TOKAT GAZETESİ

TEK KULLANIMLIK MİDİBÜS KARTI

Mustafa UÇURUM

 

            Toplumlara yenilikleri adapte etmek bazen uzun zaman alabiliyor. İnsanlar, alışkanlıklarını terk etme konusunda epeyce zorlanıyorlar. Bu sorun elbette bugüne ait bir şey değil. Tarih boyunca bu hep böyle olagelmiştir. Milyondan liraya geçerken yaşanan karmaşa hâlâ dipdiri aramızda yaşamakta. Eski ile yeni arasında kalanlar, “bir milyonluk” dondurma almaya çalışırken, bazen yaptıkları hesabın içinden çıkmakta da zorlanmaktalar. Gün gelecek, her şey normalleşecek ama bu süreç de mecburen yaşanacak.

            Tokat’ta toplu taşıma, büyük şehirlere oranla çok büyük bir yoğunluk yaşamasa da yine de günün belli saatlerinde oldukça yoğun bir kalabalığa şahit olmaktayız. Tokat’ta garip bir durum var ki şehrin büyüklüğü düşünüldüğünde bunun sebebinin ne olduğu pek anlaşılmasa da buna her zaman şahit olmaktayız. İnsanlar, toplu taşıma yerine tek kişi dahi olsalar kendi otolarını kullanmayı tercih etmekteler. Cadde kenarına geçip şöyle birkaç dakika bakmak bile içinde tek kişinin olduğu özel otoları gözlemlemek için yeterli bir süre olacaktır. Elbette herkesin yaşantısı, maddi geliri kendine. Fakat yaşadığımız hava da hepimiz. Şehirde o kadar yoğun bir araba akışı var ki tek sıra, iki sıra hatta bazı yerlerde üç sıra bile parklara rastlamak mümkün. Park sorunu, egzoz gazı, şehirde adım atacak yer bulamama sıkıntısı gibi sorunlar sıralanıp gitmekte.

            Tokat, toplu taşımada son birkaç yıldır olumlu çalışmalarla insanlara hizmet vermekte. İlk önemli adım, oluşturdukları havuz sistemiydi. Müşteri kapmak için birbirleriyle kıyasıya yarışan minibüsleri artık şükür ki görmüyoruz. Yoldaki müşteri hepsinin müşterisi.

            İkinci önemli gelişme ise Tokart’tı. Yolcuyu taşıt içerisinde parayla, biletle uğraşmaktan kurtaran bu sistem de Tokat adına önemli bir adım olmuştu. Bu sisteme halk uyum sağlamaya çalıştı fakat halen görünen o ki, şoförlerin iyi niyetlerini suiistimal edenlerin sayısı hiç de azımsanacak sayıda değil. Kartsız binip de kart satılan yerde inip kart almak, kartına para doldurtmak neredeyse her seferde karşılaşılan bir durum haline geldi.

            İnsanların vaktini çalan, onları meşgul eden bu ilgisiz, vurdumduymaz kişilere karşı yapılacak en iyi hareket ortak tavır almaktır. Bütün şoförler ortak karar alıp kartı olmayan yolcuyu araçtan indirseler, bir daha böyle aksaklıklarla karşılaşmayız. Ortak tavır, hayatın her alanında önemlidir. Taviz veren birkaç kişi, bütün kuralların alt üst olmasına sebep olmakta.

            Toplu taşıma kartı artık şehirlerin çoğunda kullanılmakta. Ben de gittiğim şehirlerde gözlemledim ki, araca kartsız binip de kart satılan yerde inip, yolcuları bekletip kart alma rehaveti ne yazık ki bizim memleketimize has bir durum.

            Yetkililerden, şoförlerden bu konuda daha titiz olmalarını istemekten başka bir şey elimizden gelmiyor. Araçtaki o kadar yolcuyu hiçe sayıp keyfine göre takılmak isteyenlere çeki düzen vermek, daha büyük tavizlerin oluşmasını engelleyecektir. Biraz daha dikkat lütfen.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat