TOKAT GAZETESİ

Yüzümüzü güldürecek nesil

Çocuk Gelişimi Mezunu ve işaret dili Tercümanı Merve Akbaş: “Ne kadar bilinçli ve toplum kurallarına uygun eğitim verilirse gelecek nesil de o kadar yüzümüzü güldürür. Okumayı Sevin ve sevdirin.”

 

*Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

Merve Akbaş: İsmim Merve Akbaş. 5 Temmuz 1993 tarihinde Tokat Zile’de dünyaya geldim. Zile Hüseyin Gazi ilköğretim okulunda eğitimimi tamamladıktan sonra 4 yıllık lise eğitimime Zile Kız Meslek Lisesinde devam ettim. Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Tokat MYO çocuk gelişimi eğitimi aldıktan sonra eğitim hayatıma Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Atatürk Üniversitesi Sosyoloji bölümünde devam etmekteyim.

*Neden çocuk gelişimi, neden Tokat? Bu bölümü yazmadan önce ve şu an duygularınız arasında ne fark var?

Merve Akbaş: Aslında yıllardır kendime bu konuda hayret ederim çocuklarla pek anlaşamazken lisede eğitim aldığım alan çocuk gelişimi oldu. Bölümü seçme sebebim toplum sorunları ve insanlara karşı duyarlı oluşum. Yeryüzündeki yanlış şeyleri düzeltebilmem için bir neslin benim ellerimden geçmesi gerekiyordu. Benim doğrularım doğrultusunda eğitim vererek bir parça da olsa kötülükleri yok edebilirdim. Şuan iyi ki çocuk gelişimi okumuşum diyorum. O kadar saf ve temiz dünyaları var ki çocukların, başka türlü keşfedemezdim o dünyayı...

*İşaret dili öğrenme hevesi nereden geliyor kurs almadan önce ve şu an duygularınız arasında ne farklar var?

Merve Akbaş: Zile’de bir rehabilitasyon merkezinde çalışırken bütün engel türünden öğrencilerim vardı. Hepsiyle sesli iletişim kurup anlaşırken içlerinden işitme engeli olan öğrencimle iletişim kuramamak zoruma gidiyordu. Ben onun dünyasına yabancısıyım o benim dünyama... Zaman zaman düşünüyordum işitme engelim olsaydı annemin babamın sesini duyamasam ne hissederdim. Derdimi anlatamasaydım ne düşünürdüm şeklinde empati yapıyordum. Daha sonra Zile’de halk eğitim merkezinde ilk defa işaret dili eğitimi verildiğini duydum. İş çıkışında gidip hemen kaydımı yaptırdım. 2 aylık bir eğitim aldım. İyi ki de öğrenmişim diyorum. Şuan sosyal medya üzerinden işaret diliyle görüştüğümüz onlarca işitme kardeşlerim var. İşaret dili eğitimi aldığım Aylin Yıldız hocama ne kadar teşekkür etsem azdır, bana o dünyanın kapısını açtığı için.

*Ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur? Onların sızın çabalarınıza bakış açısı nedir?

Merve Akbaş: Babam esnaf, annem ev hanımı. İki tane de erkek kardeşlerim var ve bir de manevi kız kardeşim var. Birinin ismi Ahmet 22 yaşında hem eğitimine devam ediyor hem de babamların yanında meslek öğreniyor. Diğer erkek kardeşimin adı Sefa, 17 yaşında lise son sınıf öğrencisi. Bu yıl inşallah üniversite öğrencisi olacak. Manevi kız kardeşimin ismi ise Yağmur. Bursa’da bir kreşte okul öncesi öğretmenliği yapıyor.  Ailemin çabalarıma bakış açısı ise her zaman kararlarıma saygı duyarlar ve destek olurlar. Bu da yaptığım işe olan arzu ve isteğimi artırır.

*Siz iletişimi seven insansınız. Çok üniversiteli iletişim sevmez. Siz bu iletişimi sevince ne gibi artılar elde ettiniz? Hayatınızda neler değişti?

Merve Akbaş: Yeni insanları tanıma merakıma ve ne zaman moralim bozuk olsa sığındığım kitaplara bağlıyorum iletişim sevme sebebimi. İnsanları keşfetmeyi, tanımayı, sorunlarını dinlemeyi, yardımcı olmayı seviyorum. Bu da beni hayata karşı daha güçlü ve mutlu kılıyor. Üniversitelilerin iletişimi sevmeme sebebi insanların birbirlerine olan bakış açısı önyargısı ve teknolojinin hayatımızda büyük yer tutması diye düşünüyorum.

*Üniversitelilerin genel sorunları ve çözüm yolları nelerdir?

Merve Akbaş: Gençlerimiz ailelerinin yanından ayrıldıktan sonra bir anda tek başına sorumluluk almaları ve bunun yanı sıra üniversite hayatlarında kendilerini geliştirmek yerine sürekli sınavlara tabi tutulmaları ve bunun psikolojik baskısı bence en büyük problemlerden. Çözüm olarak belki bu problemler ortadan kaldırılmaz fakat gençlerimizin sosyal aktivitelere ve kendilerini geliştirebileceği faaliyetlere imkânlar sağlanabilir.

*Çocuk gelişimi bölümünün amacı nedir?  Bu alanda iyi bir eğitim alan ne gibi konularda faydalı olur?

Merve Akbaş: Bölümün amacı her şeyden önce iyi birer birey yetiştirmektir gibi klişe şeyler söylemek istemiyorum. Zaten verilen bütün eğitimlerin amacı budur. Çocuk gelişimi bölümü toplumun temelini oluşturan örf ve âdete uygun faydalı birer nesiller yetiştirecek öğretmen adaylarını yetiştirmektir. Ağaç yaş iken eğilir sözü tam olarak bizim bölüm için söylenmiş bir atasözüdür aslında.

*Üniversiteliler okul dışında gelişmek için neler yapmalılar?

Merve Akbaş: Üniversiteli arkadaşlarımız yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirebileceği bazı birimlerin kurslarına katılabilirler. İkinci ya da üçüncü bir dil öğrenilebilir. Duyarlılık adına işaret dili öğrenebilirler. Herhangi bir enstrüman aletini kullanmayı öğrenebilirler. Çocuk gelişimi bölümü okuyan arkadaşlarıma özellikle tavsiyem ise çocuk psikolojisi,  etkili iletişim ve diksiyon kurslarına katılmalarıdır.

*İşaret dili alanında nereye kadar gelmek istersiniz?

Merve Akbaş: 3. Kura kadar eğitim almak ve kendimi daha da geliştirmek isterim. Edebiyata ayrıca yoğun bir ilgim var. Şiir yazmayı duygularımı kâğıda dökmeyi seviyorum. İlerleyen zamanlarda işitme kardeşlerime yazdığım şiirlerin de yer aldığı şiir geceleri düzenlemek isterim.

*İşaret dili öğrenmek ve çocuk gelişimi okumak isteyenlere en son ne tavsiye edersiniz?

Merve Akbaş: Ben hep şunu söylerim. Hangi mesleği yaptığın önemli değil. Önemli olan yaptığın mesleğinin en iyisi olmandır. Çocuklar bizim şuan şikâyetçi olduğumuz toplum sorunlarının ahlak dışı davranışların gelecek yüzleri olacak. Ne kadar bilinçli ve toplum kurallarına uygun eğitim verilirse gelecek nesil de o kadar yüzümüzü güldürür. Okumayı sevin ve sevdirin. Yeryüzünde sevgi ve barıştan daha güzel bir şey olmayacağını ekin masum yüreklerine... İşaret diline gelince çok eğlenceli fakat çok da sabır ister. Eğitime başladıktan sonra sık sık tekrar edip çeviriler yaparak pekiştirebilirsiniz. İşitme engelli okullara gidip ordaki kardeşlerimizle konuşarak pratik de yapabilirsiniz. Biz istersek imkânlar bizi bulur.

 

*Çok güzel bir röportaj oldu. Başarılarınızın devamını dilerim. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat