TOKAT GAZETESİ

TOKAT’TA KADIN PROFİLİ DEĞİŞİYOR MU?

TOKAT’TA KADIN PROFİLİ DEĞİŞİYOR MU?

Kadın olmanın çok zor bir zanaat olduğu ülkemde ve yöremde kadınlarımız özverili çalışmaları ile bu düşüncelerimi değişime zorlamaktadır. Hoşuma da gidiyor ve çok da mutlu oluyorum. Türk örf adet ve geleneklerinin getirdiği etik kuralların zaman akışı içerisinde istismar edilerek dini, ahlâki değerlerin çıkarlar uğruna yozlaştırılarak kadınlarımıza giydirilmesi Anadolu’mun kadınında ruhen ve bedenen ızdıraplar, acılar yaratmıştır.

Onlarca haksızlık ve çirkinliklere sessiz kalan kadınlarımız evinde çoğu kez yok bile sayılmıştır. Genelde ve yöresel olarak bu olumsuzluklardan paylarına düşen acımasızlıkları yaşayarak anlatan Tokat kadınlarının sayıları da oldukça az değildir. Onlar gördüğümüz, dinlediğimiz hikâyeleri ile canlı örneklerdir.

Geçmiş zamanların ağır koşullarına rağmen üstün meziyetleri, hoşgörü ve sabırlı oluşları birçok zorlukların üstesinden gelmelerinin nedeni olmuştur. Onlar çoğu kez söz sahibi bilirkişi konumunda olsalar da bir yanları hep eksik ve ezik bırakılmışlardır. Suçu kadın ve çaresiz olmaktan öte bir şey olmayan bu insanların duygu, düşünce, istek ve arzularına vurulan prangalar;

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kadınına cumhuriyetle birlikte altın tepside sunduğu “kadın hakları “ ile yok olmuş kadın profili ülke genelinde hızla değişime uğrayarak günümüze taşınmıştır.

Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir, olmayacak da…  Çünkü kadınlarımız akıllarını kullanırken fikirlerini de müspet ilimlerle besleyen projelere, tasarımlara imza atıyor, yön veriyor artık.

Tokatlı kadınlarımız da bu güzellikler içerisinde yer alıyorsa değişen, gelişen, özgüven sahibi, güvenle ayakları yere basan etkin kadın profilini oluşturuyorsa bundan gurur duymamak olur mu hiç?

Elbette bu bir değişimdir. Çok daha önceden de Tokat’ta oluşan kadın hareketleri belli bir çerçeve içerisine sıkıştırılıp bırakılmıştı. O vakitlerde söz sahibi, sevecen, akıllı, cesur yürek kadınlarımız yine özverili çalışmalarıyla oldukça ses getirmişlerdi yöremizde.

Şimdilerin değişimini yöresel, bölgesel, toplumsal ve kişisel olarak yaşadığın alanlara yansımasını görerek, bizzat yaşamak daha da mutlu ediyor insanları.

Bundan böyle bu ülke ve yörede kadın olmanın bedelini toplumun, insanların, çocukların çıkarlarına uygun çalışmalarıyla ödemeye başlayan kadınlarımız iş başındalar artık.

Tokatlı kadınlar değişiyor artık. Soruyor, sorguluyor, dinliyor, izliyor, hakkın ve haklının yanında dururken yüreğinin sesiyle sevgi dağıtıyor, aş dağıtıyor, iş dağıtıyor… Okuyor, okutuyor…

Evet Tokat kadını değişiyor. Değişirken de özünü asla yitirmeden, sevdiklerini, öz değerlerini incitmeden, evini, eşini, çocuklarını düşünerek yapıcı ve onarıcı bir güç olarak devamlılık çabasındadır. O, gerek dernek olarak, gerek grup olarak, gerek şahıs olarak siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda da cesurca sesini yükseltebilendir. Onlar; Yeşilırmak Vadisinin bereket dolu topraklarının analarıdır. Onlar; Evde oturup ekmek bekleyen “kader” diye adlandırdıkları sinmişliğe, ezilmişliğe teslim olmuş kadın değil, evine her durumda destek olan kişisel güçtür. Onlar; Bulunduğu yörenin yardıma muhtaç güçsüzlerine yardım amaçlı yasal kurulmuş derneklerin kurucuları, özverili çalışanlarıdır. Tokat kadını ki işte onlar dünyadaki olup bitenlere ilgi duyarken, ülke genelinde, il dâhilinde sosyal, kültürel, insani ve siyasi arenalarda “ben de varım, işimi yaparım.” diyebilenlerdir. Onlar; Sanatın her dalında edebiyat, resim, müzik, spor dallarında bireysel ve toplumsal etkinlikleriyle ses getirip, iz bırakanlardır. Onlar; İşinin, aşının patronu olurken emeğe saygılı girişimleriyle yöresinin insanına ekmek kapısı açan cesur yürekli kadınlardır. Onlar insani değerler çerçevesinde hak, hukuk, adalet kavramlarını kendilerine ilke edinmiş özel, tüzel, maddi, manevi yardımları muhasebecileri vicdanların sesidirler.

Tokat’ımız bu bakımdan çok şanslıdır. Zira Tokatlı kadınlarımızın birçok alanda gösterdikleri özverili etkinlikler bir çok şehirlerin özlemini çektiği birlikteliklerdir, derneklerdir. Bu kurumların başında her zaman şerefli geçmişiyle guru duyduğumuz Yardım Severler Derneği ve ona eş bir çalışmayla devamlılık gösteren Korunmaya Muhtaç Çocuklar Derneği, kadın platformları, oku-yorum ve kadın sanat çalışma grupları, Tokat’taki kadın girişimciler, işverenler, Şairler ve Yazarlar Derneği’nin kadın üyeleri, siyasi partilerin kadın kolları… Hepsinin ana teması; “Kadın artık her yerde var” ve “Tokat’ta kadın profili artık değişiyor”

Buradan yola çıkarak diyorum ki; Çağdaş yaşamı ilke edinmiş, etik değerlere bağlı, cumhuriyetin getirdiği nimetlerden nasibini almış olmanın rahatlığı ile ülke sevdasını yudum yudum yaşayan ve soluklayan kadınlarımızı, Tokatlı kadınları yürekten kutluyor, çalışmalarında, mücadelelerinde bol şans ve başarılar diliyorum.

İyi ki varsınız.

Esen kalın

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat