Şoförlükte yaş sınırları
Şoförlükte yaş sınırları

Tokat Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetimi Kurulu adına açıklama yapan Başkan Zeki Yakar, Karayolu taşımacılığında şoförlerin alt ve üst limitlerini duyurdu.

            Yönetmeliklerde değişiklikler yapıldığının bilgisini veren Başkan Zeki Yakar, büyük otobüs kullananların 26 yaşından gün almamış olmaları, taksi, minibüs, kamyon ve otobüs gibi ticari araç kullanan şoförlerin yaş sınırının ise 63 yaşından gün almamak olduğunu duyurdu.

            Başkan Zeki Yakar’ın açıklaması şöyle oldu:

            Karayolu taşıma yönetmeliğinde değişiklikler yapılmıştır, 11.06.2009 tarih ve 27255 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 36. maddesinin 1 fıkrasının (c) ve (ç) bentleriyle, bu yönetmelik kapsamındaki faaliyetlerde çalışan/çalıştırılan şoförlerin yaş sınırları belirlenmiş olup,

            Büyük otobüs kullananların 26 yaşından gün almamış olmaları ve Taksi, minibüs, kamyon ve otobüs gibi ticari araç kullanan şoförlerin yaş sınırı 63 yaşından gün almamış olmaları olarak belirlenmiştir.

 

            Bu konuda esnafımızın mağdur duruma düşmemeleri için daha duyarlı davranmalarını önemle rica ediyor, bütün esnafımıza sağlık, mutluluk ve bol kazançlar diliyorum.”