TOKAT GAZETESİ

YAZIK OLDU TOKATSPOR’A

Tokatspor’umuz 2018-2019 sezonu sahamızda oynadığı ilk maçında Tarsus İdman Yurduna 2-0 mağlup oldu. Bünyesinde yaptığı şirketleşme gibi bir değişiklikle sezon açıldığında ülkemiz futbolunun duayenlerini Tokat’ımıza getirerek şöhretler maçı yapılarak Tokatlı futbol sevenlere yeni bir heyecan getirmiştir. 2018-2019 sezonu ilk maçında maalesef mağlup olarak başlangıç yapmak pek tabi ki bizleri ve Tokatlıları bir hayli üzmüştür.

Tokatspor Tarsus İdman yurdu maçında gözümüze takılan önemli ayrıntılara gelince…

1) Sahamızda oynadığımız her maçımızda protokol tribününün manzarası, Tokatspor’a gösterilen alakanın aynası idi. Protokol tribünün de kimler yoktu ki; ilimizin Sayın Valisi Ömer Toraman, Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu, Emniyet Müdürümüz Sayın Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanımız Jandarma Albay Sayın Hidayet Arıkan, yeni Kulüp Başkanımız Ufuk Akçekaya, sportif Direktörümüz Ahmet Dursun, yanı sıra Tokatspor’umuzun eski başkanlarından yeni yönetim kurulu üyemiz Emin Yılar, TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, yeni yönetim kurulu üyelerimizden Ümit İşeri, Ali Erarslan, Tokatspor’un en eski üyelerinden Ali Barlas, eski hakem, eski bölge müdürü Nurettin Damar, Plevne Spor Kulübü Başkanı Tokatspor’un eski efsane futbolcusu İsmet Yiğit, Tokatspor’un eski teknik direktörü Ercan Süsoy, bundan başka isimlerini sayamadığımız Tokatlı hemşerilerimiz protokol tribünün de yerlerini almışlar.

Tokatspor camiası olarak kendilerine binlerce teşekkür ediyor, bu alakanın devam etmesini temenni ediyoruz.

2) Takımımızın 12. Adamı olan Tokatsporlu taraftarlar tribünde yerlerini alarak takımımız güzel tezahüratlarla desteklemeye gayret etmişlerdir. Bu arada Tarsus’tan buraya kadar gelen Tarsuslu taraftarlar da ellerinden geldiği kadar takımlarını destekleyen tezahüratlar göstermişlerdir. Her iki taraftar topluluklarına teşekkür ediyoruz. Ayrıca takımlarını desteklerken gösterdikleri centilmenliği de takdir ediyoruz. Tebrikler, tebrikler, tebrikler.

3) GOP Stadyumu ilgililerin gayreti ile gelin gibi hazırlanmıştı. Maçın oynandığı çim saha yüzü TRT’de izlediğimiz maçlarda sahaların çim sahalarının bozukluğundan sonra GOP Stadyumunun çimlerinin güzelliğini bir kat daha anlamış oluyoruz. Başta Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürümüz Sayın Cemil Çağlar olmak üzere stat amirimiz Ahmet Yardımcı ve tüm Gençlik Hizmetleri camiasının personeline teşekkürü bir borç biliyoruz. İnşallah yanlış bir karar verilmeden bu stadyumun yerine yapılacak, yeni stadyumumuz BJK’nın Dolmabahçe Stadının yerine yapılan Arena Stadının konumu ne kadar doğru ise GOP Stadyumunu yerine yapılacak stadımızın konumu da o kadar doğru olacaktır. Uzun burundaki amatörlerin oynadığı stadyum ve oradaki Ali Yücel kapalı salonunun konumunun incelediğimizde bu yanlışlığa düşmememiz için en iyi örnektir. Biz Genç Belediye Başkanımızın, onun bunun sözlerine uyup ta yeni stadyumumuzu şehrin dışına yaptırırsa bu sene voleybol maçlarının oynanacağı Ali Yücel spor salonunda ki seyircilerin gösterdikleri performansla bir daha anlamış olur. Biz Sayın Belediye Başkanımızdan Tokat’ımız için konumu çok iyi olan GOP Stadının yerine bundan daha güzel bir stadyum yaptırarak bir iz bırakmasını bekliyoruz.

MAÇIN TEKNİK ANALİZİ

Tokatspor maçın ilk beş dakikasında kazandığı penaltıyı kaçırarak, yediği bir golden sonra maçın en son dakikasında da bir kaza golünü de yiyip maçı 2-0 kaybetmesi güzel etkinliklerle başladığı 2018/2019 sezonunun büyük şanssızlık olarak görüyoruz. Tokatsporumuza yazık oldu diyoruz. Bu sezon ilk defa seyrettiğimiz Tokatsporumuzu ne çok iyi ne de çok kötü bir yorum yapmadan gözümüze takılan en önemli husus forvet hattını sağ ve sol kanatlarının büyük eksikliklerini ifade edebiliriz. İnşallah ilerleyen haftalarda daha iyi daha güzel analizler yaparız.

Takımımızı hat hat, mevki mevki incelediğimizde kalecimiz Akın İsmail, kendisinin geçen sezonda tanıdığımız kalecimiz çok kötü bir maç çıkarmadı. Zaman zaman topu oyuna sokarken oyalanmamasını bu sezon daha iyi ve daha çabuk yapmasını bekleriz.

B) Anıl Şahin, İsa Akgül, Berat Çetinkaya, Hasan Erbey teşekkür eden geri dörtlümüz bu hattın kanatları (sağ ve sol bekleri) geçen seneki İnegölspor’dan transfer edildiğinde bu futbolcuların tecrübelerinin yanı sıra takımımıza sağdan ve soldan daha çok bindirmeler yaparak hücum varyasyonlarına yardımcı olmalıdırlar. Geri dörtlümüzün merkezinde yer alan Berat ve Hasan bir hassa merkezi stoper oynayan geçen sezonda takımımızda yer alan Hasan Erbey bize çok iyi görüntü vermediler. Gerek sahada yer almaları, gerek adam markajlarında gösterdikleri performans çok iyi değil.

C) Orta Sahamızda Azat Filiz, Barış Bakır, iki ön libero alt yapımızdan yetişen Recep Türköz’de ileri orta saha, santrafor arkası konumunda yer almışlardır.   Bir hassa genç oyuncumuz Recep yetersiz fiziği ile bu mevkide başarılı olamadığı geçen sezonda görülmüştü. Kendisini iyi tanımayan teknik Direktörümüz Recep’i geçen sene olduğu gibi maçın son yarım saatinde kanatlarda yer vererek, takımımıza daha faydalı olacağını görecektir.

Orta Sahamızda yer alan iki ön liberomuz gerek azat gerekse barış, top bizde iken daha iyi bir görüntü vermelerine rağmen orta sahamızı zaman zaman boşaltıyorlar. Rakip futbolcularla girdikleri bire bir mücadelede de daha az başarılı oluyorlar. Rakipten top kapmak için daha çok mücadele etmelidirler.

Alt yapımızdan yetişen Recep bu mevkiinin  (santrafor arkası) adamı olmadığı geçen sezonda anlaşılmıştır. Bunun için ısrarcı olmamalıyız.

D) Forvetlerimiz sağ ileri (sağ açık) Ramazan bu mevkiinin bir adamı olmadığını iyiden iyiye göstermiş olmasına rağmen birinci devre sol dış (sol açık) mevkiinde yer alan Noyan, bu mevkiinin adamı olmamasına rağmen genelde maç oynanırken içerde yer alması kendisinin santrafor arkası mevkiine daha yatkın olduğunu gösteriyordu. Takımımızın hücumda en iyi futbolcusu olarak gösterilen Noyan’ın sakatlanmadıysa neden çıkarıldığına bir mana veremedik.

Sonradan oyuna giren alt yapımızdan yetişen Bekir Karadeniz oynadığı sol ileri (sol açık) mevki için şu anda takımımızın bu mevki de oynayabilecek en iyi futbolcusu olduğunu göstermiştir. Santraforumuz Berat Tosun iyi fiziği ile santrafor mevkiine yakışmasına rağmen oda geçen sezon aynı mevkide oynayan Alperen gibi rakip 18’inde altı pasında pek bulunmuyor. Bu hatalarını düzeltirse takımımıza daha faydalı olur kanaatindeyiz.

Hülasa, bu sezonun ilk maçında şanssız bir şekilde mağlup olan takımımız inşallah bundan sonra oynayacağımız maçlarda eksikliklerini düzelterek daha iyi maçlar oynayacağını düşünmemize rağmen bu hafta sahamızda oynayacağımız grubumuzun şampiyonluğa oynayan Menemenspor Maçında takımımız topun arkasında kalarak saha markajı yapan, kompakt bir futbol oynamasını temenni ediyoruz. Menemen spor ile başka türlü başa çıkamayız. Haydi, hayırlısı diyelim.

Tokatsporumuzu bundan sonra yapacağı maçlarda futbol şansının bizlerle beraber olmasını temenni eder sayın sporseverlere saygı ve sevgiler sunarız.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat