddetçe tarım stratejik önemini hiçbir zaman yitirmeyecektir. Kırsal alanda yaşayan nüfusumuzun yaklaşık yüzde altmış gibi bir kesimi tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Bu nedenle ilimizin geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık konusunda fuarın açılmasını çok anlamlı bulmaktayız. Birçok alanda olduğu gibi tarım sektöründe de geleneksel uygulamaların yerini teknolojik uygulamaların alması nedeniyle sektörde yenilik ve gelişmenin yakından takip etme gereksinimi ortaya çıkmıştır. Fuarda çiftçilerimizin ve tarımsal sanayi ile uğraşan sanayicilerimiz yeni verilerin ve teknolojilerin tanıtımına imkân bulacaklardır. Teknoloji üretenle kullananın bir araya geldiği fuarlarımızın başta çitçilerimize, sanayicilerimize ve şehrimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

FUAR ALANINA İHTİYAÇ VAR

Tokat’ın tarım memleketi olduğunu ifade eden Vali Ömer Toraman, “Bulunduğu bölgede Kuzey Anadolu’da çok ciddi bir tarımsal potansiyele sahip bir vilayet. Çok bereketli ovalara sahip, ovaları sulayan nehirlerimiz, yeterli su kaynaklarımız var.  Hayvancılık açısından da çok ciddi bir potansiyele sahip, her köşesi tarım ve hayvancılık açısından büyük potansiyele sahip bir vilayet. Tokat’ta çok acil bir fuar alanına ihtiyaç var. Şu anda kitap fuarını kapattık. Hedef koymak lazım ve o hedef istikametinde çalışmak lazım. Bu fuarın çiftçimize bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

TOKAT’A MAL OLAN BİR ÜRÜN

“TOKAT KOVANI”

Fuarda dikkat çeken yapımlardan biri de arı kovanı oldu. Tokat Kovanı mucidi Tahir Bice açıklamasında uzun yıllar kovan üzerinde çalıştığını belirterek, arı kovanının tamamen ahşaptan imal edildiğini ve “Tokat Kovanı” adı ile patentini aldığını söyledi.

 

Yıllık 200 ila 250 bin adet sipariş aldıklarını ifade eden Bice, Tokat Kovanı’nın imalatını da Tokat’ta yapmayı düşündüklerini belirterek “Biz İstanbul’daki sempozyumda da çok aşırı bir ilgi aldık. Dünyada ki arıcılar gelsinler kovanla ilgili gelsinler ders alsınlar. Bu konuda iddialıyız. Kovanın özelliklerinde kovanda kesinlikle çivi olayı yok, artı tutkal olayı, kimyasal bir tutkal yok. Yani yüzlerce yıl geride kalan bizim eski zanaatkârlarımızın, Osmanlı’da zanaatkârların kullandıkları kemik tutkal, boncuk tutkal kullandık. Tamamen doğal ve tamamen geçmeli. Metal ve çivi yok. Bu arı sağlığı için önemli. İnsan sağlığı için çok önemli. Her zaman için ben şunu da söylüyorum benden kovan alan arıcı eğer ki ekolojik ve organik bal yapacaksa alsın. Benden kovan alan arıcı benim kovanıma boya vurmasın. Diğer kovanlara göre hacmi büyük. Taban özelliği bunun arının nemli bir ortamda da yaşamaması için tabanda ki özellik o. Buna 15 yıla yakın bir AR-GE çalışması yaptık. Yani arı girdiği zaman ne kadar yağmur yaş olsun arı bunun içerisine girdiğinde yağmur, sepkenin kovanın içerisine girme şansı yok. Hani Avrupa’ya âşık olan getirdiler kovanları ya, sepken vurduğu gibi direk içeri giriyor. Bu ne yapar, yağmur suyu saf sudur. Bunu atamaz atamadığı takdirde de ağaçta yeşillenmeye yol açar. Bu da bakteri meydana getirir. Hayvan bakterinin içinde yaşar. Bizim buna 15 yıla yakın bir AR-GE çalışmamız var. Bu ürün bir günde beş günde olabilecek bir ürün değil. Buna biz ne cihazlar taktık, ne ısı cihazları taktık. Deneme yanılma ile kırsalda Sivas kırsalına gittik, Ahmet amcanın fikrini aldık. Erzincan’a gittik Veli Amcanın fikrini aldık. Bunları bir araya getirdik de biz bu buluşu noktaladık. Dedik ki biz bunu ne yapalım? Biz Tokatlıyız artık bunun adını Tokat Kovanı olarak patentini de aldık. Kapasite yıllık 200-250 bin adet sipariş aldık, böyle bir kapasitemiz var ama seri imalata geçmedik. Tokat’a mal olan bir ürün. Düşüncemiz Tokat’ta imal etmek.” dedi.