Karaman’da Kitap Fuarı
Karaman’da Kitap Fuarı

İşitme engelli yazarımız Turan Yalçın bu yıl ilk defa düzenlenen, Karamanoğlu Mehmet bey Üniversitesi ile Güneş Kırtasiye tarafından organize edilen 1'inci Karaman Kitap Fuarında üniversitelilerle buluşarak "Okumakla var oldum" başlıklı "Okumak bir işitme engelliyi nasıl geliştirir" konulu konuşma yaptı.

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Rabia Aygün ve arkadaşları Güneş Kırtasiye sahibi Macit Kul tarafından "sosyal sorumluluk projesi kapsamında " engelli bir yazarı davet etme düşüncesi ile davet edilen Yalçın, üniversitenin sağlık, kültür ve spor daire başkanı, gazetemizin eski yazarlarından olan ve bir zamanlar Tokat'ta öğretmenlik yapan Cahit Suci ile de hasret giderdi. Yalçın'ı Karaman'da görmekten mutlu olduğunu belirten Suci, Tokat'a selamlarını iletti.

            Yalçın konuşmasında okumayı sevmeden önce ve okumayı sevdikten sonraki hayatını ve okumayı sevmekle okul ve sosyal hayatının, yazı hayatının nasıl geliştiği anlattı. Öğrencilerden güzel soru soranlara Engelleri Aşanlar ve Recep Yazıcıoğlu'nun Liderlik Sırları kitabını armağan etti.

            Daha sonra bir süre ilimizde görev yapan Prof. Dr. Turan Karataş'a rastlayan Yalçın, onunla sohbet ederek kitaplarını armağan etti. Turan Karataş ve Cahit Suci Tokat'a selamlarını ilettiler.

            Konya Meram Halk Eğitim Merkezinde Meltem Aydemir Uğuz'un verdiği İşaret dili Kursuna da katılan ve işaret dili öğrenen gençlerle sohbet eden Yalçın, güzel soru soran gençlere kalemler ve kitaplar armağan etti.

            Karatay Belediyesi Araplar Kurs Merkezi KOMEK (Konya Belediyesi Eğitim Merkezi) Canan Deveci'nin verdiği işaret dili kursuna da katılan Yalçın, öğrencilerle işitme engellilik ve işaret dili konusunda sohbet etti.

            Karaman ve Konya İşitme Engelliler Spor Kulübü ve lokallerini de ziyaret eden Yalçın, işitme engelli sporcular ve işitme engellilerle sohbet etti.

            Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu öğrencileri ilerde daha geniş katılımlı bir konferans tertiplemek ve Yalçın'ı davet etmek istediklerini söyledi.

 

            Konyalı Yazar Soner İşleyen ile Merhaba Gazetesini de ziyaret eden Yalçın'ın Konya İşitme engelliler spor kulübü ziyaretini Merhaba Gazetesi haber yaptı. 3 gün boyunca Konya ve Karaman'da işitme engellilerle sohbet eden Yalçın'ı ve kitaplarını takdir ettiklerini belirten işitme engelliler ve üniversiteliler Yalçın'ı yeniden Konya ve Karaman'da görmek istediklerini ve konferanslarından çok faydalandıklarını ve kitaplarını da okuyarak daha da çok faydalanacaklarını söylediler.