Şiir, şairin yüreğindeki sırdır
Şiir, şairin yüreğindeki sırdır

Şiir, şairin yüreğindeki sırdır

Okullu Okulsuz Okuyoruz projesi kapsamında öğrenciler şair/yazar Osman Baş ile buluştular. Har-ı Bülbül şiir kitabından şiirlerden hareketle sohbet ortamı buldular.

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz” projesi kapsamındaki okur yazar buluşmalarının yeni bir konuğu vardı.

19 Mayıs Gençlik Haftası vesile kılınarak Tokatlı yazar/şair, gazetemizin Gönül Çeşmesi yazarı emekli milli eğitim müfettişi Osman Baş Tokat’a davet edildi. Ankara’da ikamet etmekte olan yazar Osman Baş’ın 2012 yılında çıkardığı Hâr-ı Bülbül adlı şiir kitabı Türk Dünyası’nda Yılın Kitabı seçilmişti. 2012 yılı Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü olan Hâr-ı Bülbül’ün Akçağ yayınlarından 2. baskısının ardından 3. baskısı da gelecek. Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü, Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi’nin desteklediği “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz” projesi kapsamında Tokat’a davet edilen Osman Baş, 3 gün boyunca okullarda öğrencilerle buluşacak.

ÖNCE Z KÜTÜPHANEDE BULUŞULDU

Yazar Osman Baş, Proje Koordinatörü Keziban Özcan ile birlikte dün öncelikle Z Kütüphane’ye geçti. Proje için temin edilen Har-ı Bülbül kitapları bir hafta öncesinden öğrencilere dağıtılmıştı. Öğrenciler bu kitabı okumuş olarak kitabın yazarı Osman Baş ile buluştu.

Z Kütüphanede 15 Temmuz Anadolu Lisesi, Zübeyde Hanım MTAL ve Evliya Çelebi öğrenci okuma grupları ve öğretmenleri ile şiir kitabı "Har-ı Bülbül"ü konuştu.

Saygı durusu ve İstiklâl Marşımızın okunması ile başlayan program Osman Baş'ın hayatının okunması ile devam etti. Öğrenciler şair/yazar Osman Baş ile karşılıklı şiir okudular. Kitabın ilk şiiri olan DELİTAY şiiriyle gençlere seslenen Osman Baş sonrasında güftesi yapılan Har-ı Bülbül, Türkiyem ve Firuzan şiirlerini seslendirdi ve ayrıca bu şarkılar dinlendi.

Z Kütüphanedeki programa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Erarslan, şube müdürleri Fikri Demir ve Şinasi Percin de katıldı.

ATATÜRK ANADOLU LİSESİ’NDEKİ BULUŞMA

            Öğleden önce Z Kütüphanedeki buluşmanın ardından öğleden sonra Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki buluşmaya geçildi. Okul Müdür vekili Ahmet Kayhan Kılıç ile Edebiyat Öğretmenleri Nihan Özden, Hanife Karadayı öncülüğünde 10. ve 11. sınıf öğrencileriyle buluşuldu. Har-ı Bülbül kitabını okuyan öğrencilerden her biri bir şiir ezberlemişti.

            Şair/Yazar Osman Baş buradaki sohbetinin de şiir tadında olmasına vurgu yaparak sözlerine başladı. Öğrencilerin sorularını yanıtladı. Şiir yazmaya ne zaman başladığına dair bir soruya yanıt verdi ve “Sivas Pamuk Pınar Öğretmen Okulu’nda iken memleketten gelen mektuplarımız olurdu. İşte bu mektupları hasretle birleştirince şiir yazmaya başladım.” dedi. Şiirlerini yaşadıkları üzerine yazdığına vurgu yapan Baş “bir yılda 15 şiirden fazlasını yazamıyorum. Yaşadıklarımı yazıyorum, şiir şairin yüreğindeki sırdır.” dedi. Şiir yazmanın ötesinde güfte olacak şekilde yazmanın da bir eğitimi gerektirdiğini ve şimdi haftada bir gün güfte eğitimi aldığını dile getirdi.

Öğrencilerden şairin şiirlerini okumak üzere kürsüye gelenler oldu. 1 saati bulan buluşmada, şiir dinlerken öğrencilerden gözlerini kapatmalarını ve daldan dala konarak dinlemelerini isteyen Osman Baş, Firuzan, Türkiyem, Har-ı Bülbül şiirlerinin şarkısını dinlettirdi. Tokat’ta yaşanmış bir sevdadan yola çıkarak kaleme aldığı Güneş Bulutlara Düşünce şiiri öğrencilerin cep telefonlarının ışıklarını yakarak ortamı renklendirdikleri anları oluşturdu.

            Okur/Yazar buluşmasının bitiminde öğrenciler Har-ı Bülbül kitaplarını imzalattılar. Osman Baş böylesi güzel bir etkinliğin tertip edilmesinde başta İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini dile getirdi. Atatürk Anadolu Lisesi müdür vekili Ahmet Kayhan Kılıç’ın çiçek takdimi ile program son buldu.

 

            Şair/Yazar Osman Baş, Tokat’taki programlarında bugün (17 Mayıs) saat 10.00’da Mahperi Hatun MTAL’de, saat 13.30’da Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, yarın (18 Mayıs) saat 09.00’da Plevne Anadolu Lisesi’nde, saat 13.30’da ise Cumhuriyet MTAL’da öğrencilerle buluşacak.