TOKAT GAZETESİ

ÖZGÜVEN VEREN 10 ÖZLÜ SÖZ

Özgüven ile alakalı sözleri araştırarak bir çok söz buldum. Bunları okuyarak önce ben faydalandım. Sonra da bu özgüven sözlerinin ne anlama geldiğini düşünerek bana faydalı hale getirmeye çalıştım. En sonunda da sizler ile paylaşarak, paylaşılan bilgi ve sevginin daha çok güzel olacağına inanarak,    sizlere olan ilgi ve sevgimizi bir kere daha gösterelim dedim.

1.      Her ne için olursa olsun sabır, ilk sadmede (sarsıntı, çarpışma) lazımdır. (Hz.Muhammed)  

Burada bir  sıkıntıya düştüğümüzde, acı haberi aldığımız ilk anda göstereceğimiz sabrın önemine   dikkat çekilmektedir. Özgüven sahibi insan da sıkıntıya uğradığı ilk anda sabır göstererek, daha gayretle sıkıntı ve sarsıntıları atlatmayı öğütlemektedir. Her şeyde olduğu gibi özgüven sahibi olmakta da sıkıntılara ilk andan itibaren sabır göstermek bizleri her zaman dünya meşgaleleri ve  kötü insanlar karşısında güçlü  yapar. Sabır her kapıyı açan anahtardır. Ama ilk müsibet anında gösterilen sabır daha değerlidir. 

2.      Güç ve güveni hep dışarıda aradım. Ama bunlar insanın içinden gelir ve her zaman oradadırlar. ( Freud)

Çok  insan, dıştan motivasyon ararlar ve başarılarını ve özgüven sahibi olmalarını dıştan insanlar ve olayların sağlayacağını zannederler. Halbuki başarı içten, azim ve gayret etmekle olur. Ben bütün gençlerin başarılı olmasını isterim. Gayret ederim ama onlarda içten heves olmayınca  olmuyor. İçten gelerek gayret edenlere öğretmek kolay oluyor. O yüzden her şey içimizde gizli.  Her şey bizde başlıyor ve bitiyor. Çevremizde de başarıya yönlendirecek arkadaş olursa daha kolay oluyor iş. İçimizle barışık olamıyorsak ne kadar dıştaki şeylerle barışık olursak olalım    başarı  göstermekte zorlanırız.

3.      İnsan bir şeyi ciddiye  alarak istemeye görsün hiçbir şey erişilemeyecek kadar yüksek değildir. (Andersen)

Cumhurbaşkanları, yazarlar, alimler, bilim adamlarının hayatını incelediğimiz zaman çoğunun  yoksulluktan ve imkansızlıklardan geldiklerini, ama en büyük zenginliğin özgüven olduğunu  görerek bu büyük zenginlikten beslenerek zirveye çıktıklarını, her yenilginin onlar için bir yok oluş değil tecrübe olduğunu görerek hep yeniden özgüvenle deneyerek Türkçe deyimle “yenile yenile yenmesini  öğrenmişler” İstemek ve yaptığımız işi ciddiye almak bu yüzden önemli işte.

4.      Kendine güvenen insan dünyayı yönetebilir. (Voltarie)

Bunun en güzel örneğini Amerika Birleşik Devletlerine tekerlekli sandalyede 3 kere  Cumhurbaşkanı olan Franklin Roosevelt ile Amerika ve Dünyada köleliği kaldıran, engelli olmasına ve çok kere Cumhurbaşkanı olana kadar yenilmesine rağmen Lincoln’ün hayatında   görebilmekteyiz. Bu iki insanın hayat hikayesini “Engellere Rağmen Başaranlar, Engelleri Aşanlar” kitabımızda da anlatmıştık. İstemek, özgüven sahibi olmak ve çok çalışmakla hitabetin önemi ve okumakla bu başarıyı elde eden iki büyük insana  selam olsun.

5.       Bir Şampiyon olabilmek için  hiç kimse  size inanmadığında kendinize inanmanız gerekir. (Ray  Robinson)

Engelli olarak  hayatımıza devam ederken kimse bizi Üniversite kazanacağımıza ve okuyacağımıza ailem ve öğretmenlerim dahi inanmazdı. Ben inanınca ve bu konuda gayret Biz Hayatta başarı gösterince başka  insanlar inanmasa da bizim inançlarımız müthiş özgüven verdiğinden  hayatta başarısızlıklar başarıya dönüşebilir. Bunu  yaşayan insan çoktur. Önce  inanmak, sonra da inancımızı hayata geçirerek ve bu yolda  başkalarından daha çok gayretle çalışmak başarılı olmak için şarttır. Başkalarına sık sık “bana  inanmıyor musun, bana güvenmiyor musun?” diyerek alacağımız cevaplar ile hayal kırıklığına uğramaktansa “ben kendime güveniyorum” diyerek her zaman sevinç yaşamak da bizim elimizdedir.

6.      Siz kendinize inanırsanız başkaları da size inanacaktır. (Goethe)

Biz başaracağımıza dair kendimize inanırsak ve başarırsak zamanla en yakın çevremizden başlayarak herkes de bizlerin başarısına inanmaya başlayacaktır. Arada bizimle alay eden, kıskanan olsa da onlardan uzak kalarak başarılı olmaya devam edince hayatın güzelliklerini ve başarılı olmanın ne güzel şey olduğunu gördükçe bizler de yaşama sevinci gelecektir mutlaka.

7.      Kararlılık keskin bir bıçağa benzer. Bir kerede  dümdüz keser. Kararsızlık ise kör bir bıçak gibi kestiği her şeyi parçalar ve yırtar (Jan Me Keithen)

Özgüven sahibi insan başarılı olacağına inandıktan sonra hemen harekete geçerek olumsuz  düşünce ve engellere set çeker ve başarıyı yakalar. Çevresinde her söylenene kulak asan ve “başkaları ne der” sözüne fazla önem veren insan ise hep karasızlıkla hem sinirli ve öfke ile   sadece kendisine zarar verir. Bu yüzden başarılı ve  özgüven sahibi  insanların bir özelliği de hızlı karar vererek hareket etmelerinde yatar.

8.      Olgun insan güzel söz söylemesini bilen değil, söylediğini yapan ve yapabildiğini de söyleyen  insandır. (Konfeçyüs)

Olgunluk çoğu zaman yaş ile değerlendirilir. Ama olgunluk yaş ile değil baş ile alakalı olup, insanın nerede ne zaman neyi konuşacağını ve davranacağını bilmesinden meydana gelir. İnsan dili ile değil hayattaki davranışı ile değer kazanır. O yüzden derler ki “dil yalan söyler beden yalan söylemez” dili ile vücut dili uyumlu insan olgun ve lider olan ve izlenen çevresine de hayranlık uyandıran insan olur.

9.      Kaderiniz karar anınızda biçimlenir. (Anthony  Robbins)

Burada demek istenen hızlı ve doğru karar veren insan başarılı olacağından “kaderi böyledir” diye algılanır. Kader vardır ama anlayana. Çok zaman başarımızın sınırlarını kader olduğu kadar bizim özgüvenle harekete geçmemizde kaderimizin sınırlarını zorlar. Anlayana.

10.   Ben bir işle nasıl meşgul olacağımı düşünmem. O işe neler mani olur diye düşünürüm. Engelleri ortadan kaldırdın mı iş kendiliğinden yürür. (Mustafa  Kemal  Atatürk)

 

İnsanın amacı kendi yolunda engelleri kaldırmak olduğu kadar sevdiklerinin yolundaki engelleri de kaldırmak olmalı ki başarıyı yakalasın. Engelleri önemsemediğimiz ve onlarla mücadele ettiğimiz  zaman işlerin daha rahat yürüdüğünü ve sorunların kolayca çözüldüğünü görürüz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat