Niksar’da kılıçlı hutbe
Niksar’da kılıçlı hutbe

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, ilçede 600 yıllık geçmişi olan bir geleneğin yeniden canlandığını duyurdu. Niksar’da dün Cuma namazı için Ulu Camiye giden cemaat, Cuma hutbesine çıkan imamın elinde KILIÇ gördü.

            Belediye Başkanı Özdilek Özcan ilçede yeniden başlatılan gelenek için yaptığı paylaşımda “Danişmendli ve Tacettinoğulları Devletlerine başkentlik yapmış olan ilçemizde 6 asırdır süren kılıçla hutbe okuma geleneği Ulu Camimizde başlatıldı. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.” İfadelerine yer verdi.

            Konuya ilişkin haber de şöyle oldu:

Niksar Kaymakamlığı, Niksar Belediyesi, Niksar Müftülüğü ve Niksar İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 1000 Fetih – 1001 hatim etkinliği başladı.

            Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen 1000 Fetih – 1001 hatim etkinliği dün Ulu Camiinde Cuma namazına müteakiben başladı. Ayrıca Ulu Camiinde ecdadımız tarafından kılıçla hutbe okuma etkinliği de gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, “Türk-İslam kültür ve medeniyetinin çok muhteşem mübarek bir fetih şehridir. 1071'de Alparslan Malazgirt ovalarında Bizans ordularını yenerek mübarek Anadolu topraklarını Müslüman Türk milletine ebedi vatan yapmış. Onun çok değerli komutanı Sultan Muhammed Melik Ahmet Danişmend Gazi ise Niksar'ı Rum-Bizans'tan fetih ederek Anadolu'da ikinci büyük şanlı fethi ve zaferi gerçekleştirip Anadolu'nun kalbine Türk-İslam mührünü vurmuştur. Fethin sembolü olan Ulu Camii inşa edip Cuma, bayram ve kandil günlerinde imamlar teşvik tekbirleriyle minbere kılıç kuşanıp fetih sancağını minberde öperek hutbe irat etmişler. Bu gelenek Selçukluda, Osmanlı'da devam etmiştir. Yağıbasan medresesinin kapanmasına kadar bin Fetih suresi, binbir hatim duaları sürekli okunarak devam ettirilmiştir. 600 yıl süren bu geleneği Niksar İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneğimizin öncülüğünde geçtiğimiz yıl başlattık. Artık her yıl bu etkinliklerimiz olacak. Bizlere bu tarihi geleneği hatırlatan değerli büyüğümüz Atalay Karahan'a teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

            Kılıçla Hutbe Okuma konusunda ise açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Özdilek Özcan, “Ecdadımız fetih camilerinde hutbeyi kılıçla okurlardı. Günümüz dünyasında birçok değerin yitirilmesi nedeniyle geçmişe bir özlem var. Geleneğimizi sürdürerek ecdadımızı da hatırlamış ve yad etmiş olacağız."

 

            1000 Fetih – 1001 hatim etkinliği Kadir Gecesi yapılan hatim duası ile son bulacak.