İnşaat ustalarına sertifika töreni
İnşaat ustalarına sertifika töreni

Tokat'ta ahşap kalıp ve betonarme demirciliği ustalarına almaya hak kazandıkları mesleki yeterlilik belgeleri Tokat TSO'da düzenlenen törenle teslim edildi.

            25 Mayıs 2015 tarih ve 29366 sayılı resmi gazetede yayınlanan tebliğ ile birlikte tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan işçilere getirilen mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu kapsamında; yıl içerisinde kurslara katılan ve girdikleri sınav sonucunda başarılı sayılan inşaat ustalarına sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası(TTSO)'nda düzenlenen törene TTSO Başkanı Ahmet Arat, İŞKUR İl Müdürü Bekir Fındık, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür V. Turgut Pekdemir ve kursu düzenleyen Tokat Tüm İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Murad Şahin ile belgeyi almaya hak kazanan inşaat ustaları katıldı.

            Tokat Tüm İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Murad Şahin, bu belgenin tehlikeli ve çok tehlikeli işler olarak sınıflandırılmış toplamda 48 meslek kolunda çalışan işçilerin almasının yasal olarak zorunlu olduğunu söyledi. Şahin: "1 Ocak 2017'den itibaren belgesiz çalışılması kesinlikle yasaklandı. Bu doğrultuda başlattığımız çalışma ile inşaat sektöründe çalışan işçilerimizin sıkıntı yaşamamaları için kurslar düzenlemeye başladık. Netice itibariyle de Tokat'in ilk mesleki yeterlilik belgeleri, bugün düzenlediğimiz bu tören ile hak sahiplerine verildi. Belgelerin bir başka büyük önemi ise AB uyum yasalarına göre belge yurt dışında da geçerli olması. Tüm kardeşlerimize belgeleri hayırlı uğurlu olsun" dedi.

            Tokat İŞKUR İl Müdürü Bekir Fındık, işverenlerin özellikle belirtilen 48 meslekte istihdam ettiği işçilere bu belgeleri alması gerektiğini söyleyerek, cezai duruma düşmemeleri için yıl sonuna kadar gerekli çalışmaları yapmaları uyarısında bulundu. Fındık: "Belgelerini almayanlar iş müfettişleri tarafından yapılacak denetimlerle tespit edilecek ve 2017 yılı için 527 TL idari para cezası uygulanacak. İşverenlerimiz mutlaka ama mutlaka çalıştırdıkları işçilerin mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmalarını sağlasınlar. 31 Aralık 2017 yılına kadar devletimiz bu belgeleri almaya hak kazanan işçilerin tüm masraflarını karşılıyor. Bu belgeyi vermeye akredite olan kuruluşlara yapılacak müracaat ile belge başvuru ve kurs masrafları devlet tarafından karşılanıyor" dedi.

            Tokat Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür V. Turgut Pekdemir ise bu belgenin bir ehliyet gibi görünmesi gerektiğine dikkat çekerek: "Nasıl ki ehliyeti olmayanlar araç kullanamıyorsa, bu belgeye sahip olmayanlar da ustalık yapamayacak" uyarısında bulundu.

            Tokat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arat ise bundan sonraki süreçte işverenlerin üzerine çok daha fazla iş düştüğünü söyledi. Başkan Arat: " Yasa şuan yürürlükte ve süreci biraz daha hızlandırmamız gerekiyor. Bu belgeye sahip olmayan tüm arkadaşlarımıza ulaşarak belge sahibi olmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Mesleki Yeterlilik Belgesi ustalar için bir nevi ehliyet, işverenler için ise bağlayıcı olan kanuni bir zorunluluk. Bu töreni Tokat'ta ilk olarak belge sahibi olan ustalarımız için düzenledik ama asıl hedefimiz bu konu hakkındaki farkındalığı da arttırmaktı. Belge sahibi olan ustalarımızı tebrik ediyor, olmayanları ise mağdur duruma düşmemeleri için elini çabuk tutmaları yönünde uyarıyoruz. Çalışmada payı olan herkese Tokat Ticaret ve Sanayi Odası teşekkür ediyorum" dedi.

 

            Yapılan konuşmaların ardından belge almaya hak kazanan 15 ustaya sertifikaları takdim edildi.