TOKAT GAZETESİ

Çocuklarımız ve dişleri

Anne baba olarak çocuklarımızın sağlığı ile ilgili her konuda kendimizden daha fazla hassas olduğumuz bir gerçek.Ben bu yazımda çocuklarımızın dişleri ile ilgili önemli bulduğum konularda sizleri biraz daha aydınlatarak, çocuklarımızın diş sağlığının korunmasında bir parça olsun katkıda bulunmak istiyorum.

Sağlıkla ilgili birçok konuda olduğu gibi dişlerimizle ilgili olarak da koruyucu tedavi yaklaşımları ve erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Çocuklarımızda süt dişleri 6-7 aylık iken sürmeye başlar ve 33-36 aylarda tamamlanır.Alt ve üst çenede toplam 20 tane süt dişi bulunur.6 yaşından itibaren de ana dişler sürmeye başlar ve 12-18 yaşına kadar tamamlanır.28 tane ana dişimizbu yaşlarda tamamlanır.Genellikle 20’li yaşlarda ve sonrasında 4 tane de 20 yaş dişi çıkar ve 32 ye tamamlanır.

Öncelikle kısa süreli ve geçici dişler olarak görülen süt dişlerinin anne babalar tarafından önemsenmemesi çok büyük bir yanılgıdır.Süt dişlerinin normal düşme zamanları gelinceye kadar ağızda kalmaları sağlanmalıdır.Çocuklarımızın ilk süt dişleri sürdüğünde Dişhekimineilk muayenesinin yapılması doğru olacaktır.Burada asıl amaç bebeğimizin dişlerinin çürümesinin önlenmesi için neler yapacağımızı daha detaylı olarak öğrenmenizi sağlamak olacaktır.Özellikle 3 yaş civarında tüm süt dişleri tamamlandığında ise çocuklarımızın Diş Hekimi ile tanışması isabetli olacaktır.

Süt dişleri çocuklarımızın beslenmesi,konuşması,görünümü gibi görevlerinin yanısıra, kalıcı dişlere yer tutmak,kalıcı dişler sürerken onlara rehberlik etmek gibi çok önemli bir görevide üstlenirler.Erken süt dişi kayıplarında bu rehberlik kaybolur çene yapısı ve ana dişlerimizin dizilimi bozulabilir.Bu sebeple süt dişleri çok iyi korunmalı ve çürükleri varsa hemen tedavileri yapılmalıdır.Çocuklarda diş ağrısı, diş kaybı yemek yeme alışkanlıklarını olumsuz etkileyebilir,düzensiz ve yetersiz beslenme çocuğumuzun gelişiminde de geriliklere neden olabilir.

Süt dişleri daimi dişlere oranla daha fazla organik madde içerirler ve bu yüzden çürümeye karşı dirençleri daha düşüktür.Dişler ilk çürümeye başladığında soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet gösterirler ve hafif ağrımaya başlarlar.Ancak çocuklar bunu tam olarak ifade edemeyebilirler.Şiddetli ağrı olduğunda bize bunu yansıtırlar ama iş işten geçmiş olabilir. Bu sebepten dolayı onlardan bir şikayet gelmesini beklemeden kendimiz gözlemlemeli,düzenli olarak Diş Hekimi ne kontrol ettirmeliyiz.

Doğumdan itibaren ilk 4 ay anne sütü ile beslenme ağız çevresindeki yumuşak dokunun ve kasların normal gelişimini sağlayacaktır.Anne sütünün yetersiz olduğu ve biberon kullanmaya başladığında kesik uçlu ve damaklı (fizyolojik başlıklı)biberon kullanılmalıdır.

Doğumdan itibaren her beslenmeden sonra ağız içi ıslak bir gazlı bezle silinerek temizlenmeli ve bu işlem süt dişleri çıkınca da devam ettirilmelidir.2 yaşından itibaren çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaya başlamalıyız.Başlangıçta çok az macun kullanmalıyız ve yutmamalarına dikkat etmeliyiz.Hatta kendimiz çocuklarımızın dişlerini fırçalayarak bu alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olmalıyız.5 yaşından itibaren ise artık etkili bir şekilde çocuğumuz dişlerini fırçalayabilmeli diyelim ve VEDALAŞALIM.

 Bir sonraki konumuz biraz daha pratik bilgilerle yine ÇOCUKLARIMIZ olacak.

GÜLÜMSEMENİZ EKSİK OLMASIN.

 

www.mcengizsakarya.com

dishekcengizsakarya@gmail.com

Facebook: DİŞ Hekimi M Cengiz Sakarya

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat