TOKAT GAZETESİ

KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

-Sayın Valim Cevdet Can’a ithaftır-

 

            Şehirlerin ulusal ve uluslar arası arenada tanıtımlarını sürekli kılan elbette o şehrin; tarihi ve tabii güzelliklerinin yanında kendine özgü yaptığı sanat ve kültür faaliyetleridir. Bu etkinlikler ne kadar sürekli olursa o denli akılda kalır ve şehir yalnız kendi ülkesi çapında değil, uluslar arası çapta da bu manada tanınır.

            Antalya Altın Portakal Film Festivali ülkemizde yapılan bu tür faaliyetlerden sadece birisidir.

            Tokat, hiç şüphe yok ki kendine özgü derin tarihi dokuları ve doğal güzellikleriyle ülkemizin en güzide şehirlerinden biridir. Tabii bütün bu dokuları hakkıyla bilip anlayana, koruyup kollayana, tanıtıp yüreğinde bir sevda gibi taşıyanlara göre…

            Bizler kırk küsur yıldır bu şehrin tanıtımı için her şeyimizi feda etmekten asla çekinmedik. Bu şehrin adına kaybettiklerimizin bir kısmını telafi etmek için gurbet ellere bile düştük… Elbette düşeceğiz feda olsun.  Fakat kıymet bilmek bana göre her şeyin üstündedir. Bir şehrin bütün geçmişini, bütün dokularını, bütün özlemlerini; rüyalarında, hayallerinde, yaşatan kaç beni âdem vardır? Bilmem. Bildiğim bir şey varsa elinde tanıtım imkânları olanların bu işin sevdalısı olanlara yeterince destek vermeyişi değil, veremeyişidir.  

            Sayın Valim, göreve başladığınız günden itibaren, Tokat’ta yeni güzelliklerin olacağından adım gibi emindim. İki yıldır Tokat’ı tanıtım babında yaptıklarınız, elbette bir yazar olarak yüreğimizde yeni kıvılcımların kıpırdamasına sebep oldu. İnşallah bundan sonra yapılacak faaliyetler, bu duygularımızın tercümanı olacaktır.

            Bundan tam yirmi yedi yıl önce Tokat’ta “26 Haziran Tokat Kültür ve Sanat Festivali” yapmıştık. Bir hafta sürmüştü.  Hiç unutmam, 57 tane faaliyet yapılmıştı ve bu faaliyetlere Tokat merkez dâhil olmak üzere bütün ilçelere dağıtılmıştı.  Sinema günlerinden, söyleyiş etkinliğine, halk oyunlarından, şiir günlerine, Karagöz oyunlarından, resim sergilerine; el sanatları fuarından, ticaret ve sanayi fuarına; halk ozanları gününden, konferanslara ve panellere varıncaya kadar burada sayamayacağım pek çok faaliyet vardı…

            Bu faaliyetlere, Kafkaslardan Balkanlara, Kırımdan Irak’a, Kazakistan’dan Özbekistan’a, Azerbaycan’a ve Kıbrıs’a varıncaya kadar pek çok ülkenin güzide temsilcileri katılmıştı.

            O güne kadar Tokat böylesine bir faaliyeti görmemişti… Gelenler Tokat’ın güzelliklerine hayran kaldıkları gibi, Tokat’lı da böylesine bir faaliyettin yapılmasından son derece memnun kalmıştı.

            Sayın valim, sizin yüreğinizde de önümüzdeki yıl için “Tokat Uluslararası El Sanatları Festivali Projesi”  olduğunu duydum.  Son derece heyecanlandım. Tokat’ı tanıtım bakımından eskisinden çok daha şaşalı günlerin beklediğini düşündüm.

            İnanıyorum bu işi, sizin öncülüğünüzde Tokat başaracaktır. Ancak iyi bir ekibin kurulması gerektiği su götürmez bir gerçektir. Sürekliliği söz konusu olabilecek bir projenin, yalnız teknik anlamdaki mükemmelliğinin ötesinde, Tokat’ı çok iyi tanıyan, anlayan ve özelikle Tokat sevdalılarının bu işte görev alması, başarı için vazgeçilmez bir gerçektir. Çok üst düzey bir koordinasyonun meydana gelebileceği böyle bir faaliyette hazırlıkların şimdiden başlanması,  sanat ve kültür takviminde yer alması icap eder.  

            Sayın Valim, Tokat’ın tanıtımı için pek çok projenin hazırlık aşamasında olduğunu, bu projelerin desteğinizle peyderpey uygulamaya konacağına yürekten inanıyorum.

            Bu meyanda uygulamasına en kısa zamanda başlanacak olan “TOKAT ALTIN YAPRAK FİLM FESTİVALİ” hazırlıklarının son aşamaya geldiğini bilmek, beni son derece mutlu kılıyor. Zira bu çalışmaları yakından takip ettiğim gibi; bizzat valiliğinizin Fahri Sanat Danışmanı, EROL KOÇAN ve çalışma arkadaşlarının hazırlıklarının da son derece önemli olduğunu biliyorum.

            Bu ekibin, hemen her alanda Tokat’ın tanıtımı için büyük projeler yaparak destek verecek donanımda olduğunu yakinen müşahede ettim. Destek verildiğinde; Tokat bu ekibe sahip çıktığında, yakın bir gelecekte Tokat’ın yalnız ulusal mânâda değil, uluslararası alanda da tanınacağına hiç şüphe yoktur.

Yeter ki, bu projelerde çalışan kardeşlerimiz:

"Eğil bu güzellik karşısında eğil,

Binlerce yıllık vatanı görmez misin?

Dava sadece vatanı sevmek değil,

Uğruna binlerce kez ölmez misin?“ dörtlüğümde ifadesini bulan anlayışta olsun. Bunda da zerrece şüphem yoktur. 

 

Saygılarımla…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat