Tarım ekonomistlerine eğitim

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tarımsal Ürün Projeksiyonlarında Zaman Serisi Analizlerinin Kullanılması” konulu eğitim Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ev sahipliğinde yapıldı.

Enstitü Müdürü Atila Altıntaş’ın açılış konuşması ile başlayan program Tarım Ekonomisi Araştırmaları Daire Başkanı Vekili Ahmet Çelik ve Bakanlık Müşaviri Dr. A. Ahmet Yücer’in konuşmaları ile devam etti.İlk gün Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Adnan Çiçek ve Prof. Dr. Murat Sayılı’nın sunumlarıyla başlayan eğitim programı,Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Ceyhan ve İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Gündüz’ün verdiği eğitimlerle 5 gün boyunca sürdü.

            Eğitim programı ile Tarım Ekonomisi alanında çalışan araştırmacıların, ürünler bazında (ekim alanı, üretim, ürün fiyatı, rakip ürün fiyatları, ihracat, ithalat, stok vb. değişkenler) daha iyi tahminler (projeksiyonlar) yapabilmeleri için, kalitatif ve kantitatif metotların bir arada kullanıldığı tahmin modellerini uygulayabilme ve piyasadaki gelişmeleri yorumlayabilme bilgi ve becerilerini artırmak amaçlandı.

            Program süresince; temel istatistik, temel ekonometri, tahmin süreci ve metodlarının genel çerçevesi, zaman serisi analizleri, trend analizleri, ayrıştırma metodu, durağanlık kontrolü, düzeltme metodları, ARIMA modelleri gibi konular işlenerek paket istatistik programları ile uygulamalar yapıldı.

 

Bakanlık Müşaviri Dr. A. Ahmet Yücer, Enstitü Müdürü Atila Altıntaş, Genel Müdürlük Temsilcileri Ahmet Çelik, Hakan Saçtı ile Bakanlığımıza bağlı 11 farklı enstitüden araştırmacıların katıldığı program sonunda, katılımcılara sertifikaları verildi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat