TOKAT GAZETESİ

Anlayışı Güçlü Dostluk

Sevgili dostum,

İnsan ilişkilerinde en  önemli nokta, muhatabımızı mümkün olduğu kadar iyi anlamaktan  geçer. Çoğumuz  muhatabımızı  iyi anlamadığımız halde   iyi anladığımızı zannederek   davranışlar sergilediğimiz için de   iletişimlerimiz  hastalıklı olur ve bundan da bizler zarar görürüz.

Sevgili dostum,

İnsanın   muhatabını  iyi anlaması için önce onu can kulağı ile dinlemesi  gerekir. Karşımızdakini dinledikten sonra da en önemli  şey onu doğru anlayıp anlamadığımızdır. Onu doğru anlamak için de gerekirse  “Söylediklerini şöyle anladım, doğru mu acaba?” diye sorabilmeliyiz. Anladıktan sonra, yani teşhisi doğru yaptıktan sonra da  tedavinin kolay olacağı  aşikardır. İşte bizler önce dinler, sonra doğru anlayıp anlamadığımızı kontrol eder, en sonra da   karşımızdakine   gücümüz oranında sevgi göstererek  ilgi göstererek, bilgi aktararak   yardım ederiz. İşte  bizim dostluğumuzda iletişimimizin  sağlam olmasının sebebi de budur.

Sevgili dostum,

Anlayışı güçlü olan insanlara baktığımız zaman, muhatabını sevgi ile  karşılayan, dinleyen , anlayan ve   gücü oranında da  yardım  eden   insanların hayatta başarı oranının yüksek  olduğunu,  karşısındaki insanı   dinliyormuş gibi yapan ama  “takma, boş ver, bunda üzülecek ne var?” gibi sözlerle baştan savan, anlamayan ve  çözüm üretmeyen  insanlarında çevrelerinin yapmacık insanlar  ile dolu olduğunu görürüz. Ama ne yazık ki yöneticilerimiz  çoğunlukta olmak üzere   insanlarımız   baştan savmayı hayat ilkesi kabul etmişler nerede  ise.

Sevgili dostum,

Anlamak  bilge olmanın temelidir. Bilge insan  anlayarak,  anlatır. Muhatabının anlayacağı şekilde  konuşur. Öyle  mesela  şakayı sevmeyen adama şaka yapmaz. Dinine bağlı adama  el kol hareketleri yapmaz. Kötü konuşmaz. Ama anlayışı olmadığı zaman tabii ki  nerede  ne konuşacağını  bilmeyen insan  saçma davranışlarına   he  kendini güldürür hem de   ne kadar  dengesiz olduğunu  göstererek  adamlığını  ispat eder. Anlayan  insan ise muhatabının  sevmediği  şeylerden bahsetmeyerek  onun sevgisini kazanmasını bilir. Böyle insanlara  baktığımız zaman  hayatta herkesin  sevgisini olmasa da  çok insanın   saygı duyduğu    ve    hayatta mutlu olan, az şeylerle de  tatmin olan insanlar olduğunu  görmekteyiz.

Sevgili dostum,

Bu kadar  anlatımdan sonra  sadede gelecek olursak,  bizim dostluğumuzun  sağlam temellere oturmuş olmasının  sebebi de işte bu   dinleme, anlama, doğru anladığını  teyid etme ve  sonrasında da  muhatabımıza bilgi ise bilgi, sevgi ise sevgi,  başka  vereceğimiz  şey varsa vererek   onun  sorununa  çözüm için yardım  etmekten geçer. Böylece  dostluk sağlam temellere  oturduğu için de  uzun ömürlü dostluk kurmuş oluruz.

Sevgili dostum,

Hayatımız  hep böyle  anlamak ve  anlaşılmak,  sorunun parçası olan değil,  çözümün   çözeni olarak devam etsin   ve insanlara faydalı olan bireyler olmanın mutluluğu  ile hayatımıza  sevgi ile devam edelim  isterim.

Dostluğumuz birbirimizi  daha  çok anlayarak devam etsin İnşallah .

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat