Çanakkale ruhu yeniden uyandı
Çanakkale ruhu yeniden uyandı

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıl dönümünde Tokat'ta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Garnizon Şehitliğinde konuşan Vali Can, vatan toprağını kanları ile sulayan şehitlerin millet olma bilincini, kardeşlik duygularını, maneviyatları ile bir kez daha uyandırdığını ifade etti.

            Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen törende Vali Cevdet Can, Garnizon Komutanı Piyade Albay Aykut Biçeroğlu, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Tokat Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Demirel tarafından şehitliğe çelenk konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Piyade Üsteğmen Nurullah Demirbaş yaptı. Daha sonra şehitlik defterini imzalayan Tokat Valisi Cevdet Can, konuşmasında ne terör örgütü PKK ne de bu cennet vatan üzerinde hesap yapan emperyalistlerin asla amaçlarına ulaşamayacağını ifade ederek, "Terör örgütü PKK, ülkemiz üzerinde hesaplar yapan şer odakları şunu asla unutmayın, öfkemizi tutuyoruz kin ve nefretimizi besliyoruz. Sabrımızın son raddesindeyiz. Vatan toprağını kanları ile sulayan şehitlerimiz bizdeki millet olma bilincini kardeşlik duygularımızı maneviyatları ile bir kez daha uyandırdı." dedi.

            Programda Vali Cevdet Can, protokol, şehit aileleri ve vatandaşlar şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı. İl Müftüsü Ahmet Erdem tarafından şehitler için dua edildi.

            Tören 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında devam etti. 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programda davetliler Kültür Sarayı önünde, Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi Mehter Takımı tarafından karşılandı.

            Tokat Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan “Çanakkale Şehitleri” konulu resim sergisi davetliler tarafından gezildi.

            Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan program ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Ali Develi ve okul öğretmeni Bedrettin Mumcu tarafından yapıldı. Ardından sinevizyon gösterisinin izletildiği programda öğrenciler tarafındın hazırlanan şiir, oratoryo ve tiyatro gösterisi sunuldu. Okul korosunun çeşitli eserler seslendirdiği program Türk Bayrağı’nın açılması ile sona erdi.