Meydan Projesi ve detayları

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Meydan Projesi için yaptığı açıklamaların ardından basın mensuplarının projeyi detaylandıran sorularına yanıt verdi.

            Başkan Eroğlu’na yöneltilen sorular ve cevapları şöyle oldu:

            *Sayın Başkan, proje Tokat’ımıza, belediyeye hayırlı uğurlu olsun. Yıkılan pansiyonun yerine yapılacak dükkan ve ofislerden bahsettiniz. Ofisler yine dükkan sahiplerine mi verilecek yoksa onların değerlendirmesi nasıl olacak?

            -Esnafımızla görüştük ve onların da belli oranda maddi katkısını alıyoruz. Vatandaşımızın hali hazırda 40 metrekare dükkanı var. Biz mesela burada 50, 52 metrekare dükkan hazırlıyoruz. 10, 12 metre kare daha fazla. Haliyle bu fazlalık belli bir arsa payı, fazladan inşaat alanı oluşturduğu için biz onlardan belli oranda katılımlarını, arsa paylarını almak suretiyle sürece onların da katkılarını alıyoruz. Yapılacak üst kattaki ofisler ise belediyeye ait olacak. Dükkan sahiplerine vermeyi düşündüğümüz yerler bodrum katı ve hemen üzerinde oluşturulacak dükkanlar. Yani yaklaşık 105 metrekare gibi bir alanı esnafımıza veriyoruz. Şuan hali hazırda 60-70 metrekarelik bir alanda otururlarken biz onlara bodrumla beraber iki kattan oluşan 100 metre karelik bir alan vermiş olacağız. Katkı ve arsa paylarını alıp, inşaatı yapıyoruz. Üst kattaki ofisler bize ait. Bir de ayrıca biz giriş katlarda bir pasaj oluşturacağız. Çünkü geniş bir alanda oluşuyor. Derinliğimiz 23-24 metre. Biz bu derinliğe 12,13 metre için dükkanları veriyoruz, geriye kalan 10 metre derinlikte ise bir pasaj oluşturacağız. Hem altta 7-8 dükkanlık pasaj, hem üstte dükkanlarımız olacak.

            * Sayın Başkan, yıkılan yere mi yapılacak yoksa cephe ana yola doğru çekilecek mi?

            -Tabi anayola doğru çekilmiş olacak. Tabi kaldırımımızı dar tutmayacağız. Biraz daha geniş tutacağız. Şuanda hali hazırda köşedeki dükkanın hizasından almayacağız. Biraz daha, birkaç metre daha geriye çekeceğiz ki, daha geniş bir alanda güzel bir kaldırım olsun. Bizim GOP. Bulvarı kaldırımı ile yeni bir çalışmamız var. İnsanlarımız yavaş yavaş bulvardaki binaları yıkıp yeni binalar yapmak istiyor. Biz biraz daha beklemelerini istiyoruz, çünkü birkaç metre geriye çekip, oradan kayıplarını yükseklikten vererek telafi etmek suretiyle GOP. Bulvarını biraz daha genişletmeyi düşünüyoruz. Dün itibariyle Belediye Meclisimize böyle bir önerge verildi. Şuan ekiplerimiz çalışıyor bu da ayrı bir konu. Böyle olursa hem sağ hem sol tarafta 2-3’er metre binalar geri çekilmek suretiyle GOP. Bulvarını 5-6 metre daha büyütmüş olacağız. Bu hem yola hem de kaldırımlara fayda sağlayacak. Elbette bu bir iki yılda değil ama 10-15 yılda olabilecek bir şey. Binalar da eskidi çünkü. Biz onları mağdur etmemek için ön taraftan verdikleri fedakarlığı belki üst taraftan bir kat fazla vermek suretiyle giderelim diye ayrı bir düşüncemiz var. Bunu da bu vesile ile söylemiş olalım.

            *Sayın Başkan buranın yıkılması sonrası hemen yan tarafındaki dükkan ve işyerleri, binalar kalacak. Oraları proje içine dahil etmek söz konusu olabilir mi?

            -Doğru diyorsunuz. Göreceksiniz, bu proje yapıldıktan sonra çok hoş bir görüntü olmayacak o yerler. Aslında o arkadaşlarımız bize geldi, belli bir mesafe kat ettik ama o arkadaşları da dahil etseydik en az bir sene daha iş uzayacaktı. Gerçi şöyle yaptık onlara da, bu proje bitsin inşallah orası daha kolay. Hemen ardından biz orayla ilgili çalışma yapacağız. Zaten tek katlı dükkanlar olduğu için orada 3 katlı enteresan yer de var, orayı 2 kata çekmeyi de düşünüyoruz, belki tıraşlayacağız ve orayı da buraya entegre ettiğimiz de çok daha güzel olacak. Farklı bir görüntü olacak o zaman. Hemen ardından oraya da başlayacağız.

            *Sayın Başkan, 30 milyon TL bir proje bedelinden bahsettiniz. Burası için OKA’nın desteği kaç lira olacak?

            -OKA biliyorsunuz şehirlere güdümlü proje destekleri veriyor. Tokat’ımız da bu desteği Meydan Projesi için kullandı. 7 milyon liraya yakın bir desteği oluyor. Kalkınma Bakanlığı’na bağlı OKA ve dosyamız o Bakanlığa gidiyor. Orada onaylanıyor. Raporlarımızı hazırlıyoruz. Esnafımızın daha güzel ticaret yapmasını, tarihi mekanı ortaya çıkarmayı istiyoruz diyoruz. Bayramdan sonra bu raporumuzu teslim edeceğiz ve Bakanlık onayını almamız, inşaata başlamamızla beraber o hak edişlerimize göre alacağız. 6-7 milyon arasında bir rakamı OKA Kalkınma Bakanlığı desteği olarak alacağız.

            *Sayın Başkan, detaydır elbet bunlar… Meydandaki ana caddeye bakan dükkanlar yıkıldıktan sonra, yeni dükkanlar Sabuncuoğlu eczanesinin oradan mı başlayacak? Karşı taraftaki dükkanlar nereye yapılacak? Bu hususlarda da bilgi verir misiniz?

            -Sabuncuoğlu eczanesinin oradan başlayıp Meydan Camii’nin köşesindeki taksi durağına kadar devam edecek. Karşı taraf da karasuyun olduğu yer, orayı yıkıyoruz ve Taşhan ile irtibatlı bir yer yapıyoruz. Arkadaki bloğu da doksan derece çeviriyoruz.

            *Sayın Başkan daha önceki projelerde Meydan camiinin yanındaki Gülbahar Hatun ilkokulunun olduğu alana kapalı Pazar yeri düşünülmüştü. Şimdi bundan vazgeçildi. Kapalı Pazar yeri için yeni yer belli mi?

            -Tokat’ın pazar yeri için bizim yapmak istediğimiz alana sığmayacak. Bodrumla birlikte olsun istedik ama esnafımız bodrum kata sıcak bakmadı. Biz de şöyle düşündük ve orayı açmak varken, tarihi eserin önünü açmak varken kapatıp da sonra yeniden yıkmak zorunda kalmaktansa şimdiden açık alan olarak tutalım istedik. Bu bir vebaldir diye düşündük. Oraya alt tarafı otopark olacak, üst tarafı açık olacak. İnsanımız gelsin otursun, havuzu, ağaçları ile hoş bir alan olsun istedik. Kapalı pazar yerimizi bir başka yere düşüneceğiz, bu yer henüz netleşmedi. Bizim Meydanlara ihtiyacımız var. Mesela Behzat mevkiinde meydana ihtiyacımız var, bizim orayı da planlamamız lazım. Stadı kaldırıp orayı da meydan için planlamamız lazım. Yani ne kadar geniş alanımız olursa insanımız sosyalleşir ve şehrimiz güzelleşir. Yıkıma başladık, inşallah yakında yapıma da başlıyoruz.

            *Sayın Başkan, Meydan Projesine esnafın bakışı nasıl, itiraz eden var mı?

 

            -Meydan esnafımızdan 1 tane esnafımız projemizi kabul etmedi ve biz onunla ilgili kamulaştırma çalışmasına başladık. 2 tane esnafımız da desteklemeyebiliriz diye dilekçe vermişti birkaç ay önce tabi sonunu bilemiyorum ama sıkıntı yok diye biliniyor. Bu saatten sonra yüzde 90-95 esnafımız onay verdi, herkesin yerleri bile belirlendi. Gerisi halledilmeyecek bir şey değil. Bu saatten sonra bu proje başlamıştır ve bitecektir. Hayırlı uğurlu olsun, diyoruz.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat