Türkiye genelinde araştırma üniversiteleri belirlenecek
Türkiye genelinde araştırma üniversiteleri belirlenecek

Türkiye genelinde araştırma üniversiteleri belirlenecek

GOÜ 25 üniversite arasında

Tokat GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, GOÜ'nün Türkiye’de araştırma üniversiteleri belirleneceğini ve bu araştırma üniversiteleri arasında değerlendirmeye alınan 25 üniversite arasında yer aldığını ifade etti.

            Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (Tokat GOÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından “Proje Günü” etkinliği düzenlendi.

            Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde gerçekleşen etkinlikte Gazi Üniversitesi TTO Şirketleşme ve Girişimcilik Modül Koordinatörü Hakan Başer TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci 150 bin TL’lik Hibe Programı konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Proje Günü açılış programına GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Hanifi Vural ve Prof. Dr. Ali Kasap, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sefa Tarhan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

            Açılış konuşmalarını yapan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sefa Tarhan, proje günü etkinliğinin neden yapıldığı sorusuna “Öğrencilerimiz, son sınıfta, öğrenci çalışması, bitirme projesi gibi farklı isimlerde kendi alanları ile ilgili uygulamalar yapıyorlar. Biz de bunları birleştirelim, bir bayram havası içerisinde olsun istedik” diyerek bu vesileyle öğrencilerin birbirlerinin uygulamalarını daha iyi görebileceklerini, birbirleri ile tanışacaklarını ve uygulamaları yapan son sınıf öğrencilerinin mezun olmadan önce son kez kendi alanları ile ilgili bir uygulama gerçekleştirmiş olacaklarını belirtti.

            Rektör Şahin ise, GOÜ'nün bu yıl 25. yılında olduğunu belirterek kurulduğundan beri önemli gelişmeler gösterdiğini ancak son yıllarda özellikle Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin bugün 8 bölümle eğitim verir hale gelmesinin Üniversitemizin girişimci yenilikçi uygulamalarında çok önemli katkılar sağladığını ifade etti. Rektör Şahin, “Son birkaç yıldır yükselen bir ivmeyle girişimci yenilikçi sıralamasında ilk ellinin içerisinde yer aldık. Bunda da öğretim üyelerimizin, öğretim elemanları arkadaşlarımızın hatta öğrenciye dönük faaliyetlerimizin burada çok önemli katkıları var. Dolayısıyla emeklerinden dolayı tüm arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

            Şahin, GOÜ'nün bir başarıya daha imza atarak Türkiye’de araştırma üniversiteleri belirleneceğini ve bu araştırma üniversiteleri arasında değerlendirmeye alınan 25 üniversite arasında yer aldığını ifade etti.

            Gazi Üniversitesi TTO Şirketleşme ve Girişimcilik Modül Koordinatörü Hakan Başer TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci 150 bin TL’lik Hibe Programı konusunda yapmış olduğu sunumda öğrencilere Teknopark ve hibe programının aşamaları hakkında bilgiler verdi. Teknoparklarda genel itibariyle yazılım, bilişim ve elektronik sektörlerinin ağırlıklı bulunduğunu ifade eden Başer, bu anlamda Mühendislik Fakültelerinin oldukça önemli olduğunu vurguladı. Başer yapmış olduğu sunumda, girişimcilerin illa mucit olması bir buluş yapması gerekmediğini belirterek “Pazarın ihtiyacını karşılayan bir fikrinizin olması bizim için yeterlidir. Pazarın bu ürüne ihtiyacı varsa, bu fikrinize teknolojiyi de kattıysanız muhakkak tekno girişim potansiyeli olmaktadır” dedi.

            Başer öğrencilere “Sizi teknoparkta görmek istiyoruz. Çünkü buradaki kültür apayrı ve Türkiye’nin gelecekleri de artık buradan yani teknoparktan çıkacak” diyerek Teknoparkların 2023 hedefleri 2053 hedefleri için oldukça önemli olduğunu vurguladı.

 

            Program sonrası Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından Gazi Üniversitesi TTO Şirketleşme ve Girişimcilik Modül Koordinatörü Hakan Başer’e teşekkür belgesi verildi. Akabinde Tübitak Genç Girişimci Programı kapsamında projeleri kabul edilmiş öğrencilere teşekkür belgeleri verildi ve Proje Sergi alanının açılışı yapıldı.