Öğrencilere tüketici semineri
Öğrencilere tüketici semineri

Tokat Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 15-21 Mart Tüketici Haftası etkinlikleri kapsamında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun getirdiği yenilikler ve uygulama esasları konusunda Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerine seminer verildi.

            Okul konferans salonunda yapılan etkinliğe Tokat Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, Tokat İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fikri Demir, Tokat Tüketici Hakem Heyeti Raportörlerinin katıldı. Programda açılış konuşmasını yapan Tokat Ticaret Müdürü Ali Osman Sakar 15-21 Mart Tüketici Haftası kapsamında etkinliklerinin devam edeceğini söyledi.

            Müdür Sakar'ın konuşmasının ardından sunumlar yapıldı soru cevap kısmında öğrenciler ve öğretmenler merak ettikleri konularda yetkilerden bilgi aldı.

 

            Tokat Ticaret İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada Birleşmiş Milletlerin 1985 yılında aldığı kararla Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesini ilan ederek 15 Mart gününü, Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kabul edildiği ve her yıl 15 Mart gününün, Türkiye'de de Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kutlandığını belirtildi. Tüketici mevzuatının, tüketicilerin sağlığını ve ekonomik çıkarlarını koruduğu gibi, belli bir standart ve kalitede mal ve hizmet üretimine de imkan sağladığı vurgulandı.