Zile'de Engelliler Haftası programı
Zile'de Engelliler Haftası programı

Zile'de Engelliler Haftası programı

Engelliler Haftası nedeniyle Zile Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ilçede bulunan özel eğitim uygulama okulu ve özel rehabilitasyon merkezi öğrencileri ve ailelerine Zile Öğretmen Evi salonunda eğlence programı düzenlendi.

            Her yıl Engelliler Haftası'nda toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen eğlence programı bu yıl Zile Öğretmen Evi Salonunda gerçekleştirildi. Engellilerin aileleriyle birlikte katıldığı programa engellilere yönelik eğitim veren özel okul ve rehabilitasyon merkezleri de katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Zile İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, yaptığı konuşmada “10-16 Mayıs’ın ülkemizde ve dünyada engelliler için farkındalık haftası olduğunu dile getirerek, “Dünyada yaklaşık 1 Milyar, ülkemizde ise 9,5 Milyon engelli vatandaş toplumsal yaşamda yer almaktadır. Ülkelerin gelişmişliği engelli vatandaşlarına verdiği değerlerle ölçülür.” dedi.

            Daha sonra kürsüye gelen Zile Kaymakamı Adnan Tezcan ise, “Engellilerimizin bizden hiçbir farkı yoktur. O kardeşlerimizi daha çok önemsememiz ve toplumsal hayata daha çok entegre etmemiz gerekmektedir. Türkiye’de bedensel ve zihinsel engelli kardeşlerimizin topluma uyumlaştırılması konusunda son 15 yıl içerisinde büyük mesafelerin aldığını memnuniyetle görüyoruz. Kamu kurum ve kuruluşların engelli vatandaşlarımıza karşı gösterdiği hassasiyetin önemli ölçüde arttığını görüyoruz. Engelli kardeşlerimizin kendi kendine yeter hale gelebilmesini sağlamaya dönük ve istihdam olanaklarının artırılmasına yönelik Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Hükümetlerimizin hayata geçirdiği düzenlemeyle 2012 tarihinden bu yana kamuda 30 binin üzerinde engelli kardeşimiz istihdam edildi. Bunun daha da artırılması gerekiyor.  Engelli kardeşlerimizin ailesinin üzerinde yarattığı o ağır sorumluluğu hem devlet olarak hem de toplum olarak daha çok paylaşmamız gerekiyor. Bizler aslında bedensel ve zihinsel engelli ve çeşitli sebeplerle topluma entegrasyonda sorun yaşayan vatandaşlarımızın yardımına her vesile ile koşan bir milletin çocuklarıyız. Bu vesile ile tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Haftası’nı kutluyor, karşılaştıkları engellerin süratle ortadan kaldırılmasında en büyük destekçileri olmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyor, aileleri ile birlikte huzurlu ve mutlu bir hayat geçirmelerini diliyorum.” dedi.

            Protokol konuşmalarının bitirilmesiyle başlayan eğlence programında, pasta kesilmesinin ardından öğrenciler yöresel oyun havaları ile doyasıya eğlendi. Ayrıca programda bazı öğrenciler de kendi üslupları ile söyledikleri şarkı ve türkülerle programa renk kattılar.

 

            Öğretmen Evi Konferans Salonunda düzenlenen Engelliler Haftası Programına Zile Kaymakamı Adnan Tezcan ve Eşi Tuğba Işıldak Tezcan, İlçe Milli Müdürü Murat Küçükali, ilçe milli eğitim şube müdürleri, okul ve kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.