TOKAT GAZETESİ

ORTODONTİK TEDAVİLER;

Bugünkü konum daha popüler bir konu;                                                                                         ORTODONTİK TEDAVİLER;

                Birçok anne ve babanın  çocukları için duyduğu endişelerden bir tanesi … Çocuğumun dişleri eğrimi olacak? Acaba tedavi için geç mi kaldık? Bu soruları belki de birçok anne baba zaman zaman dile getirir. Bu hafta ve önümüzdeki haftalar da bu konuyu ele alarak bazı sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.

                Ortodonti kelime manası olarak Orto (orthos) = düzgün, donti (odontos)= diş; yani düzgün dişler demektir. Ortodonti; diş- çene ve yüz sistemini büyüme ve gelişimi dikkate alarak inceleyen, normali tespit edip anormal ilişki gösteren durumları tedavi eden Diş Hekimliğinin bir bilim dalıdır. Ortodontik tedaviler deyince aklımıza ilk gelen tel tedavisidir. Yani dişlerin görünen dış yüzeylerine yapıştırılan ve braket adı verilen ataçmanlardan geçen özel alaşım metal tellerle yapılan tedavi.

                Ortodontik tedavi sadece tel tedavisinden oluşmaz. Özellikle süt dişleri var olan küçük çocuklarda yapılan üst çene genişletme tedavisi, parmak emmeyi önleyici tedavi ve dil itimini engelleyici tedaviler gibi farklı apareylerle yapılan tedaviler de önleyici ve koruyucu ortodontik tedaviler olarak adlandırılır. Bunların yanında alt - üst çene geriliği veya ileriliği gibi çenelerde görülen bozukluklarda da özellikle çocuklar ergenlik dönemine girerken yani büyüme ve gelişimin hızlı olduğu dönemde yapılan fonksiyonel ortodontik tedaviler vardır. Bu tedavilerle de çenelerle ilişkili problemler ortadan kaldırılarak uygun bir yüz estetiği sağlanır.

                Büyümesini tamamlamış yetişkin bireylerde ise çenelerle ilişkili problemler biraz önce bahsettiğimiz tedavilerle değil ortodontist-çene cerrahı işbirliğini ifade eden ortognatik cerrahi işlemlerle düzeltilir. Bahsettiğimiz gibi ortodontik tedavi sadece tel tedavisinden oluşmamaktadır. Ortodontik tedaviler zaman olarak ta genel anlam da uzun süren tedavilerdir. Dişlerde istenen 1 mm.lik hareket yaklaşık 30 -35 günde tamamlanmaktadır.Bu yüzden sabırla yapılan  titiz bir çalışma gerektirmektedir. Hasta açısından da bu uzun dönemde diş bakımı çok önem taşımaktadır. Tedavi süresince dişlerde meydana gelebilecek çürükler tedaviyi olumsuz yönde etkilemekte ve tedavi süresini daha da uzatmaktadır. Bu yüzden tel tedavisi gören hastaların Diş Hekimi tarafından verilen öğütlere harfiyen uyması tedavinin süresini kısalttığı gibi tedavinin başarısını da artırır diyelim ve VEDALAŞALIM..

                Bir sonraki yazımız YİNE ORTODONTİ..

 

GÜLÜMSEMENİZ EKSİK OLMASIN… 

 

www.mcengizsakarya.com

dishekcengizsakarya@gmail.com

Facebook : DİŞ Hekimi M Cengiz Sakarya

İnstagram : dishekimi_cengiz_sakarya

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat