“Ritmin Gücü” dinleyicileri büyüledi
“Ritmin Gücü” dinleyicileri büyüledi

“Ritmin Gücü” dinleyicileri büyüledi

Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulunda yatılı kalan 15 görme engelli öğrencilerden oluşturulan “Ritmin Gücü” ritim grubunun verdiği konserlerle, engelli bireyler ve aileleri doyasıya eğlenerek moral depoladı.

            Engelliler Haftası dolayısıyla 24 Kasım Başöğretmen Atatürk Kampüsünde düzenlen 5.Özel Eğitim Şenliği ve Turhal Belediyesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şubesinin ortak çalışmalarıyla her yıl düzenlenen Turhal Özel Eğitim Şenliğinde sahne alan Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Ritim Grubu dinleyicileri mest etti.

            Sanatla tüm engelleri aşarak solo ve koro halinde eserleri seslendiren ve dinleyenlere müzik ziyafeti çektiren öğrenciler, zaman zaman eğlenceli zaman zaman da duygusal anlar yaşattı. Hareketli şarkılarla doyasıya eğlenen engelliler ve aileleri konserle birlikte moral depoladı. Farklı farklı enstrümanları ahenk içinde çalarak, performanslarıyla ailelerini gururlandıran “Ritmin Gücü” Ritim Grubu, dinleyenlerden büyük alkış alarak yapılan şenliklere damgasını vurdu.

 

            Program sonrasında müzik-orff kulübü ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Abdurrahman İlhan, "Bağımsız yaşam becerilerini normal gelişim gösteren çocuklar, çoğunlukla var olan eğitim olanaklarından yararlanarak ya da çevredeki insanları model alarak öğrenebilirken; özel gereksinimli çocukların, bu becerileri öğrenebilmeleri için eğitimlerinde farklı düzenlemelere gidilmesi gerekmektedir. Orff’un müzik eğitimine yaklaşımı; bireylerin içinden gelen, coşkuyla ve kendiliğinden gerçekleşen, bireyin kendine özgü bir biçimde ve bütün vücudunu kullanarak yaptığı doğal davranışlar üzerine dayandırılmıştır. Bu nedenle Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulunda 2015-2016 eğitim öğretim yılı başında açılmış olan müzik-orff kulübünün amacı; Özel gereksinimli çocuklarla yapılan müzik-orff çalışmalarıyla, onların sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunarak, özgüven ve başarı eksikliği hissettikleri diğer alanlarda da kendilerine güvenmelerini sağlamak ve başarılarını arttırmak, aynı zamanda özel gereksinimli çocukların sözel ve iletişimsel becerilerinin gelişme göstermesine yardımcı olmaktır." ifadelerini kullandı.