Tokatlı İzciler Çanakkale’den döndüler

Tokat Deha Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri, Çanakkale Savaşları’nda 57. Piyade Alayı’nın 99 yıl önce kullandığı yoldan “Dedeciğim Ben Geldim” sloganıyla giderek ecdadını yâd etti.

Tokat Deha Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Bünyamin Gürbüz, İzcilik İl Temsilcisi Abdullah Kalkan, Kulüp Önderi Ahmet Uzun ve İzci gençler Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Cemil Çağlar'ı ziyaret ettiler.

Tokat Deha Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Bünyamin Gürbüz yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından, 57. Alayın taarruz öncesinde karargah olarak kullandığı Kocadere köyü yakınlarındaki yerde düzenlenen uluslararası “Çanakkale Milli Bilinç Kampı'nda” bulunan Tokat Deha Gençlik İzcileri, 25 Nisan saat 05:00'te sabah ezanıyla birlikte kalkarak yürüyüş hazırlıklarını tamamlayan izciler, kamp alanından o zamanki askerler gibi “hamur kızartması ile kırık buğday çorbası” içerek başlarında “enveriye kabalağı”, sırtlarında “dedeciğim ben geldim” yazan cepkenleriyle yürüyüşe başladı. Kamp alanından uğurlama töreninde izcilere, mehter marşı eşliğinde “kınalı Hasan” gibi saçlarına kınalar yakılarak uğurlandı. Her ilden bir izci o gece, Bigalı köyündeki esas karargâha, yine her ilden birer izci ilk kurşunu sıkan 27. Alaydaki şehitlerin bulunduğu Balıkçı damları diye adlandırılan tepeye gitmişti. Her ilden bir izci ise 57. ve 27. Alayın beraber yattıkları şehitliğe, 57. Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Beyin mezarı yanına giderek orada gecelemişti.

İzcilerin kamp yerinin hemen yanındaki tören alanında toplanan binlerce gönüllülere ise Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Akif Çağatay Kılıç ve Çanakkale Valisi Ahmet Çınar Türk Kızılay'ı ile Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı tarafından hazırlanan 57.Alayın sabah kahvaltısı olan çorbayı katılımcılara dağıttılar. Ardından açık havada hazırlanan alanda hep birlikte sabah namazı kılındı. Namazın ardından izciler, askerler, üniversite, askeri liseve harpokulu öğrencilerinden oluşan yaklaşık 20.000 kişi, Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Akif Çağatay Kılıç, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve Ak Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir ile birlikte, tıpkı 99 yıl önce 57’nci Alay askerlerinin yaptığı gibi saat 06.00’da şafakla birlikte 2 saat sürecek ve Conkbayırı mevkiinde bulunan Atatürk Anıtında sona erecek olan yürüyüş başladı.

“Çanakkale de 22-26 Nisan 2014 tarihleri arasında dört gün boyunca kamp yaptık. İzcilerimiz ve liderlerimiz 57. Alay Şehitliğini ziyaret ederek 57. Alayın yaşamış oldukları o anların tamamını bize yaşatmaya çalıştılar bunda da gerçekten başarılı oldular. 57. Alayın yürüdüğü yoldan yürüyüp yattığı yerlerde yattık bizler için müthiş bir manevi haz oldu. Önemli, olan orada bu manevi hazzı yaşamaktı liderlerimiz bunu yaşadı. İzci Gençlerimizin bu etkinliğe katılmalarına vesile olan herkese teşekkür ediyoruz.”

İl Müdür Vekili Cemil Çağlar da açıklamasında “Biz inancımız gereği şehitlerimizin öldüğüne inanmıyoruz. Onlar bizlerle. Size düşen görev; şu an elinizde olan imkanları sonuna kadar kullanıp  Ülkemizi daha ileri noktalara taşımaktır. Size verilen imkanlar önceki nesillerde yoktu. Ama onlar hiçbir zaman imkansızlığa inanmayıp gece gündüz çalışıp hedefe yürüdüler. Çanakkale’de toplanmanızın sebebi kahraman 57’nci Alayımızın anısına yapılan yürüyüştür. Daha önce yaşanmış olan o birlikteliği, beraberliği tekrar bir arada hissedebilmek için yapılan Yürüyüşte Tokat İlimizi ve gençliğimizi en iyi şekilde temsil ettiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Ziyaret sonrasında İzci gençler tarafından İl Müdürümüze Çanakkale Şehitlik Abidesi ve Dedeciğim Ben Geldim sloganı yazılı cepken hediye ettiler.

 

Ziyarette Spor Şube Müdürü Ömer Besler de hazır bulundu.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat