TOKAT GAZETESİ

Ot kesiği şenlikleri

İnsanoğlu dünyaya geldiği günden bugüne kadar; bu uçsuz bucaksız kâinat içinde bilmediği, ulaşamadığı ve gücünün erişemediği hemen her konudan; ya çekinmiş ya da korkmuştur. Bu nedenle; bilmediği, tanımadığı ve elinin gücünün erişemediği olaylara karşı saygı duyup, onlara karşı geleneklerin içinde bir değer vermesini bilmiştir. Hatta bu olaylarla ilgili törenleri de yaşayışının bir parçası haline getirmiştir.

Türk Toplumunun geleneksel bir toplum olduğu konusunda kimsenin şüphesi yoktur. Asırlardır kutsal bir coğrafyanın içinde yaşamış olmanın verdiği onurunun; bu topraklardaki her türlü güzelliği geçmişten geleceğe gelenek halinde taşıyarak hakkını vermiştir.

Bu geleneklerin bir kısmı da baharla ilgili “Bereket, Bolluk ve Sağlık” dilekleriyle dolu geleneklerdir. Anadolu’da “Kork abrulun beşinden, öküzü ayırır eşinden” diye bir atasözü vardır. Bu atasözünün tekabül ettiği günler, tam da bu günlerdir. Kimi yerde Nevruz Bayramı baharın gelişini müjdelerken, kimi yerde Hıdrellez, kimi yerde bereket ve yağmur duaları, kimi yerde de; tıpkı Tokat merkez Kızılöz köyünde olduğu gibi “Ot Kesiği Törenleri”yle bahara merhaba denir.

Bin bir çiçeğin, bin bir böceğin ve kelebeğin içine salınan hayvanların, bol süt vermesi ve sağlıklı olması için her yıl bu günlerde Tokat Merkez Kızılöz köyünde “OT Kesiği Törenleri” düzenlenir. Abrul beşini (Hicri takvimle 5 Nisan) takip eden ilk Cuma günü namazdan sonra (Eskiden bölgede yaşamış olan bir evliyanın) ”Ot Kesiği Kabri” ziyaret edilir. Dua yapılır. Halk buradan aldığı toprağı hayvanların yemine, samanına ya da tuzuna katar. Bazen çocuğu olmayan kadınlar, sürekli hastalıkları olan insanlar da bu toprağı kullanırlar. Burada esas olan duadır. Duaya inanmaktır. Bu törenler aslında “Dünya, dua üstüne kurulmuştur” sözünün yansınması gibidir. Duanın bereketiyle hayvanlarının sağlıklı yaşaması, bol süt vermesi, kurttan kuştan korunması konusunda yapılan bu gelenek, asırlardır sürmüş bugüne kadar gelmiştir. Aynı Cumayı takip eden Pazar günü de; halk, köyün en güzel meralarından birinde bütün çevre halkını çağır, yemekler pişirilir, ilahiler söylenir, dualar edilir. Bol hasat, bereket ve sağlık dilekleriyle” törenler son bulur.

Bu yıl 19 Nisan Cuma günü Kızılöz köyünde Ot Kesiği Törenleri başlıyor. 21 Nisan Pazar günü de, bütün şehir halkı ve çevre köyler şenliğe davetli.

Ne mutlu, bir uhrevi yolun yolcusunun izinden gidip, onun ruhaniyetinde bir geleneği bugünlere taşıyanlara.

Ne mutlu bu güzel davetin farkına vararak, davete icabetin gereğini yapanlara…

Allah mübarek etsin!...

Allah, vatanımıza milletimize zeval vermesin!   

 

                                                           MEHMET EMİN ULU

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat