Tokat'ın hikayesini büyüteceğiz
Tokat'ın hikayesini büyüteceğiz

Bakan Yardımcısı Yayman, Geleneksel El Sanatları ve Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramında konuştu:

Tokat'ın hikayesini büyüteceğiz

Geleneksel El Sanatları ve Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı açılış programında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Tokat'ın her şeyi hak ettiğine ve her türlü hizmete layık olduğunun altını çizdi. Tokat'ın kültürel ve tarihi değerlerinin ortaya çıkması konusunda ne gerekiyorsa yapılacağını vurgulayan Yayvan, Türkiye'de deniz-güneş-kum turizmi dünyada çok ön sırada. Fakat insanlar bir hikayenin peşine gidiyorlar. Drakula'nın gelip kaldığı kaleyi görmek istiyorlar. Timur'un fethedemediği şehri gelip görmek istiyorlar. Biz de Tokat'ın hikayesini büyütmek için daha çok çalışacağız." dedi.

            Geleneksel El Sanatları ve Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı dün yapılan kortej yürüyüşü ve açılış programıyla başladı. Gazi Osman Paşa Stadyumu önünden başlayan kortej yürüyüşü tarihi Sulusokak'ta kurulan etkinlik alanında son buldu. Burada yağmur altında yapılan açılış programında konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat'ın on dört beyliğin kurulduğu 7 bin yıllık tarihiyle kendinden söz ettiren ilerden bir tanesi olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

            "El sanatları, tarihi, doğası ve güzel insanıyla Tokat bambaşka bir şehirdir. Onun için Hz. Mevlana 'Tokat'a gitmek gerek' demiş. Onun için Evliya Çelebi, 'Alimler konağı, fazıllar yurdu, şairler yatağı' demiş. Biz de içinde yaşadığımız bu güzel insanların gurur duyacağı bir şehir haline getirmenin gayreti azmi ve heyecanı içerisindeyiz. Bunu yaparken geçmişimizi geleceğimize taşımayı çok önemsiyoruz. Onun için El Sanatları ve Yavaş Moda Günleriyle dört gün boyunca Tokat'tan esintileri hem siz değerli halkımıza hem de dışarıdan gelecek olan tüm ziyaretçilerimize aksettirelim istedik."

            Vali Cevdet Can da Tokat'ın, tarihinde Anadolu'nun Türkleşmesinde İslamlaşmasında kurucu bir şehir olduğuna işaret ederek, "Tarihi bir şehirdir ve kültür başkentidir. Biz de geleneksel el sanatları başkenti yapmak için yola çıktık, inşallah Tokatlılar da bunu başaracaklardır. Tokat tabiat turizminin de başkenti olacak. 2023, 2053, 2071 hedefleri doğrultusunda Tokat tüm bu değerlerle ayağa kalkacak. Ülkemizdeki katma değere ihracata en 2 buçuk milyon dolar katkı sağlayacaktır. Tarımıyla Tokat'ı Türkiye'nin bahçesi haline getireceğiz, turizmiyle geleneksel el sanatlarının merkezi haline getireceğiz." diye konuştu.

TOKAT'IN TANITIMI İÇİN GEREKLİ ÇABA GÖSTERİLMEDİ

            Tokat'ın sanat, müzik, kültür zenginliği olmasına rağmen bunu tanıtma noktasında gerekli çabanın gösterilmediğine ve gerekli başarının elde edilmediğinin altını çizen Tokat Milletvekili Coşkun Çakır, "Ünlü sanat tarihçi Merhum Süheyl Ünver'in yapmış olduğu envantere göre Tokat'ın benzer illerle kıyaslandığında Edirne, Bursa, Konya ile ancak kıyaslayabiliyor. Fakat gelin görün ki bu zenginlikleri biz ortaya çıkarabilmiş değiliz. Bu faaliyet tüm zenginliklerin hem kendimize hem ülkemize hem dünyaya tanıtılmasına vesile olacak bir adımdır." ifadelerini kullandı.

TOKAT GELENEKLE GELECEĞİ BİRLEŞTİREN BİR ŞEHİR

            Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman ise Tokat'ın gelenekle geleceği birleştiren bir şehir olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

            "Tokat Türk-İslam medeniyetinin en önemli şehirlerinden bir tanesi. Biz Tokat'ı sadece kültürel değerleriyle, cömertliğiyle, güzel insanlarıyla bilmiyoruz; biz Tokat'ı türküleriyle, hüzünlerimizle biliyoruz. İngilizlerin çok güzel bir atasözü vardır, 'Türküleri yazanlar kanunları yazanlardan daha güçlüdür.' Tokat türkü yazan, destan yazan şehirlerden bir tanesi. Biz bakanlık olarak Tokat için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Çünkü Tokat'a yaptığımız her yatırım ve hizmetin medeniyete yapılmış bir hizmet olduğuna inanıyoruz. İlk yapacağımız işlerden bir tanesi Tokat'ın tanıtım filmini yapmak olacak. Tokat'ın tanıtım kitabını yapacağız ve sokak sağlıklaştırma projelerimizle Tokat'ın kültürel ve tarihi değerlerinin ortaya çıkması konusunda üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Tokat her şeyi hak ediyor, Tokat her şeye layık. Tokat'a daha çok misafir gelmesi konusunda daha çok çalışacağız. Türkiye'de deniz-güneş-kum turizmi dünyada çok ön sırada. Fakat insanlar bir hikayenin peşine gidiyorlar. Drakula'nın gelip kaldığı kaleyi görmek istiyorlar. Timur'un fethedemediği şehri gelip görmek istiyorlar. Biz de Tokat'ın hikayesini büyütmek için daha çok çalışacağız."

            Protokol konuşmalarının ardından Geleneksel El Sanatları Standının açılışı yapıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayvan beraberinde Vali Cevdet Can, Milletvekilleri Zeyid Aslan, Coşkun Çakır, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ile birlikte statları gezerek, ürünler hakkında bilgi aldı.

VEKİLLERE VE GAZETECİLERE DOLMA İKRAM ETTİ

            Bakan Yardımcısı Yayman, Erbaa standında sunulan Erbaa yaprağından yapılmış baklalı dolmadan severek yedi. Yayman, Vali Cevdet Can'a, Milletvekilleri Zeyid Aslan ve Coşkun Çakır'a, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ile gazetecilere dolma ikram ederek, stantta renkli görüntülere sahne oldu.

            Stantların gezilmesinin ardından Deveciler Hanındaki Geleneksel El Sanatları ve Tokat Gravürleri Sergisi gezildi.

 

            Programa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Milletvekilleri Coşkun Çakır, Zeyid Aslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.