TOKAT GAZETESİ

KİTAP VE ALIN TERİ

2. Tokat Kitap Fuarı Etkinlikleri 12 Ekim-26 Ekim arasında kitapseverlerin hizmetine sunuluyor.  Onlarca yazar, yüz binlerce kitabın yer alacağı böylesine bir etkinliği, ikinci kez şehrimizde yaşamak bizleri son derece mutlu ediyor.

“İyi bir kitap gerçek bir hazinedir. “

Cemil Meriç kitap için şunları söylüyor. “Bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kâğıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır.”

Benim için kitap, hayatın sırrı, yazarın yüz akıdır.  Gönül dünyamızın miftahı, kayıp yolarımızın rehberidir. Kitap alın teridir. Berekettir. Bolluktur, okurlarla aramızda kurduğumuz sımsıcak bir bağdır. Bir gönül köprüsüdür.  

Alın terinin ne kadar kıymetli olduğunu ifade etmek için bir Osmanlı menkıbesi anlatmadan geçemeyeceğim.

“I.Mahmut, boş zamanlarında kuyumculuk yapar, yaptıklarını satarak, ufak tefek ihtiyaçlarını karşılardı. Devletin hazinesinden şahsi ihtiyaçları için hiç para harcamazdı. Yaptığı işten de büyük bir zevk alırdı.  Yine bir gün kuyumculuk yaparken vezirlerden biri yanına yaklaşır:

-Şevketlim, milletin hazinesi sizin demektir. Niçin böyle uğraşıp kendinize zahmet edersiniz. Dilediğinizce alıp harcayabilirsiniz. Diyince hamiyetli padişah, hiddet ve şiddetle:

-Bre ne yaban sözler sarf edersiniz. Milletin hazinesini, milletin ihtiyaçlarına harcamak gerektiğini bilmez misiniz?  Doğru olan insanın hiç durmadan çalışmasıdır. İnsanın çalışıp alın teri dökerek kazandığı paranın zevki başkadır. İçinde alın teri, göz nuru bulunan kazanç helaldir.  Tadı, beti bereketi olur. Diyerek vezire ağzının payını verir.” Tahsin Ünal-Osmanlılarda Fazilet Mücadelesi

Şimdi bir yazarın, gecesini gündüzüne katarak, aylarca hatta yıllarca emek verip göz nuru dökerek yazdığı kitapların kıymetini böylesine bir fuarla takdir etmek; devlet anlayışlının en müşahhas örneği olsa gerek.

Bu güzel etkinliği şehrimize getirmek için uğraşıp didinen, her türlü imkânı seferber eden kurum ve kuruluşların yöneticilere gönülden teşekkür ediyoruz.

Şurası muhakkak ki; devleti de, milleti de yöneten aslında kitaplardır. Birliği de, dirliği de sağlayan kitaplardır.

Millet olma bilincini, bayrak sevgisini, iman bilgisini de harmanlayan kitaplardır.

Ne mutlu kitap dostlarına!... Ne mutlu onları dostça ağırlayanlara…

                                                                           Mehmet Emin ULU

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat