TOKAT GAZETESİ

Hayatınızdan Çıkaracağınız Kişiler

Hayatınızdan Çıkaracağınız Kişiler

Mustafa UÇURUM

Dilime takılan ve hayatımda önemli yer edinen sözlerim vardır. Bu sözlerle birlikte tavrımı alır ve ona göre hareket ederim. “Bana bir adım gelene ben on adım giderim. Gelmeyene ben giderim. Umarsız davrananları da hayatımdan silerim.” Tavrım net.

Neden böyle düşünmeye başladım? Çünkü daralan bir hayatımız olmaya başladı. Bir avuç dünya diyelim yani. Herkes herkesin farkında ama herkes herkesi görmezden gelerek yaşamaya çalışıyor. Dünya kendi etrafında dönüyor sananların aslında dünyası bile dönmüyor. Bunun bile farkında olmadan yaşayanlar var.

Bakıyoruz ki çok da hoşa giden bir yaşantımız yok. Kişilik sorunlarının zirvede olduğu zamanlar yaşıyoruz. Maddi imkânları artarak eli para görmeye başlayanların kişilik olarak tam zıt şekilde insanlıktan çıkmasına şahit oluyoruz. Zaten bir kişinin adamlığını ölçmek istiyorsanız ona para ya da makam vereceksiniz. O zaman belli edecektir kişiliğini.

Bir toplum nasıl bu hale geldi diye oturup düşünmek gerek. Cihana adaletle hükmeden, ümmet olmak ne demek bunu yaşantısı ile gösteren bir milletin içinden nasıl oldu da bu kadar hain ve riyakâr insan çıktı diye kafa yormak gerek.

Hac vazifesini yerine getirip de yurda dönmeye başladı hacılar. Allah’ın emri olan Hac görevini yerine getirmeyi turistik ve ticari bir gezi zanneden kişiler görüyoruz. Hac’dan geldikten sonra ağzının küfürü, yalanı eksilmeyen, içinin kini dinmeyen bir kişinin “hacı olmak” denince ne anladığını da böylelikle öğrenmiş oluyoruz. Gösteriş ve “desinler” diye yapılan bir seyahat anlayışı capcanlı yaşamaya devam ediyor.

“Bana bir adım gelene” demiştim ama böyle insanlar koşa koşa gelse de yüzlerine bakmaya bile değmeyeceğini çok iyi öğrendim. Onları kendi şahsiyetsizlik çukurunda bırakmak en doğrusu.

Hayat kısa. Bir bakıyorsunuz bitiyor ömür. Böylesine bir devranda şahsiyetsiz insanlarla vakit kaybetmemek gerek. Okumak, hayatı anlamak için bol vakitlere ihtiyacımız var.

Aramızda selamı çoğaltacak dostlarımız olsun.

Sırdaş diyebileceğimiz yol arkadaşlarımız eksik olmasın.

Kitap dendiğinde gözümüzdeki ışıltının ne anlama geldiğini çok iyi bilen dostlarla çevrelenen bir hayatımız olsun.

Selam verdiğimizde yürekten bir muhabbetle selamımızı alan dostlarımıza sımsıkı sarılalım.

Ve uzak duralım;

Kendini her şeyin merkezi sanan kişilerden,

Tek değer yargısı maddiyat olanlardan,

Girdiği her ortama çıkar için girenlerden,

Çok konuşarak her şeyi bildiğini sananlardan,

İnsanları görüşlerine göre değerlendirenlerden,

Kendinden başkasını görmemekte ısrar edenlerden,

Herkesi kendi gibi düşünmeye zorlayanlardan uzak duralım.

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat