TOKAT GAZETESİ

Bu hafta yine ORTODONTİ diyoruz.

Hatırlatacak olursak bir önceki yazımızda çocukluk döneminde yani süt dişlenme döneminde yapılan ortodontik tedavilerden bahsetmiştik. Bugünkü konumuz ise ergenlik ve yetişkinlik döneminde yani süt dişlerin tamamen dökülüp daimi dişlenmenin tamamlandığı dönemde yapılan ortodontik tedaviler. Ergenlik döneminde yapılacak olan ortodontik tedaviler özellikle çene ilişkilerinde bir bozukluk durumunda çok önemlidir. Yani alt veya üst çene geriliği-ileriliğinin tedavisi bu dönemde yapılır. Çünkü bebeklik döneminden sonra bireyin büyüme ve gelişim hızının en fazla olduğu dönem ergenlik dönemidir. Bilindiği gibi ergenlikte her iki cinsiyette de kemik büyümesi ve olgunlaşma bir-iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde hızlıca gerçekleşir. İşte bu büyüme hızından yararlanılarak küçük çenelerin büyümesinin uyarılması, büyük çenelerin büyümesinin baskılanması ve yönlendirilmesi esasına dayanan ortodontik tedavilerin bu türüne fonksiyonel veya ortopedik tedaviler denir.

            Örneğin; alt çene geriliği mevcutsa, ergenlik dönemi başlangıcında hastaya aktivatör adı verilen tamamı ağız içinde olup çocuk tarafından takıp çıkarılabilen bir aparey yaklaşık bir sene kullandırılarak alt çenenin büyümesi sağlanır ve üst çene ile uyumlu bir yüz estetiği sağlanmış olur. Üst çene ileriliğinde ise enselik dediğimiz enseden destek alarak üst çeneye takılan bir apareyle üst çenenin ileri yönde aşırı büyümesi engellenmiş olur.

            Üst çene geriliğinde ise yüz maskesi apareyi ile ağız dışından kuvvet uygulamak suretiyle üst çenenin ileri hareketiyle güzel bir yüz estetiği sağlanmış olur. Yine alt çene ileriliği durumunda chincup denilen baştan destek alarak alt çene ucundan baskı yapan apareyle alt çenenin aşırı ileri büyümesi engellenmiş olur.

            Bütün bu saydığımız tedavilerde ebeveynlerin dikkatli olmaları gerekmektedir çünkü böyle bir durumun farkında olmak ve zamanında bir ortodontiste başvurmak önemlidir. Çünkü bu tedaviler ergenlik dönemi geçip çocuğun büyüme ve gelişimi bittikten sonra fayda sağlamaz. Ergenlik dönemi geçirilmeden tedavi başlamalıdır. Bu yüzden en garanti yöntem her altı ayda bir düzenli olarak bir ortodontiste veya Diş Hekimine muayene olmaktır. Bu durumlarda önce çenelerdeki bozukluk giderilir daha sonra tel tedavisiyle dişler düzeltilir.

            Yetişkinlerdeki ortodontik tedavilerden bahsedecek olursak öncelikle her yaşta tel tedavisi mümkündür. Eğer büyüme ve gelişim tamamen bitmişse ve de yukarıda bahsettiğimiz çenelerle ilgili problemler sadece tel tedavisiyle düzeltilemeyecek kadar şiddetliyse ortodonti-cerrahi işbirliği ile düzeltilir. Tel tedavisine başlandıktan belli bir süre sonra çene cerrahlarının yaptığı ameliyatla çenelerin ileriliği veya geriliği ile ilgili problemler tek seferde düzeltilir. Çok şiddetli olmayan problemler kamuflaj (maskeleme) tedavisi dediğimiz diş hareketleriyle yani sadece tel tedavisiyle de düzeltilebilir.

Son olarak daimi dişlenme döneminde yer darlığı durumunda küçük azı dişlerinden 2 veya daha fazla çekim yapılarak yer kazanılması ortodontistlerin rutin tedavi şekillerinden biridir diyelim ve VEDALAŞALIM.

            Bir sonraki konumuz DİŞETİ HASTALIKLARI.  

 

            GÜLÜMSEMENİZ EKSİK OLMASIN…

 

            www.mcengizsakarya.com

            dishekcengizsakarya@gmail.com

            Facebook : DİŞ Hekimi M. Cengiz Sakarya

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat