Behzat Camii’nde şadırvan yeniliği
Behzat Camii’nde şadırvan yeniliği

Behzat Camii’nde şadırvan yeniliği

Tokat’ımızın tarihi camilerinden Behzat mevkiindeki Behzat Camii’nin bahçesindeki şadırvan ve tuvaletler yenisi yapılmak üzere yıkıldı. Şadırvan ve tuvaletlerin bakımsızlığı üzerine ilgili makamlara, BİMER, CİMER aracılığıyla hemşehrilerimizin yazıları olduğu biliniyordu.

         Behzat deresi, Behzat Bulvarı, Behzat Çarşısı yanında bulunan Behzat Camii’nin tarihi bilgisinde “Kanuni Sultan Süleyman Zamanında Fakih oğlu Hacı Behzat tarafından yaptırılmıştır. Hacı Behzat, Behzat_ı Veli olarak da anılmaktadır. 1881 yılında Sultan 2. Abdulhamit zamanında son cemaat yeri eklenmiş ve  Caminin güney yamacında cami dışında  kıble tarafında Behzat’ı Veli’nin  mezarı  bulunmakta olup, buraya bir de saat kulesi inşaa edilmiştir. Behzat Camii nin hemen yanında Behzat deresi akmaktadır.” Diye bilgisi yer alıyor.

            Tarihi camiinin bakım gerektiren şadırvanı ile tuvaletlerinin yıkıldığı ortamda Soğukpınar Mahallesi Muhtarı Rasim Yılmaz da bir açıklamada bulundu ve başta Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na teşekkürlerini dile getirdi. Muhtar Yılmaz “Tokat'ımızın simgesi haline gelen saat kulesi yanındaki Behzat Cami Şadırvan ve çevre düzenlemesi başlamıştır. Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, İl Özel İdaresi, Vakıflar Müdürlüğü bünyesinde yürütülen bu çalışmadan dolayı teşekkür ederiz. Özellikle Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’na bu konuda bizi yalnız bırakmadığı için teşekkür ediyorum. Cami imam hatiplerimize ve cami cemaatine teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun diliyorum.” dedi.