TOKAT GAZETESİ

MAMURJON İLE RÖPORTAJ

Tokat 4. Kültür ve Sanat Günlerine katılan Özbekistanlı üniversite öğrencisi Mamurjon Akhmatjonov: Tokat'ta Beni en çok etkileyen şey Tokat insanlarının Orta Asya Türkleri gibi yaşaması ve hala kültürlerini büyük ölçüde muhafaza edebilmiş olmalarıdır.

            *Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız, hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

MAMURJON AKHMATJONOV: Ben Mamurjon Akhmatjonov. 14 Haziran 1993 Özbekistan doğumluyum. İlk ve orta öğretimimi kendi şehrimde tamamladıktan sonra Özbekistan'ın Fergana vilayetinde bulunan Margilan Bank Collage'de okudum. Kolej sonrası yüksek öğretim için Türkiye’ye geldim ve şimdi İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü 3. sınıf talebesiyim.

            *Tokat'ta Kültür Sanat Günlerine nasıl davet aldınız, davet edilince nasıl bir duygu yaşadınız?

MAMURJON  AKHMATJONOV: Türkiye’de geçirdiğim dört senem boyunca Türkiye'nin çeşitli şehirlerine gitme fırsatım olmuştu fakat şimdiye kadar Tokat’a gitmek nasip olmamıştı. Özbekistan asıllı Ankara’da Kültür Bakanlığında çalışan bir abimizin daveti üzerine Tokat Kültür ve Sanat günlerine katılmak fırsatı buldum, çok sevinmiştim çünkü Türkiye’nin yine bir eşsiz kültür kokan bir mekanında bulunma fırsatı yakalamıştım.

            *Almus, Niksar Çevreli ve Tokat merkezde gezdiniz Tokat'ı nasıl buldunuz?

MAMURJON- AKHMATJONOV: Tokat şehir merkezinde bulunan tarihi yerler ve müzeler, Almus’un sıcakkanlı ve misafirperver insanları ve Niksar’ın güzel manzaralı mekanları beni çok etkilediğini ve hatıra olarak bir ömür kalbimde kalacağını söyleyebilirim.

            *Tokat'ın en çok hangi yönleri sizi etkiledi?

MAMURJON AKHMATJONOV: Tokat’ın birçok özellikleri insana cazip gelmesi muhtemeldir. Beni en çok etkileyen şey Tokat insanlarının Orta Asya Türkleri gibi yaşaması ve hala kültürlerini büyük ölçüde muhafaza edebilmiş olmalarıdır.

            *Tokat'ın kültür ve sanat yönünden gelişimini nasıl buldunuz?

MAMURJON AKHMATJONOV: Tokat'ta bulunduğum günlerde birçok Tokatlı insan, şair, ozanla tanışma imkanı buldum ve bu beni inanılmaz mutlu etti. Tokat’ın zengin kültürü ve sanatı büyük ölçüde muhafaza edilmiş olsa da bunların genç nesillere aktarılması ve bu kültürün gerekirse zenginleştirilmesi yönünde faaliyetler yapılması önemli olduğunu düşünüyorum.

            *Tokat tarih açısından zengin bir yer turizm açısından da, bunları nasıl tanıtabilir sizce?

MAMURJON AKHMATJONOV: Tokat’ın tarihi ve kültürel açıdan zengin bir yer olduğunu bütün Türkiye’ye gerekirse akraba topluluklarına gösterme açısından turizmin gelişmesi çok önemlidir. Bunu yapmak içinde eylül ayında Tokat’ta gerçekleştirilen Kültür ve Sanat günleri gibi kültürel faaliyetlerin sıkça yapılması gerekli olduğunu düşünüyorum çünkü bu etkinlikte on altı farklı ülkelerden gelen misafirler Tokat halkıyla kültürel alış veriş de bulunmuşlar ve bu misafirler kendi ülkelerine döndükleri zaman ister istemez Tokat’ta yaşadıkları kültürel atmosferi kendileriyle taşıyacaklardır.

            *Tokat ta karşılaştığınız olumsuzluklar neler?

MAMURJON AKHMATJONOV: Yukarıda bahsettiğim gibi Tokat'ta geçirdiğim günleri unutmam mümkün değildir. Çünkü burada gördüğüm yerler, tanıştığım insanlar bana gerçek Anadolu hayatını anlatmıştır. Bu güzelliklerin içinde olumsuz gördüğüm pek çok şey bulunmamaktadır fakat Tokat’ın zengin kültürünü Tokat gençlerine aktarılması ve bu kültürün gençler tarafından yaşatılmasının sağlanılması Tokat kültürünün daha da zenginleşeceği kanaatindeyim.  

 

            Çok güzel bir röportaj oldu. İnşallah en kısa zamanda tekrar Tokat'a gelmeniz nasip olur.  

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat