Tokatspor'dan önemli galibiyet
Tokatspor'dan önemli galibiyet

Tokatspor:1 - Karşıyaka:0

Stat                 : Gaziosmanpaşa Stadı / Tokat

Hakemler         : Şeref Taştan ****, Ayhan Arısoy ***, Emin Barlas ***, 4. hakem Tayfun Sarı

Tokatspor       : Atacan **, Haluk Ulaşoğlu ***, Gökalp Seçal ****, Serkan Gürses ***, Ufuk Buncukcu ***, Tolgahan Erbay ****, Erdi Zengin *** (dk. 67 Ferhat Duman ***),  Samet Katanalp ***, Semih Beyaz ** (dk. 62 Emrah Metoğlu **), Hakan Albayrak ***, Serdar Eylik ** (dk. 84 Turgut Selim)

Yedekler         : Sertaç Güzel, Ozan Karabacak, Eser Yayla, Çağlayan Alpsatan

Tnk. Direktör   : Taşkın Güngör

Karşıyaka        : Erhan Erentürk **, Muhammet Fatih Öztekin **, Mustafa Aşan ***, Arif Cılak ** (dk. 75 Okan Şahingöz), Ali Say ** (dk. 71 Ali Kemal Özkan), Tayfun Pektürk ** (dk. 80 Battal Demirbilek), Can Erdem **, Mahmut Temur *, Metin Peker **, Turgay Kırcalı **, Onur Akıntaş **

Yedekler         : Behram Zülaloğlu, Mustafa Değirmenci, Hakan Kuş, Anıl Çıracı

Tnk. Direktör   : Taner Hancı

Sarı Kartlar     : dk. 43 Samet, dk. 72 Hakan Albayrak, dk. 90 Gökalp, Can Erdem (dk. 52), Arif Cılak (dk. 57)

Kırmızı Kart     : Mahmut Temur (dk. 43)

Goller      : (dk. 67 Erdi Zengin / 1-0)

 

Girdaptan çıkış

 

Tokatspor, Karşıyaka ekibini 1-0 yenerek 3 puanı yazdıranca 16. sıradan 12. sıraya yükseldi. Düşme girdabından yukarıya çıktı.

 

Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup’ta 28. hafta maçları oynandı. İlimizin temsilcisi Tokatspor kümede kalma adına her maçının final olduğu bilinciyle Karşıyaka ekibini ağırladı. İlk beş içinde yer alıp Play-Off oynama hedefindeki Karşıyaka ekibi geçen hafta lider Gümüşhanespor’u 3-0 yenmiş olmanın morali ile Tokat’a gelmişti.

SİYASİLERİN KULAKLARI ÇINLATILMIŞTI

            Tokatlı futbolseverler Tokatspor’un içinde bulunduğu zor durumda bilhassa Tokatlı vekillerin kulaklarını çınlatmaktaydı. Kadim Durmaz haricinde diğer 4 vekil Coşkun Çakır, Zeyid Aslan, Celil Göçer ve Yusuf Beyazıt’ın Gaziosmanpaşa Stadı’na gelmemelerine sitemlerini dile getirmekteydiler. Bu durum hem spor yazarlarının gündemindeydi hem de taraftarlar kulübün fahri başkanı Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun kulübü ziyaretinde dillendirmişlerdi. Bu maçta gelen isim yine Tokat Milletvekili Kadim Durmaz oldu.

3 bin TARAFTAR

            Tokatspor’un zorlu maçı için taraftar da ilgi göstermişti. 3 bin civarında taraftar tribünlerde yerini almıştı.

MAÇ ÖNÜ BİLGİLERİ

            Karşıyaka Teknik Direktörü Atilla Güneş maç önü açıklamalarda bulundu. Radyo Sinerjiden Muhsin Şenocak’a stat girişinde açıklamalarda bulunan Atilla hoca “zorlu bir deplasmandayız.” dedi ve buna rağmen 3 puan için sahada olacaklarını vurguladı.

KADROLAR

           Tokat’taki hava güneşliydi. Teknik Direktör Taşkın Güngör sahaya sürdüğü ilk 11’inde kalede Atacan, geri dörtlüde Haluk, Gökalp, Serkan, Ufuk, orta sahada Tolgahan, Samet ve Erdi, kanatlarda Serdar ve Semih, ilerde de Hakan’a yer vermişti.

MAÇTAN BİLGİLER

            Tokatspor’da santrafor mevkiinde Hakan Albayrak dikkat çekiyordu. Kanatlardan Serdar ve Semih, santrafor arkasında da Erdi Zengin gol için rakip kaleye yüklenecekti. Maçın ilk 45 dakikasında Tokatspor’un sıkı bir presle rakibi abluka altına almaya çalıştığı görüldü. Karşıya ekibi savunmasını ilerde kurmak isteyince defansın arkasında boş alanlar bulunabildi, kanatlardan gelip pozisyon çıkarıldı ancak son paslarda beklenilen hamleler olmayınca kaleci Erhan’ı zorlayacak bir vuruş gelmedi. 19. dakikada Serdar’ın, 36. dakikada Tolgahan’ın sert şutları az farkla auta gitti ve tribünlerde heyecan uyandırdı.

KARŞIYAKA 10 KİŞİ KALDI

            Maçın ilk yarısının son dakikalarına doğru, 43. dakikaya gelindiğinde bir ikili mücadelenin ardından Samet ile Mahmut Temur’un bir birine sataştığı ortamda Mahmut Samet’in karnına doğru dirsek vurdu. Hakem Şeref Taştan’ın tam önünde olan bu vuruş sonrası Mahmut’a kırmızı kart, Samet’e sarı kart çıktı.

            Maçın ilk yarısı 0-0 bitti.

            Tokatspor ikinci yarı 10 kişi kalan rakibi karşısında 67. dakikada golü buldu. Sağ kanatta oynayan Semih Beyaz’ın Emrah ile değişikliği sonrası sağ kanada Hakan Albayrak geçti. Gol pozisyonunda sağ kanatta Hakan Albayrak’ın getirip ceza sahası çaprazına doğru çıkardığı topa Erdi Zengin gelip şık bir vuruşla topu kalenin dibinden filelerle buluşturduğunda Tokat Gaziosmanpaşa Stadı’nda büyük bir sevinç yaşandı. Oyuncular korner çizgisinin orada Erdi’nin üzerine atlayarak sevinç yumağı oluşturdular.

GERGİN ANLAR

            Maçın son dakikalarına doğru Tokatspor defansının bel kemiği Gökalp ve Serkan’ın birbirleri arasında bir sorun yaşadığı görüldü, birbirlerinin üzerine geldiler. Arkadaşları bu durumu yatıştırmak isterken hakem Gökalp’e sarı kart gösterdi.

            Maçın geriye kalan kısmında Tokatspor tehlikeli olabilecek ataklar yapsa da gol çıkaramadı ve 90. dakika 1-0 ile sonuçlandı.

16. SIRADAN 12. SIRAYA

            28. Haftaya küme düşme hattında 16. sırada giren Tokatspor, bu galibiyet ile puan hanesine 3 puan yazdırınca 32 puana ulaştı. Diğer rakiplerinin puan kaybı sonrasında bu galibiyet Tokatspor’u 12. sıraya yükseltti.

GÖKALP-SERKAN KUCAKLAŞTI

            Maçın sonlarında birbirleri arasında sorun yaşayan Gökalp ve Serkan’ın soyunma odasına gittiklerinde kucaklaştıkları duyuruldu. Kulübün Teknik Menajeri Fatih Kılıç soyunma odasında meselenin tatlıya bağlandığını, bu tür durumların maçın stresine ve kazanma hırsına, azmine bağlı olarak yaşanabileceğini belirtti ve ilerisi için daha sıkı sıkıya kenetlenmiş olarak Tokatspor’un sahada mücadele edeceklerini söyledi. Teknik Direktör Taşkın Güngör de meselenin tatlıya bağlandığını, zaman zaman olabileceğini belirtti.

**

FOTO ALTI: SEVİNÇ YUMAĞI… Gol pozisyonunda sağ kanatta Hakan Albayrak’ın getirip ceza sahası çaprazına doğru çıkardığı topa Erdi Zengin gelip şık bir vuruşla topu kalenin dibinden filelerle buluşturduğunda Tokat Gaziosmanpaşa Stadı’nda büyük bir sevinç yaşandı. Oyuncular korner çizgisinin orada Erdi’nin üzerine atlayarak sevinç yumağı oluşturdular.

 

 

Teknik adam değerlendirmeleri

 

Taşkın hoca: “Şampiyon takım gibi oynadık”

 

Tokatspor ile Karşıyaka arasında 1-0 tamamlanan maçın ardından teknik adamların değerlendirmeleri oldu. Karşıyaka cenahında maçın hakemi Şeref Taştan’a tepki vardı. Maçın 43. dakikasında Mahmut Temur’a verilen kırmızı karta tepki gösterilirken Tokatspor oyuncuların maçı soğutmak için sık sık yere yatmalarına toleranslı davrandığı söylendi.

            Tokatspor Teknik Direktörü Taşkın Güngör ise Tokatspor’un oyuncusuna kimsenin yattı, zaman çaldı diyemeyeceğini vurguladı.

            Taşkın hocanın değerlendirmeleri şöyle oldu:

            “Maçı değerlendirecek kelimeler zor bulunur.  Özellikle ilk 45 dakikadaki oyun inanılmazdı. Düşen bir takım değil Sürperlig’de, 1. Lig’de top oynayan şampiyonların takımı gibi oynadık. Çocukları tebrik ediyorum zor bir karşılaşmaydı. Ama ilk yarı skor almamız gerekiyordu. İkinci yarı ister istemez, zaman, zaman sıkıntıya düştük ama 1-0 da olsa maçı aldığımız için mutluyuz, çocukları tebrik ediyorum. Umarım bu çıkışımız devam eder, yolumuza devam eriz. Oyunu oynuyoruz bunun karşılığını da inşallah alacağız. Biz top oynayan, inanan bir takımız, o nedenle geldiğimiz yeri de biliyoruz inşallah bir daha oralara dönmeyiz ve yolumuza devam ederiz. Ligde on ikinci sıraya çıktık. Şükürler olsun. Biz bir söz vermiştik buraya geldiğimizde Hataylara İnegöllere puan kaybettiğimizde onuncu ve on birinci haftalar, tepki gösterenlere bir şey demiştik biz, otuz dördüncü hafta görürüz demiştik. İnşallah otuz dördüncü hafta ne olacağımızı hep beraber göreceğiz yine.

Rakip Teknik adam yatan yerden kalmadı demiş. Her şeyi kabul ederim benim takımıma kimse yatan takım diyemez. Onu diyecek adam başka takımlara bakacak, bize bakmayacak. Ben oyundan çıkan oyuncuyu bile koşarak çıkaran bir adamım. Bizim takımın yere yattığı yok. Biz hiçbir gün o felsefeye sahip değiliz. Erdi’nin oyundan çıkışına baksın herkes, koşarak çıkartıyoruz. O nedenle sakatlığı varsa yatacak tabi ne yapalım yani. O nedenle benim takımıma bir hakaret kabul ederim çok ağır konuşurum. Kim söylemişse kabul etmiyorum iade ediyorum. Öyle bir şey yok.

Maç sırasında yaşanan olayları da kısa bir açıklarsak soyunma odasına geçtik. Olabilir sarıldık bir birimize eğlendik işte. O takımın ne kadar hırslı olduğunu ne kadar inanmış olduğunu gösteriyor. Çocukları tebrik ettik bu kavga bize lazım bazen. Bir hata olmuşsa bizim takımın inancının zaferidir o.

 

Haftaya zorlu bir final daha var İnegöl maçı, neler söyleyeceksiniz? derseniz, İnegöl maçı bizim için final onlar için final. Final diye her maçı öyle oynayacağız. Biz yenilmeden bu ligi bitirmek istiyoruz mağlup olmadan her hafta puan hanemize yazdırabilirsek o kadar mutlu oluruz. İnegöl de benim iki dönem çalıştığım kulübüm. Ama güzel karşılaşma olur orada. Orada futbol seyreden arkadaşlara da iyi bir futbol seyrettirmeye çalışacağız. Tabi İnegöl’de kadro olarak iyi takımlardan bir tanesi. Çok iyi bir kadrosu var ama bazen futbolda iyi kadroda tutturamayabilir. O süreci yaşıyorlar. Ama bizim için çok önemli bir deplasman mutlak suretle puanla dönmemiz gereken bir karşılaşma İnşallah başaracağız.” 

28. HAFTA MAÇLARI (19.03.2017 Pazar)

Saat 14.30 1461 Trabzon-Ankaragücü            :0-1

Saat 14.30 Gümüşhanespor-İnegölspor          :2-1

Saat 15.00 Tokatspor-Karşıyaka                     :1-0

Saat 15.00 Bugsaşspor-Kastamonuspor          :1-1

Saat 15.00 Etimesgut-Erciyesspor                  :2-0

Saat 15.00 Eyüpspor-Hatayspor                     :3-4

Saat 15.00 Menemen Bld.spor-Tuzlaspor        :3-0

Saat 15.00 Niğde Bld.spor-Kırklarelispor         :2-1

Saat 15.00 Sarıyer-Aydınspor 1923                :3-0

Sıra TAKIMLAR            O    G    B    M   A    Y    P

1) Ankaragücü               28   19   4    5    48   23   61

2) Gümüşhanespor         28   18   4    6    46   21   58

3) Menemen Bld.spor      28   14   9    5    54   36   51

4) Hatayspor                  28   14   8    6    37   23   50

5) Niğde Bld.spor            28   12   9    7    32   23   45

6) Karşıyaka                   28   13   5    10   40   29   44

7) Kastamonuspor          28   12   8    8    42   33   44

8) Sarıyer                      28   11   9    8    43   36   42

9) Eyüpspor                   28   12   4    12   42   40   40

10) Etimesgut Bld.spor    28   11   6    11   29   23   39

11) İnegölspor               28   6    14   8    27   29   32

12) Tokatspor             28  7    11  10  27  30  32

13) Aydınspor                28   8    8    12   34   41   32

14) Tuzlaspor                28   8    7    13   28   39   31

15) Bugsaşspor              28   6    12   10   31   34   30

16) 1461 Trabzon           28   5    13   9    35   36   29

17) Kırklarelispor            28   4    10   15   28   41   22

18) Erciyesspor              28   0    2    26   16   92   -7

(Erciyesspor’un 9 puan silindi / Federasyon kararı)

29. HAFTA MAÇLARI (26.03.2017 Pazar)

Saat 16.00 İnegölspor-Tokatspor                   :

Saat 16.00 Ankaragücü-Menemen Bld.spor     :

Saat 16.00 Aydınspor-Eyüpspor                     :

Saat 16.00 Erciyesspor-1461 Trabzon            :

Saat 16.00 Hatayspor-Etimesgutspor              :

Saat 16.00 Karşıyaka-Niğde Belediyespor  :

Saat 16.00 Kastamonuspor-Gümüşhanespor   :

Saat 16.00 Kırklarelispor-Sarıyer                    :
Saat 16.00 Tuzlaspor-Bugsaşspor                  :