TOKAT GAZETESİ

Sorunsuz Toplum İçin;

Ulusal gazetelerin ikinci veya üçüncü sayfasında ya da her ikisinde şiddete dayalı haberler ve resimlerle karşılaşırız. Birçoğumuz da canımız sıkıl-masın diye bakmadan geçeriz. Aynı sansürü televizyona da uygularız. Bu tür görüntüler toplumumuzun çürümüşlüğe doğru sürüklendiğinin bir gösterge-sidir.

            Bunun çok değişik nedenleri vardır. Ancak bu çürümüşlüğün nedenleri doğru teşhis edilip gerekli tedavi yöntemleri uygulanamıyor. Bu konuda uzman-lar çeşitli televizyonlarda zaman zaman boy göstermekte, ancak yapılanlar topluma bir arpa boyu yol aldıramamaktadır. Bazen de teşhisler yanlış ko-nulmakta daha çok ekonomiye bağlanmaktadır. Aslında işin ekonomik boyutu inkâr edilemez. Ancak olayın ekonomik boyutundan ziyade eğitim boyutu önemlidir.

            Devlet bu hastalığın çözümünü öncelikli hale getirmelidir. Zira ileride düzeltilmesi mümkün olmayan bir sorun yumağı haline geleceğini düşünüyorum.

            Rahatsız, anarşist insan modeli veya bunun tam tersi iyi huylu, faydalı insan tipi ailede şekillenir. Çünkü insanın karakteri, huyları küçük yaşta sü-rekli görerek ve yaşayarak kazanılır. İyi huylar da kötü huylar da küçük yaşta kazanılır. Bu yüzden devlet aileye el atmalı diye düşünüyorum. Devlet, temiz aile modelini belirleyip bu çerçevede eğitim modeli oluşturmalıdır. Sağlıklı, gelişen ve üreten toplum haline gelmek için ailedeki eğitimi (ki en etki-li eğitim burada olur) bilimsel hale getirmemiz gerekir.

            Aşağıdaki yazı bu konuda her şeyi anlatacak diye düşünüyorum. Herkese sorunsuz ve sağlıklı günler temennisiyle.

Geleceğin Suçlusunu Yetiştirmenin En Basit Kuralları

            Daha küçükken çocuğa istediği her şeyi vermeye başlayın! Bu şekilde o, herkesin onun geçimini sağlamak zorunda olduğuna inanacaktır.

Kötü sözler söylediği zaman gülün! Böylece o kendisinin akıllı olduğuna inanacaktır.

Ona düşünmeyi ve beynini kullanmayı hiç öğretmeyin! 21 yaşına gelince kendi kararlarını, kendisi versin diye bekleyin!

            Yerde bıraktığı şeyleri kaldırın; kitaplarını, ayakkabılarını, kıyafetlerini... Onun için her şeyi siz yapın ki bütün sorumluluklarını başkalarına yükleme-ye alışsın!

Onun gözünün önünde sık sık kavga edin ki bu sayede aile bir gün parçalanırsa çok fazla üzülmesin.

Ona istediği kadar harçlık verin ki hiçbir zaman kendi parasını kazanmanın ne olduğunu öğrenmesin.

Yiyecek, giyecek ve konforla ilgili bütün arzularını yerine getirin ki istediklerine ulaşmak için çalışmak gerektiğini öğrenmesin.

            Komşulara, öğretmenlere, polislere karşı daima onun tarafını tutun ki onların hepsine karşı peşin hükümleri oluşsun.

            Bütün bunları ve benzerlerini yaparak yetiştirdiğiniz çocuğunuz bir gün suç işlerse, kendisinden özür dileyin! Ama onu felaket dolu bir hayata hazır-ladığınız için kendinize teşekkür etmeyi ihmal etmeyin!

            (Bu belge, Houston Polis Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve kentteki tüm evlere ve okullara dağıtılmıştır.)

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat