TOKATSPOR’DA TAŞLAR YERİNE OTURDU
TOKATSPOR’DA TAŞLAR YERİNE OTURDU

İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele veren ilimiz temsilcisi Tokatspor’da taşlar yerine oturdu. Geçtiğimiz hafta Ankara deplasmanında Etimesgut karşısında 1-2’lik skorla önemli bir galibiyet alan Tokatspor, Tokat’a mutlu döndü ve sporseverlerin yüzünü güldürdü. Aldığı bu galibiyetle puanını 16’ya yükselten borda beyazlı ekip, rakibi ile arasındaki puan farkını 2’den 5’e çıkardı ve sıralamada 11. sıradaki yerini aldı.

Deplasmanda alınan galibiyetin arkasından öyle gözüküyor ki, 11. haftayla birlikte Tokatspor’da taşlar artık yerine oturdu. Burada başta Ercümend ve Namık hoca olmak üzere yönetimin de payının büyük olduğunu görüyoruz. 11. haftaya gelinen süreç içinde zaman zaman alınan olumsuz sonuçlar üzerine bazı kişi ve kişiler tarafından, başta Ercüment ve Namık hoca olmak üzere teknik heyet acımasızca eleştirilmiş ve hatta istifa etmeleri yönünde tavır takınılmıştı. Ancak şunu unutmamamız gerekir ki, liglerin başlamasına kısa bir zaman kala kurulan bu takımın, biraz zamana ihtiyacı vardı. Bu zaman kendilerine verildiğinde, daha önceki köşe yazılarımda defalarca belirttiğim üzere biraz sabırlı olursak ileride taşların yerine oturacak ve başarılar da gelecekti. Nitekim söylediklerimiz yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Sanırım bizler biraz sabırsız insanlarız. Başarısız bir sonuç arkasından eleştirilerin dozunu biraz fazla kaçırıyoruz sanırım. Bu konuda biraz daha sağduyulu olursak inanıyorum Tokatspor daha iyi yerlerde yer alacaktır.

Son oynadığımız maça baktığımızda rakip Etimesgut Belediyespor, Tokatspor maçına çıkmadan önce 11 puandaydı ve 13 puanda bulunan Tokatspor’un iki puan arkasında bulunuyorlardı. Bu maç her iki takım için de çok önemliydi. Rakibin bu maçta alacağı bir galibiyet Tokatspor’un 1 puan önüne geçmesini sağlayacaktı ama olmadı. Tokatspor sahada sergilemiş olduğu güzel bir oyun ile, Nezir ve Ercüment Eray Ataklı’nın güzel golleri ile maçı 2-1 alarak, rakibi ile arasındaki puan farkını 5 çıkarıp, rahat bir nefes aldı ve rakibini tehlikeli bölgede bıraktı.

Ligin burada uzun bir maraton olduğunu düşündüğümüzde, burada oynanacak olan istikrarlı futbol arkasından mutlak başarı getirecektir. Yeter ki bizler biraz sabırlı olalım ve takımımızın yanında olup, lig sonuna kadar onları destekleyelim.

Tokatspor bu hafta sonu ise kendi sahasında İstanbul temsilcisi Eyüpspor’u ağırlayacak. Rakip bu sene hiç iyi günler geçirmiyor. Oynadığı 11 maçta 1 galibiyet, 2 beraberlik ve 8 mağlubiyet alarak ligin 15. sırasında ve 5 puanı var. Tehlikeli bölgede bulunuyor. Tokatspor ile arasındaki puan farkı ise 11, Tokatspor bu maçta rakibini yenip 16 puanını 19’a çıkarmak isteyecektir. Her ne kadar rakip aldığı sonuçlar karşısında ligin alt sıralarında bulunsalar bile, onlar da her maçta olduğu gibi bu maçta da bir çıkış arayacaklardır. Onun için bu takım bulunduğu konum itibariyle hafife alınmaması gerekir. Ve çok dikkatli olunması gerekmektedir. Tokatspor son haftalarda sahaya koyduğu oyununu bu maçta da sergilerse, galibiyet mutlak arkasından gelecektir. Burada yapılması gereken, tekrar ediyorum birinci öncelik rakibi hafife almamak, ikincisi ise maçı ciddi bir şekilde oynamak. Ve hataya yer vermemek. Bunları yaptığımız takdirde mutlak yüzümüz gülecektir.

Burada bir noktaya daha değinmek istiyorum. Tokatspor taraftar grubu her şeyi bir tarafa bırakıp, bu maçtan itibaren stattaki yerlerini almalılar ve takımlarını desteklemeye devam etmeliler. Çünkü kendilerine yakışan da budur zaten. Ben buradan şimdiden hafta sonu oynanacak olan bu maçta Tokatspor’a başarılar dilerim. Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle, sağlıcakla kalın.

 

Çetin Kamil GENÇ / Spor Ateşi