Niksar'da şairlerden unutulmaz şiir şöleni
Niksar'da şairlerden unutulmaz şiir şöleni

Niksar Kaymakamlığı, Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliği ile "Erzurumlu Emrah'tan Cahit Külebi'ye Kültür-Sanat Halk Aşıkları ve Şiir Şöleni" düzenlendi.

            Niksar Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen programa Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Tokat İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet Arıkan, Ak Parti İlçe Başkanı Kemal Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Aybak, Köklüce Tabur Komutanı J.Yarb. Haydar İrban, İlçe Jandarma Komutanı Halil Keskin, İlçe Emniyet Müdürü V. Bilal Kürşat Kılıçarslan, TRT Erzurum Radyosu Müdürü İsmail Bingöl, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği (TOŞAYAD) Başkanı Remzi Zengin, halk aşıkları, şairler ve vatandaşlar katıldı.

            Programda açılış konuşmasını yapan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Erzurumlu Emrah'tan Cahit Külebi'ye Kültür-Sanat Halk Aşıkları ve Şiir Şöleni’ni Niksar Kaymakamlığı, Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği olarak her yıl düzenlediklerini kaydetti. Başkan Özcan yaptığı konuşmada, “Niksar Belediyesi olarak büyük projelerimizin yanı sıra, kültür faaliyetlerimizi de sürdürüyoruz. Bir dönem önceki belediye başkanımız Duran Yadigar tarafından başlatılan “Erzurumlu Emrah'tan Cahit Külebi'ye Kültür-Sanat Halk Aşıkları ve Şiir Şöleni” programını ve Cahit Külebi “Memleketime Bakış” yarışmasını bizlerde devam ettirdik. Kendisine teşekkür ediyorum. Danişmendli Devletine başkentlik yapmış bu güzel şehirde kültür faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecek. Ayrıca kendini edebiyata adamış şairimiz Erzurumlu Emrah’ın türbesi ve çevre düzenleme çalışmalarını bitirmek üzereyiz. 1986 yılında dönemin belediye başkanı Selahattin Hançer tarafından inşa edilen türbemizin yanında Cahit Külebi ve değerli eşleri de yatmaktadır. Kendilerini rahmetle anarken, programımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

            Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya ise yaptığı konuşmada böyle programların insanların birlik ve beraberlik duygularını pekiştirdiğini belirterek, bu gibi faaliyetlerin zenginleştirilerek devam etmesi gerektiğini ifade etti.

            Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman ise yaptığı konuşmada, tarihe tanıklık etmiş ve bir çok medeniyete başkentlik yapmış bir şehir olan Niksar’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Vali Toraman yaptığı konuşmada; “Erzurumlu Emrah ve Cahit Külebi ülkemizin çok değerli edebiyat üstadlarıdır. Danişmendli Devletine başkentlik yapmış bir şehir olan Niksar’ımızda böylesine güzel bir programın yapılmasından çok mutlu oldum. Şair ve aşıklarımıza bu programa katılımlarından ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

            Konuşmaların ardından Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Üyesi Mahmut Hasgül sunuculuğunda çeşitli illerden gelen şairler teker teker sahne aldı. Şairlerin ardından TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı Hüseyin İpek verdiği konser ile devam eden program bu yıl sekizincisi düzenlenen “VIII. Cahit Külebi, “Memleketime Bakış” konulu şiir yarışmasında dereceye giren yarışmacılarının ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

            Yarışma neticesinde “Avrasya” rumuzu ile Kahramanmaraş’tan katılan D. Mehmet DALKANAT, “Öz Ülkem” isimli şiiri ile birinci olurken, “Yalın” rumuzu ile Şanlıurfa’dan yarışmaya katılan Mustafa SADE “Memleketim” isimli şiiri ile ikinci ve yine yarışmaya “Sözdar” rumuzu ile Batmandan katılan Ecir DEMİRKIRAN “Memleketim” isimli şiiri ile üçüncü oldular.

            “Erzurumlu Emrah'tan Cahit Külebi'ye Kültür-Sanat Halk Aşıkları ve Şiir Şöleni” yarın saat 19.30’da Vakıf İş Merkezinde düzenlenen program ile son bulacak.