TOKAT GAZETESİ

ATATÜRK'ÜN TOKAT'A GELİŞLERİ ÖNEMLİ BİLGİLER VE GERÇEKLER

 

“İstiklal Savaşı mücadelesine çıkan heyette bir Tokatlı (Yüzbaşı Mustafa Vasfi) bulunması Tokat'ımızın İstiklal Savaşındaki duyarlı konumu hakkında bize bilgi vermektedir.”

 

Gazetemizde şahsıma ayrılan bu sütunda genel olarak futbol ve Tokatspor'un yaptığı maçların yorumları ve görüşlerimizden bahsediyoruz.

            Bu defa 26 Haziran tarihinde, Cumhuriyetimizin kurucusu olan Atatürk'ün Tokat'a gelişleri ve bu hususta vilayetimizin yaptığı törenlerdeki merasimler ve bu yıl ilk defa Atatürk evinin ziyaret edilmesini konu alacağım. Bu yıl ilk defa Atatürk evinin ziyaret edilmesi hususunda Sayın Valimiz Cevdet Can ve Sayın Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu'na teşekkürlerimizi de belirtmeden geçemiyoruz.

            Atatürk'ün İstiklal Savaşında Tokat'a geçerek yaptığı mücadeleden bahsedilmeye çalışıyor. Vilayetimizin ve belediye başkanımızın gösterdikleri bu hassasiyete tekrar tekrar teşekkürler. Atatürk Tokat'a gelirken İstanbul'dan Anadolu'ya, Samsun'a çıkan Bandırma Vapurunda bulunan heyetinde karargah subayı olarak Tokatlı Mustafa Vasfi Süsoy ve ailesi bulunuyordu. 26 Haziran’da Atatürk'ün Tokat'a gelişleri ve İstiklal Savaşını başlatan heyette karargah subayı olan Mustafa Vasfi Süsoy'un bulunması gelişinin önemini birkaç kez daha belirtiyordu. Bu konuyla ilgili Mustafa Vasfi Süsoy'un ailemizin en büyüğü olan dedem olması sıfatı ve ilk torunu olan şahsımın gerek onlardan gerekse de çalışmalarından edindiğim bilgiler ışığı altında Tokatlı hemşerilerime bilgi vermek istedim. 

1-Dedem Mustafa Vasfi Süsoy 1900 yılında askere gittiğinde Mustafa Kemal ile tanışmış ve birbirlerini çok sevmişler. Dedem Mustafa Vasfi alaylı bir yüzbaşıydı. İstiklal savaşı bittikten sonra Mustafa Vasfi dört dönem Tokat milletvekilliği yapmış, Atatürk'ten evvel de 1934 yılında vefat etmiştir. Atatürk dedemi bir devlet töreni düzenleyerek Ankara'daki Cebeci Şehitler mezarlığına defnettirmiştir.

2-Atatürk İstiklal savaşına karar verdikten sonra karargah subayı olarak heyetinde bulunan Mustafa Vasfi Süsoy İstanbul'da bulunan ailesi Anemşah (Aliye Hanım) ve üç çocukları olan kızı Nefise, oğulları Mithat ve Salih olmak üzere Bandırma vapuruyla daha güvenli olmaları için Tokat'taki baba evine (şimdiki Atatürk evi) getirmeye karar vermişti.

3-Atatürk'ün Tokat'a gelişleri vilayetimiz tarafından yapılan merasimlerle kutlanmasına rağmen, Tokat'ımızın bu mücadelede Yüzbaşı Tokatlı Mustafa Vasfi Süsoy'un bu heyette bulunması hususu gerek konuşmalarda gerekse de evdeki kızı Nefise Süsoy'un bizzat anlattığı hatıralardan öğrenmemiz lazımdır. Mustafa Vasfi Süsoy, Atatürk ve heyetinin Samsun'da ilk adım mevkiinde heykelleri ile at üstünde dünyaca en önemli heykelinin ayak kısmında da Samsun'a çıkan 9 kişi heyetinin vesikalık fotoğrafları içerisinde Tokatlı Mustafa Vasfi Süsoy'u da görebiliyoruz.

            Hülasa olarak Atatürk'ün Tokat'a gelişleri, belediyede yaptığı tarihini konuşmanın yanı sıra İstiklal Savaşı mücadelesine çıkan heyette bir Tokatlı (Yüzbaşı Mustafa Vasfi) bulunması Tokat'ımızın İstiklal Savaşındaki duyarlı konumu hakkında bize bilgi vermektedir.

            Atatürk Cumhurbaşkanı olduktan sonra hanımı Latife Hanımla birlikte Tokat'ımıza gelerek Atatürk evinde iki gün kalmışlar ve incelemelerde bulunmuşlardır. Bu da Atatürk'ün Tokat'ımıza verdiği önemi göstermektedir.

 

             Başta Sayın Valimiz Cevdet Can ve Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu olmak üzere tüm Tokatlı hemşerilerimize bu önemli günde gösterdikleri alakadan dolayı teşekkürlerimizi sunar, saygılarımızı belirtiriz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat