Tokatspor’da Kongreler Bitmez…
Tokatspor’da Kongreler Bitmez…

Tokatspor’da Kongreler Bitmez…

Evet zorlu ve sıkıntılı olmakla birlikte heyecan fırtınası içerisinde geçen bir sezonun ardından ligde kalarak tam derin bir nefes almıştık ki Tokatspor Kulübü Başkanı Hasan Hüseyin Koç’un kongre kararı aldığına dair haberler spor kamuoyunu yeniden hareketlendirdi.

Zaten şampiyon olsak da play-off’a kalsak da ligde de tutunsak bu kongre kararı alınacaktı. Çünkü Tokatspor’da kongreler gelenekselleşti artık. Bu anlamda sıkıntı yok. Ama sıkıntı şu ki son 5 sezonunun 4’ünde son anlarda direklerden dönerek kongreler yapıyoruz, ligde kalıyoruz. Tabii ki herkesin kafasında bir düşüncesi, yeni plan ve programı belki de psikolojik ve maddi anlamda yorgunlukları, yıpranmışlıkları, kırgınlıkları olabilir. Bu da gayet mümkündür. Bunun içindir ki kongre kararları alınabilir. Ama maalesef ki bu işe bir türlü kalıcı çözüm üretemiyoruz.

            Bir de şu var ki TOKAT olarak büyük bir sorunumuz var. Belki bu sorun spor kamuoyu anlamında diğer alt kulüplerin şehirlerinde de vardır. Ama orada yaşamadığımız için bilemiyoruz. Bizim sorunumuz kongre kararı alındıktan sonra önce sosyal medyada sonra dedikodu olarak kentin sokaklarında başlıyor. Adım attığınız her sokakta, oturup bir bardak çay içeyim dediğiniz her mekanda Tokatspor ile ilgili soruları bir anda karşınızda bulabiliyor ve sohbetlere dahil olabiliyorsunuz. Her ne kadar bildiğiniz ölçüde düzgün ve makul cevaplar verme eğiliminde olsanız da insanların kafalarındaki bazı kült duvarları aşamıyor ve herkes ile ilgili çeşitli olumsuz söylemlere, iddialara tanık oluyorsunuz. Ortada ismi geçen herkes kolaylıkla bir takım olumsuz sıfatlar ile itham edilebiliyor. Ve bu ithamlarda bulunan insanlara ise peki senin bir önerin var mı? sorusunu yönettiğimizde ise büyük çoğunluğundan cevap alamıyorsunuz. Yani eleştirilerimizde, fikirlerimizde sadece ego ve hırslarımızın esiri altında çekememezlik ekseninde altı boş söylemlerden oluşuyor.

            Peki Tokatspor şu an adım adım kongreye gidiyor. Bu kongre aslında bir anlamda çok çok önemli bir kongre. Eğer 2017-2018 sezonu sonunda kongre kararı alınmaz ve aynen devam edilirse TOKATSPOR’un 50.yılında görev alacak yönetim kurulunu seçmiş olacağız. Hani bu tür rakamlar sembolik önemler arz eder ya. İşte filanın 100.yılı ve 100.yılda şampiyon oldu. Falanın 50.yılı ve o yıl şampiyon oldu gibi manevi anlamlar yüklenen durumlar oluşabiliyor. Bunun farkında olan veya bunu bilen var mı?

            Artık herkesin ‘’Tokatspor bu ligde misyonunu tamamladı. Pişti. Tecrübe sahibi oldu. Artık TFF 1.Lige çıkmasının zamanı geldi.’’ Fikrini ağzı ile söylediği, yazıp çizdiği ve tasdik ettiği ortamda neden bunun için çaba sarf etmiyoruz. Ya da etmek mi istemiyoruz?

            Varsa Tokatspor için bir fikri olan, düşüncesi olan, insanları kucaklayarak bu şehri bir bütün olarak kabul edip, şampiyonluk yaşatmak adına bende varım diyecek olan şimdi çıksın. Konuşsun. Anlatsın. Konuşup anlatsın ki kamuoyu da rahatlasın, kafalardaki soru işaretleri cevaplansın.

            Efendim Tokatspor, yıllardır kişiler üzerinde gidiyor. Ve herkesin ekonomik anlamda maddi gücü de belli. Bu nedenle kişiler anlamında büyük sıkıntı yaşanmaması için Belediye alsın Belediyespor olsun diyenler var. Hatta voleybola destek olunuyor da futbola neden destek olunmuyor tezini öne sürenlerde var. Tamam güzel. Belediye alsın. Ama kişiler üzerinden yürütüldüğünde ortaya çıkan sıkıntıların Belediye aldığında ortaya çıkmayacağının garantisi var mı? Ya da nasıl bir yönetim anlayışı ile durumun idare edileceğine dair proje ortaya koyabilecek bir yapı var mı? Ya da Belediye bu işe nasıl bakıyor bilen var mı? Yok. Sokak çıkmaz sokak.

            Efendim Tokatspor’un bir isim sponsoru olsun. Şirket takımı gibi olalım. İşte mesela Evkur Yeni Malatyaspor gibi. Güzel. Çok da iyi bir maddi reklam geliri ve kaynağı olur. En kötü şartlarda ilk yarının sonuna rahat bir şekilde gelinir. Ama her alanımızda içimize sinmiş bölünmüşlük burada da sirayet eder ve bunda da karşı fikirler ve tartışmalar ön plana çıkar. Bir de bu anlamda bize destek olmaya hazır ciddi ekonomik katkı sağlayacak sponsor var mı? Duyan, gören ben bu işi hallederim diyen. Yok. Bu da çıkmaz sokak.

            Eee geriye ne kalıyor? Yine aklı başında insanlar olarak bir şekilde Tokat’ta spor kamuoyuna hayatını, ömrünü, sevgisini, zamanını, aklını vermiş insanları bir araya getirerek bir çözüm önerileri, reçeteleri hazırlamak adına fikir alış-verişleri yapmak, bu takımın elinden nasıl tutarız, geçtiğimiz sezon yaşadığımız sıkıntıları yaşamamak adına neler yapmalıyız sorularına yollar aramak.

            Şurada Tokat ve İstanbul vilayetlerinde A4 beyaz kağıda isimleri yazsak zaten belli sayıda insanlarız. Toplasanız 80-90 kişilik bir isim listesi hazırlayamayız. Yani yine biz birbirimizle baş başayız.

            O nedenle birbirimizin kuyusunu kazmak, karşılaştığımızda gülüşüp köşeyi döndüğümüzde birbirimizin arkasından atmaya başlamak bize, şehre, Tokatspor’a ne kazandıracak? Bileniniz var mı?

            Beyler! Gerçek olan şudur. Şehir girişinde ki nüfus tabelasında 143 Bin yazan, Türkiye’nin 81 ilinde toplamda 1 milyon 400 bin insanın memleketi olan Tokat, olarak el ele vereceğiz. Yapacaksak yine biz yapacağız. Biz ayağa kalkacağız. Sonra da dinamikleri ayağa kaldıracak ve Tokatspor’u şampiyon yapacak olan sistemin yapı taşlarını oluşturacağız.

            Bu sistemin içerisinde Valilik, Belediye, TSO, üniversitemizden BESYO başta olmak üzere bütün sivil toplum kuruluşlarımız ve odalarımız olmazsa olmak zorundadır. Bu işin bu ipin ucundan onlar da tutmalı, destek olmalıdır. Buradaki desteğe sadece parasal maddi anlam yüklemeyin. Bu konu derin bir konudur. İsteğimiz, dilek ve temennimiz güçlerinin yettiği kadar Tokatspor'un yanında söz ve söylemlerle değil icraat ve eylemlerle yer almalarıdır.

            Muhtemelen ilk kongreyi pas geçeceğiz ama inanıyoruz ki Tokatspor’u yine sahipsiz ve zorda bırakmayacak bir yapıya kavuşturup bu kez sezon başından aya güneşe kor ateşe dosta düşmana 2017-2018 futbol sezonunda Tokatspor’un hedefinin ama lig şampiyonluğu ama play off şampiyonluğu sonuçta şampiyonluk olduğunu açıklamalıyız.

 

            Her şeyin hayırlısı olsun…