TOKAT GAZETESİ

GENÇLERLE BAŞBAŞA

GENÇLERLE BAŞBAŞA

                Anne ve babaların en önemli görevi elinden geldiği kadar çocuklarını sağlıklı büyütüp, iyi bir eğitim almalarını sağlamaktır. Gençlerimiz de acizlik göstermeden ebeveynlerinin umudunu boşa çıkarmamak için çalışmalıdırlar. Bu yazı da geçlerimizle biraz sohbet etmek istedim.

                Sevgili gençlerimiz; okul ocağınız çok önemli. Suyunuz akarken testinizi doldurmanız gerekiyor. Yapacağınız aymazlık, vurdumduymazlık, geleceğinizi karartır. İş işten geçtikten sonra çabanız boşuna ve zor olur. Hemhal yaşamayı bırakıp müşkülpesent ve özgüvenle çalışmalısınız. Faik, mualla bir insan olmanız için yaşam çıtasını yüksek tutarak gücünüzün son sınırına kadar zorlamalısınız. İki günü eşit olan zararda olduğuna göre her gün basamağınızı yükseltmelisiniz. Yerinde sayanlar bir gün bakar ki en geride kalmış. Yeter bu kadar diyenler yerinde saymaya başlamıştır.

                Okullarımızı bitirip bir meslek sahibi olduk. Gerekli aşamaları aşarak profesör olduk. Bunlar yeterli değil. Toplum içinde yer edinmek adamlığımızı pekiştirmek için durmadan okumalıyız. Edebiyat güzel sanatların bir koludur. Bir sanata sahip olmak da adamlığımızı renklendirecektir. Buna da okumakla sahip oluruz. Yokuşlara karşı varoluş, ayan bir kişi olmak okumakla sağlanır. Aklın büyümesi ve ilacı okumaktan geçer. Okumamızı çok yönlü yapmalıyız. Yarım adamlıktan ancak bu şekilde kurtuluruz. Dogmalar ve hurafelerden ancak bu şekilde kurtulur, bilim, fen yolunu ancak böyle buluruz.

                İslam uygarlığı Avrupa’nın önündeyken İslam düşünürleri akla ve bilime önem veriyorlardı. Avrupa bunlardan yararlanarak Rönesans ve reform hareketlerini yapıp hızla ilerlerken İslam dünyası müspet ilim ve akıldan kopup yerlerinde saymaya, paldır küldür yaşamaya başlayarak bugünkü içinden çıkılamaz duruma düştüler.

                Çalışma hayatındaki başarımız mesleğimizi sevip bilmekten geçer. Mesleğimize teknolojinin getirdiği yenilikleri günü gününe takip etmezsek başarımız düşer. Hizmet sunduğumuz kişilerle, emrimizde çalışan kişilere değer verdiğimiz sürece değerimizi artırıp saygı bulur mesleğimizdeki sorunları kolay aşarız.

                Çiçero “Yarınlar yorgun ve bezgin kimselere değil, rahatını terk edebilen gayretli insanlara aittir” der. Yolumuza çıkan engellerde hemen pes etmemeliyiz. Yüzümüze bir kapı kapanırsa başka bir kapı açılır. Yeter ki tetikte olalım. İlber Ortaylı “herkes kendi talihinin mimarıdır, yaşadıkları an be an insanı oluşturur” derken bunu kastediyor. Hayat yolunda hep doğrunun yanında olalım.  İnsanları hurafelerden uzaklaştırıp bilim ve fenle buluşturalım.

Gençlerden dileğim dil sayınızı artırınız. Yabancı bir dili bilmek ufkunuzu genişletecektir. Bu şekilde kendinizi ve insanları daha geniş anlayacaksınız. Yaşamı sevecek, arkanızda hatıralar bırakacaksınız. Son olarak diyorum ki olanağınız derecesinde ALP olmaya çalışınız sevgili gençler. Gözlerinizden öperim.

15.11.2018

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat