TOKAT GAZETESİ

Diş hekimi korkusu

Bugünkü yazım KORKU üzerine… Diş Hekimi korkusu…

                İnsan yaradılışı gereği korkar.Korkmak yaşamın içerisinde aslında kendimize  güvenli bir bölge oluşturmamızı sağlar.Aksi halde hiçbir şey den korkmadan yaşamak demek ,hayatın içinde sonunu kestiremediğimiz  binlerce risk almak anlamına gelmez miydi?

                Bu oluşturduğumuz güvenlik duvarı ,yapılan iş veya tehlikeli bulduğumuz işlem,  vücudumuza   yaklaştıkça daha da hassaslaşır korkularımız ,endişelerimiz artar ve alarm vermeye başlar.Özellikle kulak ,göz ,burun ve dişlerimiz gibi baş bölgesinde yapılan işlemlerde biz bunu güvenlik duvarı ihlal edilmiş gibi hissederiz ve korkularımız daha da yoğunlaşır.

                Konumuz gereği Diş Hekimi Korkusunu ele alacak olursak; burada yaşanmış bir kötü tecrübeye bağlı olan ve hiç yaşanmasa dahi kulaktan kulağa duyduklarımızla bilinç altında oluşturduğumuz korku olarak ayırmak mümkün olabilir.

                Düşünün bir kere ufacık  bir çocuksunuz dişleriniz  ile alakalı bir durum bile söz konusu değilken, sırf yaptığınız yaramazlığın sona erdirilmesi adına anne veya babadan veya büyüğünüzden bir ses !!!   “SENİ DİŞÇİYE GÖTÜRÜRÜM”,“SANA İĞNE YAPTIRIRIM”, "SENİN DİŞİNİ ÇEKTİRİRİM”  vs  … Aradan günler veya haftalar veya aylar geçer dişimiz ağrımaya başlar …Gerçekten dişçiye gitmek lazım. GELDE ANLAT. Bu sefer söylemler değişir. “KIZIM SADECE BAKACAK AMCA" , "OĞLUM İĞNE FALAN YOK SÖZ” “BAK ORAYA BİR FIS FIS YAPACAK O KADAR."  Çocuğun gerçekten kafası karışmıştır. Sadece bakarak, fıs fıs denen şeyi yaparak iğnesi olmadan  benim bu ağrımı dindirecek  ADAM la,  zamanında susmazsam seni dişçiye götürürüm dedikleri, sana iğne yaptırırım dedikleri, senin dişini çektiririm dedikleri o ADAM aynı kişimi???

                Bu döngüye giren bir çocuk ta oluşan korkuyu yenmek hiçte kolay olmuyor. Diş Hekimine müracaat edildiğinde bu sefer dişin çekilmesi gerekebiliyor, veyahut başka bir tedavi için uyuşturulması gerekebiliyor. İşte tam bu nokta da bizlerin de söyleyeceği fazla bir şey kalmıyor. Çünkü çocuk için tam bir hayal kırıklığı yaşadıkları. Çünkü herkesin kendisini kandırdığını düşünüyor ve artık ikna olmak için açık bir kapı bırakmıyor. Aslında önyargılı gelmese çok rahat bir şekilde uyuşturup, belki de hiç ağrı duymadan tedavisi bitecek.

                Bunların dışında yaşanmış bir kötü tecrübeden bahsettim yazımın başında. Gerçekten Diş Hekimin de  ağrılı geçen kötü bir tedavi süreci yaşanmış ise bu konu uzun yıllar hafızadan silinmiyor ve  DİŞ HEKİMİ korkusu devam ediyor. Bu yaşanan kötü tecrübenin de birçok sebebi olabilir.Eskiden teknik imkansızlıklar nedeniyle daha az donanımlı ve zor şartlarda hizmet veren muayenehane ve klinikler vardı. Ulaşım zorluğu ve denetleme yetersizliğinden Diş Hekimi olmayan kişiler tarafından diş çekimleri gibi işlemler yapılabiliyordu. Bu saydığım konuları yaşanan korkunun önemli sebepleri arasında sayabiliriz.

                Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde Diş Hekimliğinde de çok önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Muayenehanelerin donanımları değişmekte, eski iç karartan ortamlar yavaş yavaş terk edilmektedir. Kullanılan cihazlarlar da  teknolojik gelişmelere paralel olarak değişmekte ve tedavi süreçlerinin hem zamanlarını kısaltmakta hem de tedavilerin başarı oranını çok yükseltmektedir. Bütün bunlar hastanın tedavi esnasında ki konforunu artırmakta kalmayıp, olası korkuların oluşmasına da engel olmaktadır.

                Peki bu korkuların nasıl üstesinden gelinebilir?

                Benim  kendi kliniğimde yaşadığım tecrübe bana şunu gösterdi; bu konudaki en önemli ve sihirli sözcük “GÜVEN.”

             Mutlaka hekim ile hasta arasında tam bir GÜVEN ilişkisi oluşmalı. Özellikle çocuk hastalarda bu GÜVEN oluştuğu andan itibaren tedavilerin seyri çok keyifli bir hal alabilmekte. Ben kendi kliniğim de bu konuda onlarca çocuk hastam ile bunu yaşadım. Mutlaka hekim hastasına özellikle çocuk hastasına zaman ayırmalı. Anne babalar mutlaka hekimle görüşerek söylemlerini değiştirmeli.

                Korku sebebiyle ertelenen  tedaviler daha uzun, daha masraflı ve komplike tedavilere dönüşebilir. Bu yüzden bu tedaviler zaman kaybetmeden yaptırılmalı. Korkumuz varsa Diş Hekiminiz ile korkunuzun sebebini açık açık konuşup, size yardımcı olması için ona fırsat vermelisiniz.

                Diş Hekimi Korkusu ile ilgili o kadar çok şey yazılabilir ki, Bugünlük bu kadar yeter diyelim ve VEDALAŞALIM. 

                Bir sonraki konumuz  10 SORU 10 CEVAP

                GÜLÜMSEMENİZ  EKSİK OLMASIN

 

www.mcengizsakarya.com

dishekcengizsakarya@gmail.com

Facebook   : DİŞ Hekimi M Cengiz Sakarya

İnstagram :   drcengizsakarya

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat