Helal sana Ateşli
Helal sana Ateşli

Güney Kıbrıs'ta yapılan Avrupa Gençler Taekwondo Şampiyonası'nda Milli Takım kadrosunda yer alan Tokatlı milli sporcumuz Emre Kutalmış Ateşli, Gençler +78 Kiloda Avrupa Şampiyonu oldu. Avrupa Tekvando Birliği tarafından Kıbrıs Rum Kesimi'nin Larnaka şehrinde düzenlenen ve 37 ülkeden 502 sporcunun mücadele ettiği organizasyonun üçüncü gününde, 5 sıklette 8 milli sporcu tatamiye çıktı. Organizasyonda, erkekler +78 kiloda Emre Kutalmış Ateşli ve kadınlar 59 kiloda İkra Kayır Türkiye'ye madalya kazandıran sporcular oldu.

EMRE KUTALMIŞ AVRUPA ŞAMPİYONU

            Erkekler +78 kiloda mücadele eden 17 yaşındaki milli sporcumuz Emre Kutalmış Ateşli, ilk turu maç yapmadan geçmesinin ardından ikinci turda Ukrayna'dan Andrei Garbar'ı, çeyrek finalde Hollanda'dan Bryan Zonderop'u, yarı finalde Rusya'dan Artur Baimatov'u ve finalde İngiltere'den Adrian Wagstaffe'ı mağlup ederek altın madalya kazandı. Türkiye, üçüncü günün ardından toplamda 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyaya ulaştı.

Tokat Belediye Plevnespor Kulübü’nün yetiştirdiği milli sporcumuz Emre Kutalmış Ateşli’nin antrenörü Turan Güldür Gençler Avrupa Şampiyonluğu sonrası yaptığı açıklamada “Hamd olsun Allah'a gözümün nuru sporcum Emre Kutalmış Atesli Güney Kıbrıs Larnaka'da yapılan Gençler Taekwondo Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak Avrupa Şampiyonu oldu. Tokat'ımıza Türkiye'mize hayırlı olsun. Şehit kanıyla kırmızıya boyanmış Nazlı al bayrağımızı göndere çektiren İstiklal marşımızı tüm Avrupa'ya dinlettiren Emre'mize ve bizlere hep destek veren hep arkamızda duran değerli ailesine Emre'mize sahip çıkan Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu'na sonsuz teşekkürlerimi sunarım." demişti.

ATEŞLİ ŞAMPİYON TOKAT’TA KARŞILANDI

            Tokat’ımızın gururu şampiyon sporcumuz Emre Kutalmış Ateşli dün Tokat’a dönüşünde, eski sigara fabrikası yakınlarında araç konvoyu ile karşılandı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonu ile milli sporcumuzu karşılamak üzere gelen hemşehrilerimiz kendisine çiçek takdim etti ve araç konvoyu ile Cumhuriyet Meydanı’na kadar getirdi.

BAŞKAN EROĞLU TEBRİK ETTİ

                Tokat Cumhuriyet Meydanı’nda Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Başkanı ve Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, milli sporcusu Emre Kutalmış Ateşli ile Antrenör Turan Güldür’ü karşıladı. Başarılarından ötürü tebrik etti ve şunları söyledi:

“Güney Kıbrıs’ta yapılan Avrupa Şampiyonasında Taekwondo’da altın madalya kazanarak bizim göğsümüzü kabartan altın çocuklarımızdan biri Emre Kutalmış Ateş’i karşıladık. Bizi bu duygulara gark ettiği, böylesine bir sevinç yaşattığı için kendisine çok teşekkür ediyorum. Başta onu büyüten ailesi, yetiştiren hocamız Turan Güldür, Gençlik Spor Müdürlüğümüz ve Belediye Plevnespor Kulübümüze teşekkür ediyor, hep beraberce bu haklı mutluluğu yaşıyoruz. Daha 16 yaşında olan sporcumuz Emre Kutalmış Ateşli’ye Allah sağlık, sıhhat versin, nazarlardan korusun. Gelecek günlerde, yıllarda çok büyük başarılara imza atacağını şimdiden görüyoruz. Bahtı ve geleceği açık olsun. Sonuçta spor evrenseldir. Sporun dili tüm dünyanın dilidir. Spordaki bu başarı da hem Türkiye’ye hem bu şehre hem de bu başarıyı kazanan sporcumuza da büyük katkılar sağlar. Emre Kutalmış Ateşli kendisine başarı elde etmekle beraber bunun dışında bu başarıyı Tokat’a, Türkiye’ye ve Türk sporcularına getirdi. O bu başarıyı elde ettiğinde rengini şehitlerimizin kanından alan, hilali bağımsızlığımızın sembolü, yıldızı şehitlerimizin timsali olan Ay Yıldızlı bayrak göndere çekilerek, İstiklal Marşımız okunduğunda tüm dünyaya, Avrupa’ya biz bunu gösterdiğimizde hepimizin tüyleri diken diken oldu. Ben izlediğimde; bu başarıyı bizlere yaşattığı için bu necip milletin ferdi olmaktan durur duydum. İnşallah Emre bize Olimpiyat Şampiyonluğunu ve Altın Madalyayı da getirecek. Biz de onunla gurur duyuyoruz. Her zaman yanında olacağız. Biz bize düşeni yapıyoruz bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Kendisini tebrik ederek, başarılarının devamını diliyorum.”

            Başkan Eroğlu’nun konuşmasının ardından Emre Kutalmış Ateşli de kısa bir açıklamada bulundu ve “çok gurur verici bir olay orada İstiklal Marşımızı okutmak, özellikle Güney Kıbrıs gibi bir yerde İstiklal Marşımızı okutmak, bayrağımızı temsil etmek gerçekten çok gurur verici. Allah bütün sporculara bu gururu yaşatır inşallah. Ben çok mutlu oldum. Tokat’ta bu karşılamayı görünce çok mutlu oldum, herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra ki hedefim 2018’de Gençlik Olimpiyatları var. Gençlik Olimpiyatları ve Dünya Şampiyonasında da en iyi şekilde bayrağımızı temsil etmek istiyorum.” Dedi.

ASKER SELAMI

 

“Şampiyon olduğun ilan edildikten sonra asker selamı verdin. İstiklal Marşı okunurken de seni takip eden bütün Türk seyirciler orada asker selamı verdiler bununla alakalı neler söyleyeceksin.” Diye sorulunca, Emre’nin cevabı “Ben şampiyonaya girmeden önce bir haber gördüm. 8 tane şehit vermiştik tabi bu beni çok üzdü ve ben o gün kendime söz verdim. Dedim “yarın inşallah birinci olursam bu şampiyonluğu şehitlerimize armağan edeceğim diye. Onun için o anda böyle bir şey yapmaya karar verdim” şeklinde oldu.