Köydes heyecanı yeni baştan

2017 yılı Köydes faaliyetleri için 25 milyon 278 bin 887 yılı tahsis edildi. Bu yıl 20 milyon lira daha gelmesi bekleniyor.

 

Vali Can: “Bu sene bizim yol yılımız. 2017 yılı bizim yol alt yapısı noktasında en çok para ayırdığımız yıl olacak. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu kadar yola para ayıldı.”

 

Vali Cevdet Can, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, Sekreter Yardımcısı Saffet Güngör ile birlikte basın mensuplarıyla buluştu. Tokat’ta Köydes yatırımlarını anlattı, istihdam durumu hakkında bilgi verdi.

            İl Özel İdaresi Encümen Salonu’ndaki toplantıda öncelikli olarak İl Özel İdaresi’nin hazırladığı slayt izlendi. Yüksek Planla Kurulunun (YPK) Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) Projesine ilişkin 16 Mart 2017 tarih ve 2017/5 sayılı YPK kararı ile ilimize 2017 yılı KÖYDES faaliyetleri için 25 milyon 278 bin 887 TL ödenek tahsis edildiği duyuruldu.

106 PROJE PROGRAMDA

            İl Tahsisat Komisyonu tarafından belirlenen 2017 yılı programına göre il genelinde toplam 106 proje planladığı anlatıldı. 3 proje ile 19,5 km. sıcak asfalt (Bitümlü Sıcak Karışım), 38 proje ile 93,5 km. birinci kat sathi kaplama asfalt, 56 proje ile 259,5 km. ikinci kat sathi kaplama asfalt, 1 proje ile 10 km. stabilize, 2 proje ile 45 km onarım, 1 proje ile 80 bin metre kare beton parke, 4 proje ile sanat yapısı (1 köprü genişletme, 3 adet menfez), 1 proje ile de içme suyu sondajı yapılacağı izah edildi.

            İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı başkanlığında 3 kişiden oluşan Köydes Koordinasyon Birimi oluşturulduğu, faaliyetlerin aylık olarak Bakanlığa rapor edileceği, İl Tahsisat Komisyonu tarafından da Haziran ve Eylül aylarında değerlendirme toplantıları olacağı duyuruldu.

VALİ CAN: BU SENE YOL YILIMIZ

            Vali Cevdet Can basın mensuplarına sunumun ardından konuya dair açıklamalarda bulundu. Bu senenin YOL YILI olarak ilan edildiğini vurguladı. Köylerdeki nüfusun korunması ve artırılması adına yolun önemine değindi. Köydes yatırımlarının başlangıcındaki heyecanla yeniden 2017 yılından itibaren hız kazanacağını dile getirdi.

            Tokat’ın nüfusunun önümüzdeki 25 yıl içinde 600 binden 800 bine çıkmasının öngörüldüğünü belirten Vali Cevdet Can “Tokat nüfus sıralamasında 34. sırada. 30 tane ilimiz büyük şehir, sonrasında büyük şehir olmaya namzet illerin başında geliyor. Sahada görüyoruz, köyüne, memleketine gelip 5-6 ay kalan bir hemşehrimiz neden 12 ay boyunca Tokat’ta kalmasın? Bunun için de yolun, üretiminin olması lazım. İşte Köydesle bunun altyapısını hazırlayacağız.” Dedi.

            Vali Cevdet Can’ın konuşmalarından bir bölümü şöyle oldu:

“SUSUZ, YOLSUZ KÖY KALMAYACAK”

            “Köydes’in birinci amacı susuz köy kalmasın. Tokat’ta içme suyu olmayan köyümüz yok. İki köyümüzde kaynak yetersizliğinden kaynaklanan yetersizlikler söz konusu. 2005 yılından bu yana içme suyu konusunda büyük mesafe alındı. Her evde mutlaka su akması gerekiyor. Bu yola sayın Cumhurbaşkanımız başbakanken KÖYDES ilk defa programa başladığında slogan şuydu; şehir alt yapısında ne varsa, köy alt yapısında da onlar olacak.  Köylerde beş hedefimiz, yol, içme suyu, kanalizasyon, çocuk parkları, kilit parke mutlaka alt yapı olarak köylerde bulunacak. Çok mesafe aldık belli bir seviyeye geldik. Köyde altıncı hedefimiz üretime yönelik, üretimi artırmak.

Köy yolları için artık stabilize kavramını kullanmayacağız. Stabilize köy yolu artık kalmayacak. Köy yollarında artık sıcak asfalt olacak. Sayın Başbakanımız ve İç İşleri Bakanımız 2017 yılından itibaren artık köy yollarında sıcak asfalt yapılacak dedi.

Bu sene bizim yol yılımız. 2017 yılı bizim yol alt yapısı noktasında en çok para ayırdığımız yıl olacak. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu kadar yola para ayıldı. Yol olmadan medeniyet olmaz.  Büyük şehir olacak ilk dört şehrin içerisindeyiz. Büyük şehir olduğumuz zaman istiyoruz ki Tokat’a gelen emekli veya iş kuracak insan, burada mayıs’tan ekime kadar beş ay yaşıyorsa, neden on iki ay yaşamasın? On iki ay yaşamasının önündeki en büyük engel yol. Kışın yollar kapandığında kar yağdığında köyde nüfus azaldığında zorluk yaşandığı düşüncesi ile büyük şehirlere gidiyoruz deniliyor. Bu da bize şunu gösterdi demek ki, bütün köy yollarını aynı Ballıca yolunda olduğu gibi iyi bir sıcak asfalt yaparda büyük şehirlerde olduğu gibi tarifeli minibüs otobüs koyarsanız bu nüfus geri döner.

Yol alt yapısına bu sene ağırlık verdik.

İŞ YAPANIN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ

Biz iş yapanın önünü açmaya çalışıyoruz. Özel idare olarak bizim alanımıza girmediği halde özel sektöre iş makinesi araç gereç desteği veriyoruz. Biz imkânlarımızı özel sektörden de esirgemiyoruz.

Köy alt yapısı noktasında bu rakam bu sene bizim yüzümüzü güldürdü. Muhtarlarımız bizden hep yol talep ettiler. İnanç merkezlerimiz var bizim insanların ağırlıklı olarak geldiği,  geçen sene Keçeci Baba’nın yolunu asfalt yaptık. Bu sene Aziz Baba’nın yolu asfalt olacak. Buraya gruplar halinde beş bin on bin insan geliyor. Turizm yolları turistik yollar. Bu sene Ballıca ya tur otobüslerinin geldiğini göreceksiniz, o yol sayesinde.  Bir slogan geliştirdik. Köylüyü köyünde, çiftçiyi tarlasında, çobanı yaylasında, işçiyi fabrikasında mutlu kılacağız.  Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetin kurucusu köylü milletin efendisi derken onu kastetmiştir. Eğer siz köylüyü kalkındırırsanız, köylüyü mutlu ederseniz üretimi de artırırsınız.  Üretim olmadan mutlu olunması mümkün değil. Orman Bankalığının da hibe destekleri var. Köyde yaşıyorsun bir bahçe kursun on bin lira para ödedin. Yüzde altmış beşini devlet hibe olarak veriyor. Yeter ki bir üretim olsun diye.  Toplulaştırmalar ve yayla yollarının yapılmasının bir amacı var, üretim için. Üretmeden kalkınma olmaz. Kalkınma olmadan ekonomik bir büyüklüğe ulaşamayız, tam bağımsızlığa ulaşamayız.”

 

İstihdamda artış

 

Tokat’ta 2 ayda 3 bine yakın işe alım

 

Vali Cevdet Can, Türkiye genelinde başlatılan İstihdamda Milli Seferberlik çalışmasında Tokat’ta 02 Şubat ile 31 Mart tarihleri arasında işe giren vatandaş sayısının 2 bin 928 kişi olduğunu duyurdu. İş Kur’un Toplum Yararına çalışma programından 1. 781 vatandaşın işe yerleştiğini söyledi.

            Tokat’ta yıl sonuna kadar 10 bin kişinin işe yerleştirilmesinin hedeflendiğini belirten Vali Cevdet Can gerek iş başı eğitim programları ile gerek kurslar ile kalifiye eleman yetiştirilmesinin yolunun açık olduğunu belirtti. Kursların günlük ücretlerinin 30 liradan 45 liraya çıktığını söyledi. Bu yönde girişimleri olduğunu anlatırken “30 lira olan rakam az bulunmaktaydı. Biz devletimizden 40 liraya çıkarmasını 10 lirayı da yerel imkanlar ile karşılamayı talep etmiştik. Sağ olsun devletimiz bu rakamı 45 liraya çıkardı. Gerisini de biz bir yolla karşılarız. Bu kurslarımız da işsizliğin azalmasına katkı sağlayacak.” Dedi.

 

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat