TOKAT GAZETESİ

Milli Bayramlarımıza Selam Var

Gelibolu Sakarya ve Büyük Taarruzdan

Milli Bayramlarımıza Selam Var

 

Selam olsun ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olan TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNE VE ONUN KORUYUCULARINA...! Kurucularına...!

Savaşlar istenmeyen, asla arzu edilmeyen insanlık dışı mücadelelerdir. Lakin namusumuz olarak kabul ettiğimiz ülke topraklarımız tehlikede ise veya işgal altında ise, konu vatansa gerisi teferruattır, sözleri ışığında Türk Milleti için kaçınılmaz durumların adı olur o vakit savaş. Öyle de olmuştur. Yakın tarihimize bir göz atacak olursak örnekler görememek mümkün değildir. Bir Çanakkale Savaşları... Destansı bir mücadele... Onun devamı olan ve Mısırlı islam bilgini TANTAVİ'nin ''TÜRK TARİHİNİN EN BÜYÜK MUCİZESİ'' olarak ifade ettiği Türk Kurtuluş Savaşı...

Her iki mücadele de dünya ve öz tarihimizde unutulması mümkün olmayan mücadelelerdir. Bu mücadelelerdeki genç kuşaklara çok iyi anlatılmadıkça doğrular doğru kişilerce yazılmadıkça Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhunu yitiren bir nesille birlikte hikayeye dönüşen bilgi kısırlığı ve bilgi kirliliği yaşanması işten bile değil günümüzde. Bir eğitimci olarak bunu kuvvetle sezinliyor ve üzülüyorum. Eğitim sistemindeki çarpıklıklar genç nesli başka yönleri araştırmaya ilgi odağı yapmaya yönlendirirken vatanı sahiplenme aşkı da yerini çok başka şeylere terk ediyor. Bu durum da destan yaratan vatan sevdalılarına saygısızlıktan başka bir şey değil diye düşünüyorum. Tarihimiz yıpranıyor. Şehit ve gazilerimiz örseleniyor elbette ki.

Her milletin kendilerine özgü özel günleri vardır. Dinsel milli veya kültürel... Kendi değer yargılarına göre kutladıkları karnavallar, yortular milli günler, paskalyalar... Onlar için en değerli birlikteliklerdir. Bize gelince biz Türk ulusuyuz. Ortak ve şanlı geçmişimizle daima övünerek yaşarken gelecek içinde ortak olan acılarımız, sevinçte, coşkuda tavan yapan duygularımızla millet olmanın ana temalarını asla unutmamalıyız. Çünkü bu topraklar, bu yurt, bu güzel yurt bizim yurdumuz kolay kazanılmadı. Uğrunda büyük acılar yaşanırken çok ağır bedeller ödendi. Böyle olunca da böyle büyük bir milletin fertleri olarak özel günlerimiz de olacaktır tabi...

Bunlar milletçe kutladığımız Milli Bayramlarımızdır. Geçmişin izleriyle dolu coşkulu günlerimizdir. Bizi biz yapan ulusal güzelliklerdir milli bayramlarımız. İnsanlarımızı birbirine bağlayan en güçlü doyurucu iz bırakan zaman dilimleridir. Dünyaya verilen evrensel mesajlardır bayramlarımız.

Cumhuriyetin ışığında, 19 Mayısları, 23 Nisanları, 30 Ağustosları, 29 Ekimleri kutlamak memleket sevdalıları için onurdur, şereftir, şandır. Bu bayramların önemini de anlatmalıyız yeni kuşaklara. Gelibolu’dan Sakarya’ya uzanan o yüce yüreklere, gencecik bedenleri anlatmalıyız... Bir neslin vatan uğruna yok oluşuyla, bir neslin vatan için yeniden doğuşunu anlatmalıyız... Anlatmalıyız yeniden doğan neslin vatan sevdasının nasıl bugünlere taşıdığını...! Anlatmalıyız...! Adına Kurtuluş Savaşı dediğimiz mücadelenin amaç ve hedeflerini.. Zira bu savaşın dünya tarihinde bir başka eşi ve benzeri yok. O sebep, gelişme ve sonuçlarıyla evrensel bir ders büyük bir ansiklopedidir dünya tarihi içinde...

Kurtuluş Savaşını anlayamadığımız vakit, Şehy Edep Aliler, Osman Gaziler, Fatih Sultan Mehmet Hanlar, Ulubatlı Hasanlar, Yahya Çavuşlar, Seyit Onbaşılar elbette bizlerden hesap soracaklardır. Mohaç’ta, Malazgirt’te, çağ değiştiren büyük fetihte, Plevne’de Çanakkale ve Dumlupınar’da şehadete erenler bu milletten hesap soracaklardır. Eğer ki; Çanakkalede ''bir hilal uğruna güneşler batmasaydı'' Büyük taarruzla ''Ordular ilk hedefte Akdeniz’e koşmasaydılar, bu efsane güzellikler, yüce yürekler eşsiz komutanlar kim bilir hangi tarihin derinliklerinde tutsak olarak kalacaklardı. Bunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız.

Bunun içindir ki Kurtuluş Savaşımızı önemseyelim. Eşsiz komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ''vatan toprağı namustur'' noktasından hareketle milletin bağrından yarattığı mucizevi bir gücün bir mücadelenin adıdır Kurtuluş Savaşı...

-Kurtuluş Savaşı işgal altında inim inim inlerken kaybedilmiş olan dini ahlaki tarihi ve sosyal değerlerimizin kazanımı, Cumhuriyet yönetimi ise bu kazanımların ebediyen teminatıdır.

-Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bu olağan üstü oluşumların hazırlayıcısı ve eyleme dönüştürenidir ki Yüce Türk Milletini bağımsızlığına taşımıştır.

İşte bayramlarımız bu güzellikleri yaşamak yaşatmak için vardır ve kutlanmalıdır. Milli bayramlarımız bir tarih bir coğrafya bir ahlak dersleridir. Bunları tam olarak anlayamadığımız ve önemini bilemediğimiz vakit coğrafyamızı başkalarının çizmesi kaçınılmaz bir sondur diye düşünüyorum. O bayramlarımız ki bir asıra yakın kuşaktan kuşağa coşkuyla devredilen bir bayrak yarışıdır. Daima o bayrağı ehil ellere teslim etmek yüce Türk Milleti’nin birinci vazifesi olduğu kadar Çanakkale’ye, Sakarya’ya da en doğru hesabı verebilmektir. Aksi durumda vebal oldukça yüklü olacaktır.

Yıllarca hep bu duygularla coştum her bayram. Coşturdum çocuklarımı, bezedim onları vatan sevdasıyla. Lakin şimdilerde gelecekten kaygım var. Bir eğitimci olarak, bir anne olarak, ülke sevdalısı olarak kaygılarım var...! Yeni kuşak ve yönetim birimleri milli bayramları önemsemiyor, ilgi duymuyorsa kaygılarım var...!

Kaygılarım var dünyalar kadar...!

Bir ortaokul öğrencisi kutlanacak bayramın adını bilemiyorsa eğitimden öğretimden yana, Çanakkale ruhundan yana kaygılarım var. Hem de ağlamaklı...!

Ne oldu bayram çocuklarımıza? Nerde kaldı o coşkulu günler ve geceler? Nerdesiniz TÜRK ÇOCUKLARI...!

Hani nerde heyecandan kıpır kıpır öğretmenler. Ama ben heyecanlıyım. Duygularım dolu dolu bayramı bekliyorum. Beklerken de bazı şeyleri yazmaya söylemeye hakkımın olduğunu düşünüyorum...

Unutmayalım!

-Milli bayramlarımızın ülkenin evrensel bildirisidir...!

-Milli bayramlarımız, gururumuz, onurumuz, şerefimizdir. Namus mücadelemizde görsel anıtlarıdır...!

-Milli bayramlarımız geçmişten ders almak için vardır, kutlanmalıdır.

-Milli bayramlarımız zalimlere karşı mazlumların indirdiği tokatın sembolleridir...!

-Milli bayramlarımız, Dünya tarihine yön veren hatta değiştiren bir milletin kurtuluş mücadelesinin destansı abideleridir.

-Milli bayramlarımız Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet payidar kalabilmesi için yaşatılması gereken en güzel birlikteliklerdir.

-Ve milli bayramlarımız Birlik ve Beraberlik ruhunun her durumunda canlı kalmasını sağlayan toplumsal güç birliğidir...!

Yarınlarımızın umudu sevgili çocuklar...! Ulusal ve kutsal değerlerinize ATATÜRK ışığı ile sahip çıktığımız müddetçe yarınlar sizleri daima ödüllendirecektir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun...

Esen Kalın.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat