Niksar’da kutlu doğum haftası etkinlikleri
Niksar’da kutlu doğum haftası etkinlikleri

Niksar’da, "Kutlu Doğum Haftası" dolayısıyla ilçe müftülüğünce program düzenlendi.

            Niksar Kapalı Spor salonunda gerçekleşen program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlandı.

            Etkinlikler kapsamında, "Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet" konulu konferans düzenlendi.

Konferansın açılışında konuşan İlçe Müftüsü Ali Canbolat, Kutlu Doğum Haftası'nın bir yenisini daha idrak etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

            Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ise yapmış olduğu konuşmada, "Huzura ve mutluluğa giden yolda en büyük rehber, güzel ahlakın zirve yaptığı iftihar tablosu olan peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) in Doğum gününden dolayı kutlanan ve bu sebeple de yıl içerisindeki en hayırlı hafta olan kutlu doğum haftasıdır. En hayırlısı diyorum çünkü var olmanın gayesini öğreten, her alanda nasıl insan olunmalıdır portresini, yaşantısıyla insanlığa gösteren, İslam’ın ve insanlığın mimarı, şefkat ve merhametin kendisi, sevgililerin sevgilisi O 'dur.” dedi.

            Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya ise, “İnsanlığın huzur içinde yaşayabileceği bir dünya için temel insani değerleri ortaya koyan Yüce Peygamberimizin doğumu, tüm insanlık için karanlıktan bir kurtuluş ışığı olmuştur.” dedi.

            Kaymakam Kapankaya’nın konuşması sonrası, Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Orhan Yılmaz, "Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet" konulu konferans verdi. Yılmaz konferansta; “Bildiğimiz azda bilsek, iyi bilmeliyiz. Çocuklukta öğrendiklerimiz elbette kıymetlidir. Ama onun üzerine sürekli ilave yapmalıyız ki, yanlışa düşmeyelim." diye konuştu.

            Yılmaz, Allah'ı sevmenin yolunun Peygamberi anlamak, ona tabi olup, itaat etmekten geçtiğini kaydederek, "Eksiğiz, kusurluyuz, yanlış yaparız, hata ederiz. Özellikle Resulullah Efendimizi anlatmak gibi bir konuda cesur olmak, lakayt olmak, duyarsız olmak çok ağır vebaldir. Ama onun adını anmak, salavat getirmek, Onu anlamaya çalışmak da dinimizde bir ibadettir. Allah'ı sevmenin yolu Peygamberi anlayıp, Ona itaat edip, Ona tabi olmaktan geçer." ifadelerini kullandı.

 

            Program hediye takdimi ile son buldu.