Tokatspor daha başarılı olabilir mi?

Merhaba;

Uzunca bir zamandır gazete köşelerinde yazmadım.

Dostları özledik tabii…

Tokat gazetesinde sevgili Fatih Kılıç’la bir gazeteyi, bir ortamı paylaşmak beni her zaman mutlu eder. Bu düşüncelerle yola çıkarak, Tokatspor, Plevnespor, Futbol, Voleybol, Basketbol, Güreş, Boks, Atletizm, Kickboks, Bisiklet, Tenis kısacası aklınıza gelen her spor dalını siz spor dostlarıyla paylaşmaktan mutluluk duyarak görüşlerimi yansıtmaya çalışacağım.

Sevgili dostlar; başarı çok emek isteyen bir iştir. Özellikle sporda, hem de futbolda başarı eti aslanın ağzından almaya benzer. Çok güçlü rekabet ister, zor iştir.

Başarı için ne gerekli?

1. Önce güçlü bir yönetim, para derdin olmayacak.

2. İyi bir teknik adam,

3. Hedef! Şampiyon olmak ya da ligde tutunabilmek gibi.

4. İsabetli transfer, oturmuş takım iskeleti üzerine güçlü takviyeler.

5. Emek, emek, emek… transferden sonra iyi bir çalışma ortamı ve hazırlık maçları…

6. Taraftar… Güçlü bir taraftar desteğine gereksinim var

7. Haydi bunları buldunuz, bilmem kaç tane sac ayağını sağlam yerine oturttunuz diyelim bir de elinizde olmayan sebepler var.

Şans unsuru gibi…

Önünüzde dağ gibi biriken bu engelleri aşacaksınız ve oynadığınız kümede en az hatayı yaparak şampiyon olacaksınız.

Kolay iş mi?

Şimdiiiii!

Tokatspor’ un durumunu inceleyelim.

1. Tokatspor’ un yönetimi özverili başkan Emin Yılar’ın insanüstü çabalarına rağmen özellikle maddi,  açıdan çok güçlü bir yönetim değil. Geçtiğimiz sezonun yaralarını sarmaya çalışıyorlar. Küme düşmekten son anda kurtulmuş Tokatspor’ u ayakları üzerine kaldırmak kolay iş mi? Birikmiş borçlar, haciz vb. şeylerle uğraşmak ayrı zorluklar oluşturuyor.

2. Tokatspor’ un teknik adamı çok iyi, bir kere Tokatlı, öyle bırakıp kaçan, valizi toplayıp giden cinsten değil.  Ayrıca teknik, taktik açıdan elindeki mevcut kadroya en yüksek başarıyı temin için de bütün birikimini ortaya koyuyor. Kısacası Teknik adamda sıkıntı yok.

3. Hedef belirlemek. Tokatspor sezon başı şampiyonluk için bir hedef koymadı. Geçen sezona göre daha başarılı top oynayacak ve küme düşme tehlikesinden uzak bir takım arzusu. Sezon başı hedef ve açıklamalar bu yöndeydi. Tokatspor beklenenden daha fazla başarı sağlayınca ister istemez taraflı tarafsız herkes TOKATSPOR ŞAMPİYON OLABİLİR Mİ’ nin hesaplarını yapmaya başladı.

4. isabetli transferler var ama yeterli değil. Transfer önce para,  ondan sonra akıl işi. Akıllı olup, eldeki olanaklara göre en iyisini yapabilirsiniz ama bir yere kadar. Tokatspor’ un transferleri sezon başı ve ara transfer olmak üzere eldeki olanaklara göre isabetli… Ancak yeterli de değil.

5. İyi bir hazırlık ortamı, kamp, hazırlık maçları bu konuda Tokatspor’ un sıkıntısı yok.

6.Güçlü bir taraftar desteği var mı?

Sadece 60 Gençlik var. Allah’ tan bu gençler var, yoksa maçlarda sessiz sinema oynayacağız, çıt çıkmayacak. Bu çocukların da toparlanıp geleceği bir lokalleri yok. Eskiden vardı neden şimdi yok o da bir yerlerde eksiklik olduğunu gösteriyor. Kısacası  taraftar desteğimiz arzu edilen düzeyde değil.

7. Şans!!! İşte zurnanın zırt dediği yer burası, buna yapacak bir şey yok şanssızlık varsa bu kimsenin hatası değil. Biz hepsini yapalım da tedbir bizden taktir Allah’ tan deyip sonuca bakalım.

Bakınız yedi madde dizdim, sizler hakem faktörünü de ekleyebilirsiniz ancak o da şans değil mi sonuçta…

Bütün bu engelleri yenip şampiyon olacaksınız.

Gelelim yazı başlığına…

Tokatspor eldeki mevcut kadrosunu her yönüyle maçlara daha iyi motive ederse şampiyon olabilir. Futbolcular şimdiki koştuklarının bir iki misli daha fazlasını koşarsa, maçtaki motivasyonunu en üst düzeyde tutarsa. Taraftar içeride, dışarıda daha etkili destek verirse, para derdi en alt düzeyde ve kafalar rahat olursa Tokatspor neden şampiyon olmasın?

Ayrıca taraftar, yönetici idmana gidecek, futbolcunun teknik heyetin yanında, arkasında olduğunu gösterecek, hissettirecek.  Esnaf, memur, işçi bütün taraftarlar takımı tesislerde idmanlarda yalnız bırakmayacak.

Unutulmamalı…

AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER, at iyi kişnemiyorsa biline ki sahibinde yani bizlerde adamakıllı bir kusur var.

Haydi Tokatspor’a destek vermeye, maddi manevi yanında olmaya var mısınız?