TOKAT GAZETESİ

Bu Şehrin Derdi Bitmez…

Tarihi dokusuyla, iklimiyle, kadir şinas insanıyla Anadolu’nun ender illerinden birisi olan Tokatımız yatırım fakiri olmada 1.sırayı işgal ediyor. Hangi iktidar olursa olsun hep bu şehrin insanını vaatlerle avuttu. Hala da avutmaya devam ediyorlar.

Yıllarca bu şehir, liderlerin vekillerin meydanlarda attıkları nutukları dinledi, inandı, güvendi, alkışladı. Geleceğe umutla baktı. Oradan geçen zaman içerisinde bunun gerçekleşmediğini görüp umutsuzluğa kapıldı. Yapılan konuşmaların verilen vaatlerin boş olduğunu, icraate geçirilmede yatırım planlarının tozlu raflarda tozlandığını gördük. Bu şehir, bizler bütün bunları hak ettik mi? Elbette hayır ama bizimde bütün bunlara sessiz kalmamız bir eksikliğimiz değil miydi? Bu şehrin vekillerinden bu ili yönetenlerden hesap sormada acaba geçmi kalıyoruz belki de öyleyiz.

Şöyle bir bakalım vaat edilip de hala gelmeyen yatırımlara. 2009 yılında Ulaştırma Bakanı olan şimdi ki Başbakanımız Binali Yıldırım Tokat Havaalanı için acilen yapılacak dedi. Sonra kaç defa daha dinledik bu sözleri sayısı belirsiz. O günden bugüne kaç yıl geçti. Tam 9 yıl. Şimdi ise İl Başkanlık Kongresi öncesi ihalesi 10 Ocak’ta yapılan ilimiz kongresine katılan sayın Cumhurbaşkanımız bize bir defa daha müjdesini verdiği havaalanının ihale süresi hala dolmadı. İki aylık sürede mevcut dosyalar incelenmedi. Bunun takipçisi kim? Neden bu sessiz bekleyişler? Tokat’a hizmet niçin uzuyor? Bunun sorumluları kim?

Hızlı tren umuduyla beklediğimiz Tokat-Turhal bağlantılı demiryolu bağlantısı ihalesi yapıldığı halde neden ortada bir çalışma yok?

Tokat-Niksar yolunun 10 km’sinin açılışı yapıldıktan sonra neden gerisi gelmedi? Karadeniz’e bağlantımız yine asırlar sonra mı gerçekleşecek? Çamlıbel Geçidi kaç can daha aldıktan sonra tüneline kavuşacak. Çevre yolumuz için daha kaç çevre yolu parası harcanacak? Organize sanayimizde çalışan işçi sayısı ne zaman 30 binlere 40 binlere çıkacak? Giden Sigara Fabrikamızdan sonra Turhal Şeker Fabrikamızın gitmesine kim dur diyecek? İşsizliğin hat safhada olduğu göçün birinci sırayı işgal ettiği bu çaresizliğe kim çare bulacak?

Baştan dedik ya bu şehrin dertleri bitmez diye. Bu güzel ili yok etmede adeta elbirliği ile hep beraber çaba gösteriyoruz.

Şehir olarak Tokat Ticaret Odası seçimlerine kilitlendik. Sanki başkanı seçersek dertlerimiz son bulacak. Mevcut 4 adayın hangisi yukarıda saydığım durumları gündeme taşıyorlar. Hiçbiri. Onların tek amacı koltuk ve başkanlık makamı. Şimdiye kadar bu şehirde yaşamıyorlar mıydı? Bütün bu eksiklikleri hiç mi görmediler? 2 Dönem başkanlık yapan Ahmet Arat ne zaman havaalanından, işsizlikten ve yatırımlardan bahsetti? Ben şahit olamadım. Bundan sonra da olamayız.

Son günlerde dillenen 30 büyükşehir olacakların içerisinde Tokat’ın da olması bizlere ne getirecek? Beraberinde acilen mevcut havaalanımız işler hale gelecek mi?

Tokat-Turhal tren bağlantı yolunda kara tren düdük sesi duyulacak mı? Çamlıbel Tüneli yapılacak mı? Tokat-Niksar yolu iki yılda tamamlanacak mı? Organize sanayimiz yatırım alacak mı? İşsizlik son bulup geriye göç başlayacak mı? Bunlar olacaksa elbette olsun. Yoksa levhada Tokat büyükşehir olmuş bir anlam ifade etmiyor.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat