İşitme engelliler için Koklear sempozyumu
İşitme engelliler için Koklear sempozyumu

Koklear Implant (İşitme Protezi) Derneği ve Avrupa Koklear İmplant Derneği tarafından organize edilen sempozyumda Türk ve Avrupa, Amerika’dan gelen misafirler katıldı. Bu toplantıya Tokat’tan İşitme Engelli Yazar Turan Yalçın da davetliydi. Sempozyumu izleyerek okurlarımızla paylaştı.

Harbiye Askeri Müze Konferans Salonunda yapılan sempozyum açılış konuşmasını Koklear Implant Dernek Başkanı Mustafa Koyuncu yaptı. İlk ameliyatın 1987 yılında Eskişehir’de yapıldığını belirten Koyuncu, derneğin 2001 yılında kurulduğunu, bugüne kadar 1700 civarı üyeleri olduğunu, ülke genelinde 9000’e yakın Biyonik Kulaklı İşitme Engelli olduğunu anlattı.

Sempozyumda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin çiftçi de konuşma yaparak işitme engelli vatandaşlara hizmetlerini anlattı.

Koklear Implant kullanan küçük çocukların katılımı konusunda konuşmayı ise Avrupa Koklear Implant Başkanı Gilles Gagnat yaptı.

Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Sağlım Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Gonca Sennaroğlu “Odyolojik Takip, problemlerle Başa çıkma yolları” konulu sunum yaptı.

“Normal işitenlerin sınıfına entegrasyon. Entegre mi? İzole mi ediliyoruz?” konulu konuşma Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Fakültesi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Yücel yaptı.

“Koklear Implant cerrahisi ve yeni uygulamaları” konulu konuşmayı Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Armağan İncesulu yaptı.

“Ulusal İşitme Tarama Programı” konulu konuşmayı Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bşk Doç.Dr. Hayriye Karabulut yaptı.

Koklear Implant kullanan küçükler küçük bir gösteri yaptı.

Özel Durumlarda Koklear Implant takılması ve sonuçları” konulu konuşmayı İstanbul Üniversitesi Sağlık bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümünden Doç.Dr. Ahmet Ataş yaptı.

Öğle arası yemek ikramından sonra yabancı konuşmalar yaptılar. Toplantı akşam 6’da sona erdi.

İşitme Engellilere Yönetimli Eğitim veren okullar, işitme engellilere cihaz hizmeti sunan firmalar, yayınevleri de stand açarak işitme engellilere firmalarını tanıtarak, hediyeler vererek işitme engellilere yönelik çalışmalarını anlattılar.

Katılımcılar Koklear Implant konuşmasında bilgilenmenin mutluluğunu yaşadılar.