TOKAT GAZETESİ

Yetenek Sizsiniz Yarışmasının işitme engelli dansçısı Ali Sarp

2014-2015 Yetenek Sizsiniz Yarışmasının işitme engelli dansçısı Ali Sarp: Bu konuda  durmak yok çalışmalara devam ediyorum

            *Ali Kardeşimiz  bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız, hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?  

ALİ SARP: Ben  Ali Sarp işitme engelliyim.  22.11.1994 tarihinde Denizli Merkezefendi'de doğdum. Annemin ve babam ilkokul mezunudur. Emekli. annem normal konuşuyor. Babam işitme engelli. Benim kardeşim yok yalnızım. Denizli'de 8 sekiz yaşındayken Denizli Yeşilköy işitme engelliler ilkokul ve ortaokulunda 8 yıl tiyatro grubunda yer aldım. Dans grubunda gösteriler yaptım. Özel  Eğitim Meslek  Lisesi'nden 2010-2014 arasında bilgisayar bölümünde okudum.

            *Sporcusunuz da aynı zamanda?

ALİ SARP: Sporcuyum. Voleybol, basket, judo, tenis, dans 26 tane madalya kazandım. 1 yıl tiyatro Denizli ve Balıkesir festival gösteriler yaptık.

            *Hangi dansları yaparak hangi başarıları elde ettiniz?

ALİ SARP: Tango, çaça, Bachata, hip-hop, salsa yaptım. Birçok farklı dans yapabiliyorum. Tenis-voleybolla ilgilendim. Sporla uğraşmayı seviyorum. Acun Beyin sunduğu yeteneksiz sizsinize grup  arkadaşlarımızla  katıldım. 2014-2015 yıllara arasında hazırlanıp ilk İzmir'de elemeleri kazandık. Seçmelerde  1 tur hip-hop dans 3 evet aldık. 2 tur poping dans ile  76 puan alarak turu geçtik. 3. tur poping dans 73 puan yarı final geçtik, 4 sezon final yarışmasına katılmıştık. 2014-2015 finalde  4. olduk.  Organizasyonda 10 ilde gösterilerde  yer aldık. Gruptan ayrılarak bıraktım.

            *Aynı zamanda üniversitede okuyorsunuz?

ALİ SARP: Özel  Eğitim Meslek  Lisesinden mezun olduktan sonra Burdur Bucak Üniversitesi bilgi yönetimi bölümünde okumaya devam etmekteyim. Bilgisayar öğretmeni olmak istiyorum. Banu Noyan mankenlik  ajansına  kayıtlıyım. Türkiye'nin model of celebrity mankenlik 1 tur kazanıp 2 tur yarı final geçtik.

            *Neler yapmak istiyorsunuz ileride bu konuda?

ALİ SARP: TV dizi, oyunculuk, reklam  çekimlerinde  yer almak  istiyorum. Nedeni ise; TV dizi, oyunculuk işaret dilinde yok. İşitme engelliler duyamıyorlardı. Biraz sorunlu,  sık sık konuşma var ve alt yazı yok, sıkıcı olduğu için anlamıyorlardı. Ben de katılsam mutlu olacaklar, yani merak edecekler işitme engellilere tavsiye ediyorum. Durmadan bu konuda  çalışacağım. Hayırlı olsun.

            *Okulda sorun  yaşıyor musunuz işitme engelli bir öğrenci olarak, bunu  nasıl aşıyorsunuz?

 

ALİ SARP: Okulda sorun yok.  Üniversitedeki arkadaşlarım ile çok iyi anlaşıyoruz. Derslerde hocalarımın anlattıklarını duymadığım için bazen anlamıyorum. Arkadaşlarım hep yanıma ders notları, fotokopi alıyorum. Kendim çok çalışıyorum. Ama zorlanıyorum, alttan ders yok.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat